piątek, 15 lutego 2019.
Strona główna > Kultura > „Szczecinianie” jadą do Turcji

„Szczecinianie” jadą do Turcji [GALERIA, FILM]

„Szczecinianie” jadą do Turcji
Data publikacji: 2018-07-23 08:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:50
Wywietleń: 2012 339774

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” rusza we wtorek 24 lipca do Turcji, by tam promować Polskę i nasze województwo na International Büyükçekmece Culture And Art Festival w Stambule. Artystyczne umiejętności zaprezentują na nim folkowe składy z całego świata.

Z tej okazji marszałek Olgierd Geblewicz gościł u siebie „Szczecinian”. Członkowie zespołu kameralnym piątkowym występem w jego gabinecie zrobili na gospodarzu dobre wrażenie i dostali od niego flagę województwa oraz drobne upominki. 

Film UMWZ

- Bardzo się cieszę i jestem dumny, że tak fantastycznie reprezentujecie Pomorze Zachodnie na świecie - mówił do zespołu marszałek Geblewicz. - Słyszałem dzisiaj zaledwie próbkę waszego talentu i jestem pewien, że zrobicie wielkie wrażenie na tureckiej publiczności. Życzę wam, abyście zostali gorąco przyjęci i żebyście też mieli frajdę z tego występu.

Krzysztof Kamiński, dyrektor zespołu „Szczecinianie”, dziękował marszałkowi za wsparcie, „które trwa od kilku lat” oraz nie ukrywał radości z udziału grupy w prestiżowym wydarzeniu.

- Bez pomocy urzędu nie moglibyśmy marzyć o takich festiwalach czy nowych strojach - przyznawał Kamiński. - Dla nas to wielki zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni do Turcji, bo chętnych pragnących się tam pojawić były setki, a może nawet tysiące.

International Büyükçekmece Culture And Art Festival w Stambule rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 5 sierpnia. „Szczecinianie” będą jedynym polskim reprezentantem pośród niemal trzydziestu grup z całego świata. Do największego miasta w Turcji w 35-osobowym składzie wyjadą autobusem już we wtorek.

Przypomnijmy, że grupa istnieje blisko dwadzieścia lat. W tym roku będzie obchodzić swoje osiemnaste urodziny. Na początku była szóstka tancerzy – pasjonatów kochających folklor i taniec ludowy. Teraz zespół rozrósł się do kilkuset osób, poczynając od kilkuletnich szkrabów aż do dorosłych, najróżniejszych zawodów.

Zespół występował dotąd na wielu ważnych festiwalach, m.in. na Sycylii i w Portugalii – jako oficjalna reprezentacja Pomorza Zachodniego. „Szczecinianie” mają również honorowy tytuł Ambasadora Szczecina. ©℗

Kamil KRUKOWSKI

Fot. Ryszard Pakieser

 

„Szczecinianie” jadą do Turcji „Szczecinianie” jadą do Turcji „Szczecinianie” jadą do Turcji „Szczecinianie” jadą do Turcji „Szczecinianie” jadą do Turcji

Komentarze

@Witek
Prezydent to promuje ale nie Szczecin tylko ścieżki rowerowe. A może by tak ten Zespół zaczął też przy okazji promować ścieżki rowerowe to wtedy może i coś by skapnęło od miasta...
2018-07-25 09:48:29
Witek
Prezydent chyba nigdy nie wsparł tego Zespołu. On ma inne cele.
2018-07-24 18:13:59
Do... Alicji
Przeciez bezpartyjny juz Prezydent Miasta, Nie moze czy nie powinien wspierac tego... co Lewicowy politycznie jeszcze Marszalek !/! Albo Rybki... albo Akwarium ?/?
2018-07-24 00:58:59
Alicja
A gdzie się "schował" prezydent miasta Szczecin? Jakoś nic nie słychać (przynajmniej ja nie słyszałam, choć szukałam takich informacji w Kurierze Szczecińskim), żeby wspierał ZPiT Szczecinianie (od miasta Szczecin), a może się mylę, może wspiera zespół, tylko nie chce rozgłosu? O marszałku województwa co chwilę słychać, że stara się w miarę swoich możliwości wspierać ten zespół, a co robi prezydent Szczecina?
2018-07-23 12:02:01
Is-totna sprawa
No i zeby Marszalek, Nie pozapominal jeszcze podarowac im Bialo-Czerwone lub rowniez i Czarne Chusty... bo inaczej moga ich ewentualnie tam "Nie wpuścić" !/?
2018-07-23 11:35:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy