Niedziela 04 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Szczecińska willa Grawitza nominowana

Data publikacji: 2019-04-16 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-23 14:18
Szczecińska willa Grawitza nominowana
 

Szczecińska willa Grawitza otrzymała nominację w prestiżowym konkursie Zabytek Zadbany. Odrestaurowany przed czterema laty obiekt przy al. Wojska Polskiego jest siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Odrestaurowana willa Grawitza otrzymała nominację w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

- Jurorzy przyznając nominacje oceniali jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich i rewaloryzacyjnych. Nie mamy wątpliwości, budynek naszej szkoły prezentuje się doskonale i co cieszy najbardziej, służy setkom dzieci - powiedziała dyrektor PSM I st. Anna Tarnowska.

W willi Grawitza przy al. Wojska Polskiego 115 mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna, w której regularnie prowadzone są zajęcia edukacyjne oraz konkursy muzyczne i koncerty kameralne.

W konkursie „Zabytek Zadbany” nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach. Szczeciński obiekt jest jedynym nominowanym z województwa zachodniopomorskiego. W swojej kategorii o zwycięstwo rywalizuje z kościołem Świętej Zofii w Bobowie (woj. małopolskie), zakładem karnym w dawnym klasztorze karmelitańskim w Nowym Wiśniczu (woj. małopolskie) oraz budynkiem Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie (woj. mazowieckie). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 24 kwietnia w Gdyni, podczas gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. ©℗

(el)

Fot. archiwum

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hotel Grawitza!
2019-04-23 13:45:19
Czy to Narodowy Instytut Dziedzictwa nominował do ogólnopolskiego konkursu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Ile kosztowała konserwacja i jaki procent pozyskano z Programu UE, a jak częścią zadłużono Gminę Miasto Szczecin? Tablica przed budynkiem - milczy, nie podając takich informacji. Miasto poniosło koszty i powinno wynająć budynek Ministrowi Kultury albo przeznaczyć go na dochodowy interes - np. hotel. Konkurs powinny wygrywać prywatne konserwacje - np. Modeh Polmo czy Stara Fabryka Rowerów na Krasińskiego lub Fabryka Tweetop na ul. Lubeckiego za Stocznią Szczecińską.
@Olaboga
2019-04-18 22:07:21
Po prostu dał kasę na stworzenie tego pięknego budynku i zapewne wniósł do niego sporo swej inwencji. W podziękowaniu można wspominać czyja była ta willa i komu zawdzięczamy, że możemy ją podziwiać. Kiedy powstawała i pan Grawitz zamieszkał w niej z rodziną nie było żadnej z tych formacji. Ale jako indolentny i ignorancki ćwok nie masz o tym pojęcia. Dzięki takim jak Grawitz można coś interesującego pokazać odwiedzającym to miasto, bo Polacy w Szczecinie nic ciekawego przez ponad 70 lat (poza filharmonią) nie zbudowali. Raczej zniszczyli ducha miasta komunistycznymi bloczkami i chaosem urbanistycznym.
Olaboga
2019-04-18 19:23:13
To jaką rangę miał tem Niemiec z SS, Gestapo czy Wermahcie?.że tak go upamiętniacie?.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA