wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Szczecin też czyta Prusa

Szczecin też czyta Prusa

Szczecin też czyta Prusa
Data publikacji: 2015-09-03 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 894 18061

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i Książnica Pomorska włączają się w akcję "Cała Polska czyta Prusa" zaplanowaną na sobotę. Ta pierwsza instytucja zaprasza do salonu ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 na g. 15, ta druga - na Jasne Błonia na g. 16.

To już czwarta edycja Narodowego Czytania, po „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, utworach Aleksandra Fredry i ubiegłorocznej „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tym razem spotykamy się z powieścią „Lalka”, autorstwa najwybitniejszego przedstawiciela pozytywizmu w literaturze polskiej. Powieść, panorama Warszawy i trzech generacji społeczeństwa polskiego, ukazała się pod koniec XIX wieku i jest dziś jednym z kamieni milowych polskiej literatury. Na plan pierwszy wysuwają się losy Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej oraz Ignacego Rzeckiego. 

Do udziału w wydarzeniu MBP zaprosiła szczecińskich aktorów, dziennikarzy, publicystów, przedstawicieli instytucji kulturalnych i twórców. Swój akces potwierdzili między innymi: Jacek Piątkowski, Grzegorz Matz, Adam "Łona" Zieliński, Jacek Jekiel, Jolanta Liskowacka, Elżbieta Pokidańska, Krzysztof Lichtblau. W sumie finalne fragmenty „Lalki” odczyta dwadzieścia sześć osób.
Wszyscy, którzy przyniosą swój egzemplarz „Lalki”, będą mogli otrzymać okolicznościową pieczęć, upamiętniającą Narodowe czytanie.

Z kolei na Jasnych Błoniach aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie zainscenizują fragmenty powieści Prusa. Wydarzenie będzie promowało Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni", który odbędzie się 2 - 5 października w Szczecinie.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy