piątek, 22 lutego 2019.
Strona główna > Świat > Erdogan ogłasza swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich

Erdogan ogłasza swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich

Erdogan ogłasza swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich
Data publikacji: 2018-06-24 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-25 07:38
Wywietleń: 774 335335

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w niedzielę, że nieoficjalne wyniki przeprowadzonych tego dnia wyborów szefa państwa wskazują na jego zwycięstwo. Dodał, że w wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy sojusz z udziałem jego partii AKP.

- Naród turecki powierzył mi urząd prezydenta i władzę wykonawczą-- ogłosił Erdogan. Wyraził nadzieję, że "nikt nie będzie próbował rzucać cienia na wyniki (wyborów) oraz zaszkodzić demokracji, by ukryć własną porażkę".

Wcześniej zwycięstwo Erdogana ogłosił na Twitterze rzecznik rządu Bekir Bozdag.

Oficjalne liczenie głosów się nie zakończyło. Według ostatnich cząstkowych danych tureckiej komisji wyborczej po podliczeniu 98,5 proc. Erdogan zdobył 52,6 proc. głosów, a jego główny rywal Muharrem Ince z CHP - 30,8 proc. Frekwencja w wyniosła 87,9 proc. uprawnionych do głosowania. Jeśli wyniki te się potwierdzą, będzie to znaczyło, że wbrew przedwyborczym prognozom niepotrzebna będzie druga tura, planowana na 8 lipca.

Tymczasem według rzecznika Partii Ludowo Republikańskiej (CHP), która jest główną partii opozycyjną, dotychczas podliczono dopiero 39 proc. głosów w wyborach prezydenckich, w związku z czym jest za wcześnie, by ogłaszać zwycięstwo Erdogana.

Erdogan ogłosił w niedzielę również zwycięstwo wyborczego bloku Sojusz Ludu, stworzonego przez jego rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz Nacjonalistyczną Partię Działania (MHP). Jak powiedział, ugrupowania te uzyskały "parlamentarną większość" w 600-mandatowym parlamencie.

Według dziennika "Hurriyet" z podliczenia 96,5 proc. głosów oddanych w wyborach parlamentarnych wynika, że AKP zdobyła 42,5 proc., CHP - 22,7 proc., prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) - 11,3 proc., MHP - 11,2 proc., a liberalno-konserwatywna, nacjonalistyczna Dobra Partia (IYI Parti) - 10,1 proc.

Przekłada to się to na 293 deputowanych dla AKP i 49 dla MHP, a także na 146 deputowanych dla CHP, 66 dla HDP i 46 dla IYI Parti. Próg wyborczy w Turcji wynosi 10 proc.

Niedzielne głosowanie stanowi przypieczętowanie zmiany systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki. W myśl referendum z 16 kwietnia 2017 r. nowy szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż jego poprzednik, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu (urząd premiera zostanie zlikwidowany). Zmieni się też liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600 oraz wydłuży się ich kadencja - z czterech do pięciu lat.

(pap)

Fot. EPA/PRESIDENTIAL PRESS OFFICE 

Komentarze

Czyli ze...
Najprawdo-PO-dobniej Lewactwo w Turcji... PO-nownie Przegralo !!
2018-06-25 01:09:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy