sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Kultura > Jak głosowano za komuny

Jak głosowano za komuny

Jak głosowano za komuny
Data publikacji: 2019-01-29 06:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-03 14:23
Wywietleń: 858 373129

We wtorek (29 stycznia) o g. 17 w Piwnicy Kany w Szczecinie przy pl. św. św. Piotra i Pawła rozpocznie się promocja książki "Bez wyboru. Głosowania do Sejmu PRL (1952 - 1989)" dr. Michała Siedziako ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. W dyskusji wezmą udział profesorowe Krzysztof Kosińki i Klaus Ziemer. Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Ligarski.

– Peerelowskie głosowania w sposób oczywisty nie spełniały głównej roli przypisywanej wyborom w krajach demokratycznych – wyłaniania reprezentacji społeczeństwa do rządzenia krajem - mówił autor w rozmowie z "Kurierem". - Nie oznacza to jednak, że nie pełniły innych istotnych funkcji. Między innymi pozwalały rządzącym na swoistą grę pozorów. Przez całe blisko pół wieku rządów PPR/PZPR oficjalna propaganda głosiła bowiem, iż Polska jest krajem demokratycznym. Gdyby nie imitowano przy tym wyborów, w ogóle nie byłoby można takim terminem się posługiwać. Powszechnie wiadomo bowiem, iż o tym, czy ustrój danego kraju jest demokratyczny, decydują w pierwszej kolejności właśnie wybory. Z tym, że muszą one być wolne, równe, powszechne, rywalizacyjne etc., o czym rządzący w PRL najwyraźniej nie chcieli pamiętać. Przeprowadzanie cyklicznych wyborów wzmacniało natomiast propagandowo rządy jednej partii popieranej przy urnach, w ramach głosowania na jedną listę wyborczą, przez niemal 100 proc. uczestników rzeczonej fikcji, bo na skreślenia na kartach wyborczych decydowało się niewielu. Ci natomiast, którzy nie głosowali w ogóle, byli w mniejszości, nawet mając na uwadze liczne manipulacje i fałszerstwa, jakich dopuszczali się organizatorzy peerelowskich wyborów.

(as)

 

Komentarze

PiSzcząca bida
@ do @ PiSzcząca bida - Ile wysiłku cię kosztowało, żeby wyszukać i zaznaczyć PO w tym, co żeś napisał? Nie wysilej się tak, bo ci żyłka w rzyci pynknie. Po śląsku chcesz pisać? To ci rzekne, że w ty swoji łepetynie mosz hasiok zamiast mózgu.
2019-02-03 14:00:56
do @ PiSzcząca bida
"W 2015 mieliśmy demokratyczne wybory i do czego one doprowadziły - mamy PRL bis." Sam stwierdzasz ciulu (to PO śląsku) iż w demokratycznych wyborach wygrał PiS, a nie jak PO_przednio PO/PSL - czyli gdy wygrywa PiS wybory są demokratyczne, gdy "totalna" to ?...Nie skomlij ciulu, PiS także przegra tylko musisz zwieracze ścisnąć i PO_czekać..."PiS od władzy odsunąć" nie chwyta nawet w byłym PGR, zapro_PO_nuj coś innego to wygracie.
2019-01-30 15:49:32
PiSzcząca bida
W 2015 mieliśmy demokratyczne wybory i do czego one doprowadziły - mamy PRL bis.
2019-01-29 18:17:05
Ciekawe
Ciekawe, kogo to obchodzi? Zobaczymy jaka będzie frekwencja.
2019-01-29 12:42:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie