piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Kultura > Szczecińska willa Grawitza nominowana

Szczecińska willa Grawitza nominowana

Szczecińska willa Grawitza nominowana
Data publikacji: 2019-04-16 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-23 14:18
Wywietleń: 1162 384387

Szczecińska willa Grawitza otrzymała nominację w prestiżowym konkursie Zabytek Zadbany. Odrestaurowany przed czterema laty obiekt przy al. Wojska Polskiego jest siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Odrestaurowana willa Grawitza otrzymała nominację w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

- Jurorzy przyznając nominacje oceniali jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich i rewaloryzacyjnych. Nie mamy wątpliwości, budynek naszej szkoły prezentuje się doskonale i co cieszy najbardziej, służy setkom dzieci - powiedziała dyrektor PSM I st. Anna Tarnowska.

W willi Grawitza przy al. Wojska Polskiego 115 mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna, w której regularnie prowadzone są zajęcia edukacyjne oraz konkursy muzyczne i koncerty kameralne.

W konkursie „Zabytek Zadbany” nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach. Szczeciński obiekt jest jedynym nominowanym z województwa zachodniopomorskiego. W swojej kategorii o zwycięstwo rywalizuje z kościołem Świętej Zofii w Bobowie (woj. małopolskie), zakładem karnym w dawnym klasztorze karmelitańskim w Nowym Wiśniczu (woj. małopolskie) oraz budynkiem Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 im. Kornela Makuszyńskiego w Warszawie (woj. mazowieckie). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 24 kwietnia w Gdyni, podczas gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. ©℗

(el)

Fot. archiwum

 

Szczecińska willa Grawitza nominowana

Komentarze

Hotel Grawitza!
Czy to Narodowy Instytut Dziedzictwa nominował do ogólnopolskiego konkursu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków. Ile kosztowała konserwacja i jaki procent pozyskano z Programu UE, a jak częścią zadłużono Gminę Miasto Szczecin? Tablica przed budynkiem - milczy, nie podając takich informacji. Miasto poniosło koszty i powinno wynająć budynek Ministrowi Kultury albo przeznaczyć go na dochodowy interes - np. hotel. Konkurs powinny wygrywać prywatne konserwacje - np. Modeh Polmo czy Stara Fabryka Rowerów na Krasińskiego lub Fabryka Tweetop na ul. Lubeckiego za Stocznią Szczecińską.
2019-04-23 13:45:19
@Olaboga
Po prostu dał kasę na stworzenie tego pięknego budynku i zapewne wniósł do niego sporo swej inwencji. W podziękowaniu można wspominać czyja była ta willa i komu zawdzięczamy, że możemy ją podziwiać. Kiedy powstawała i pan Grawitz zamieszkał w niej z rodziną nie było żadnej z tych formacji. Ale jako indolentny i ignorancki ćwok nie masz o tym pojęcia. Dzięki takim jak Grawitz można coś interesującego pokazać odwiedzającym to miasto, bo Polacy w Szczecinie nic ciekawego przez ponad 70 lat (poza filharmonią) nie zbudowali. Raczej zniszczyli ducha miasta komunistycznymi bloczkami i chaosem urbanistycznym.
2019-04-18 22:07:21
Olaboga
To jaką rangę miał tem Niemiec z SS, Gestapo czy Wermahcie?.że tak go upamiętniacie?.
2019-04-18 19:23:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie