Szczeciński Instytut Pamięci Narodowej opublikował książkę Ryszarda Stefanika zatytułowaną „Sportowcy w kolumnie marszowej. Organizacja socjalistycznej kultury fizycznej w Szczecinie w latach 1945-1961”. Jej głównym tematem jest uzależnienie świata sportu od rządzącej partii.
Jak pisze autor: „Istotnego znaczenia nabrały zatem wzajemne relacje pomiędzy zawodnikami i działaczami a przedstawicielami ośrodków kontroli i zarządzania społeczeństwem, odpowiedzialnymi za realizację wytycznych Komitetu Centralnego na tzw. odcinku sportu, będącymi jednocześnie mecenasami określonych grup. W pracy nie pominięto cywilizacyjnych przeobrażeń oraz znaczenia sportu w rozwoju środowisk wielkomiejskich. Zwrócono szczególną uwagę na jego rolę w budowaniu społeczeństwa socjalistycznego, uległego wobec władzy komunistów, w czasach gdy miejscowe gwiazdy sportu stawały się bohaterami narodowymi. Idole mas, jako «świadomi obywatele», mieli angażować się w proces społecznych, politycznych zmian i własną postawą porywać pozostałych do czynów. Także imprezy masowe miały kształtować wyznaczone wzorce oraz wartości”.
I jeszcze: „Polityka władz na płaszczyźnie kultury fizycznej, w tym jej ideologiczna ofensywa, przyniosła szereg zjawisk, których społeczne skutki miały wielorakie znaczenie. Zarówno o tych pozytywnych, jak i negatywnych, nie należy zapominać. Bo kim się staniemy bez tej wiedzy?”. ©℗
(as)