Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Suknie pod szkłem

Data publikacji: 2016-03-07 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Suknie pod szkłem
 

Przez blisko miesiąc, na przeszklonym dziedzińcu szczecińskiego Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej, obejrzeć można będzie kolekcję haute couture. Jej autorem jest Michał Marczewski, pochodzący ze Szczecina projektant mody.

Kolekcja zatytułowana jest „Virgo", a jej prezentacja potrwa w dniach 9 marca-3 kwietnia. Projektanta zainspirowała moda wieczorowa lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. To czas, kiedy kobiety mogły wybierać pomiędzy pierwszymi wręcz minimalistycznymi propozycjami Chanel, a znanymi z teatralnego przepychu kreacjami Diora. Sama nazwa kolekcji nawiązuje do znaków zodiaku (Virgo to łacińska nazwa Panny) i ma wskazywać na pewną zachowawczość. Projektant unika głębokich dekoltów i przezroczystości. Ubrania mają podkreślać kobiece kształty ale bez epatowania erotyzmem. 

Osiemnaście zestawów, szytych technikami charakterystycznymi dla haute couture, powstało na Pomorzu Zachodnim. Ze względu na ręczne przeszycia i wykończenia, wykonanie niektórych modeli trwało nawet 60–70 godzin. 
 
Michał Marczewski jest projektantem samoukiem. Uczył się od krawcowych w teatrach, w dużych i małych zakładach odzieżowych. Co roku pokazuje przynajmniej dwie kolekcje pod metką Atelier Marczewski. Brał udział m.in. w Polskim Tygodniu Mody oraz Berlin Fashion Week. W 2011 roku określony został przez magazyn Elle jako „mistrz sukien koktajlowych", a magazyn Vogue Italia opublikował fotografie z kampanii projektanta jako jedno z najlepszych zdjęć mody w sezonie jesień-zima 2011.

(kas)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA