czwartek, 04 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Jak głosowano za komuny

Jak głosowano za komuny

Jak głosowano za komuny
Data publikacji: 2019-01-29 06:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-03 14:23
Wywietleń: 996 373129

We wtorek (29 stycznia) o g. 17 w Piwnicy Kany w Szczecinie przy pl. św. św. Piotra i Pawła rozpocznie się promocja książki "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952 - 1989)" dr. Michała Siedziako ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. W dyskusji wezmą udział profesorowe Krzysztof Kosińki i Klaus Ziemer. Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Ligarski.

– Peerelowskie głosowania w sposób oczywisty nie spełniały głównej roli przypisywanej wyborom w krajach demokratycznych – wyłaniania reprezentacji społeczeństwa do rządzenia krajem - mówił autor w rozmowie z "Kurierem". - Nie oznacza to jednak, że nie pełniły innych istotnych funkcji. Między innymi pozwalały rządzącym na swoistą grę pozorów. Przez całe blisko pół wieku rządów PPR/PZPR oficjalna propaganda głosiła bowiem, iż Polska jest krajem demokratycznym. Gdyby nie imitowano przy tym wyborów, w ogóle nie byłoby można takim terminem się posługiwać. Powszechnie wiadomo bowiem, iż o tym, czy ustrój danego kraju jest demokratyczny, decydują w pierwszej kolejności właśnie wybory. Z tym, że muszą one być wolne, równe, powszechne, rywalizacyjne etc., o czym rządzący w PRL najwyraźniej nie chcieli pamiętać. Przeprowadzanie cyklicznych wyborów wzmacniało natomiast propagandowo rządy jednej partii popieranej przy urnach, w ramach głosowania na jedną listę wyborczą, przez niemal 100 proc. uczestników rzeczonej fikcji, bo na skreślenia na kartach wyborczych decydowało się niewielu. Ci natomiast, którzy nie głosowali w ogóle, byli w mniejszości, nawet mając na uwadze liczne manipulacje i fałszerstwa, jakich dopuszczali się organizatorzy peerelowskich wyborów.

(as)

 

Komentarze

PiSzcząca bida
@ do @ PiSzcząca bida - Ile wysiłku cię kosztowało, żeby wyszukać i zaznaczyć PO w tym, co żeś napisał? Nie wysilej się tak, bo ci żyłka w rzyci pynknie. Po śląsku chcesz pisać? To ci rzekne, że w ty swoji łepetynie mosz hasiok zamiast mózgu.
2019-02-03 14:00:56
do @ PiSzcząca bida
"W 2015 mieliśmy demokratyczne wybory i do czego one doprowadziły - mamy PRL bis." Sam stwierdzasz ciulu (to PO śląsku) iż w demokratycznych wyborach wygrał PiS, a nie jak PO_przednio PO/PSL - czyli gdy wygrywa PiS wybory są demokratyczne, gdy "totalna" to ?...Nie skomlij ciulu, PiS także przegra tylko musisz zwieracze ścisnąć i PO_czekać..."PiS od władzy odsunąć" nie chwyta nawet w byłym PGR, zapro_PO_nuj coś innego to wygracie.
2019-01-30 15:49:32
PiSzcząca bida
W 2015 mieliśmy demokratyczne wybory i do czego one doprowadziły - mamy PRL bis.
2019-01-29 18:17:05
Ciekawe
Ciekawe, kogo to obchodzi? Zobaczymy jaka będzie frekwencja.
2019-01-29 12:42:15

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie