Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

Stypendia dla artystów od marszałka

Data publikacji: 2018-05-09 23:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:49
Stypendia dla artystów od marszałka
 

Płyta z gitarową klasyką, instalacja przestrzenna oraz krótkometrażowy film dokumentalny. Tak w tym roku prezentują się projekty artystyczne, które będą realizować stypendyści marszałka województwa: Mateusz Kowalski, Agata Legawiec i Mateusz Żegliński. W środę 9 maja br. odebrali od Olgierda Geblewicza symboliczne czeki.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną to łącznie 36 tys. zł. Każdy z trojga młodych twórców otrzymuje po 12 tys. zł na wybrane przez siebie zadanie artystyczne.

- Staramy się dostrzegać i doceniać artystów z różnych sfer sztuki. Cieszę się, że kapituła również w tym roku postarała się o różnorodność. Z zaciekawieniem będę wypatrywał efektów projektów stypendialnych, bo z doświadczenia wiem, że z pewnością nas zaskoczą – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Mateusz Kowalski to koszaliński gitarzysta klasyczny, student I roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ramach projektu stypendialnego M. Kowalski zrealizuje album „Klasyka gitarowa w autorskiej odsłonie interpretacyjnej”.

Instalacja przestrzenna „Więcej Ludzi #morepeople” to projekt stypendialny Agaty Legawiec. To ubiegłoroczna absolwentka architektury wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie, od niedawna także pracownik naukowo-dydaktyczny tej uczelni. A. Legawiec planuje realizację na szczecińskich bulwarach tymczasowej instalacji przestrzennej. Będą to metalowe rzeźby sugerujące ludzi w ruchu. Znajdą się po obu stronach Odry.

Mateusz Żegliński to niezależny twórca filmowy. Ukończył w 2016 r. AS w Szczecinie na kierunku multimedia oraz Szkołę Reportażu na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Szczecińskim. Wcześniej, w 2009 r., Warszawską Szkołę Reklamy. Autor filmów: „Pan Charon”, „Honor”, „Droga Powrotna”, „Marsz”, „Siłacz”. W ramach stypendium zrealizuje krótkometrażowy dokument „Najpierw masa, potem masa”. Będzie to film o chłopakach z dużą nadwagą, która utrudnia im życie i zagraża ich zdrowiu. Swoją wagę nazywają słuszną posturą. Są „liniowymi” i grają w futbol amerykański w drużynie Cougars Szczecin. 

(g)

Fot. UMWZ

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PiSzcząca bida
2018-05-11 11:02:44
@ Nie od marszałka - odezwał się wielki płatnik podatku. Zdolnej młodzieży żałujesz pieniędzy? A co ty zrobiłeś dla tego miasta? Płacisz podatki? Chyba od wypijanego piwa.
Nie od marszalka
2018-05-10 22:33:38
Tylko z pieniedzy Podatnikow wydawanych i rozdawanych... przez Marszalka !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ