piątek, 13 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Stypendia dla artystów od marszałka

Stypendia dla artystów od marszałka

Stypendia dla artystów od marszałka
Data publikacji: 2018-05-09 23:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:49
Wywietleń: 2570 326864

Płyta z gitarową klasyką, instalacja przestrzenna oraz krótkometrażowy film dokumentalny. Tak w tym roku prezentują się projekty artystyczne, które będą realizować stypendyści marszałka województwa: Mateusz Kowalski, Agata Legawiec i Mateusz Żegliński. W środę 9 maja br. odebrali od Olgierda Geblewicza symboliczne czeki.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną to łącznie 36 tys. zł. Każdy z trojga młodych twórców otrzymuje po 12 tys. zł na wybrane przez siebie zadanie artystyczne.

- Staramy się dostrzegać i doceniać artystów z różnych sfer sztuki. Cieszę się, że kapituła również w tym roku postarała się o różnorodność. Z zaciekawieniem będę wypatrywał efektów projektów stypendialnych, bo z doświadczenia wiem, że z pewnością nas zaskoczą – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Mateusz Kowalski to koszaliński gitarzysta klasyczny, student I roku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ramach projektu stypendialnego M. Kowalski zrealizuje album „Klasyka gitarowa w autorskiej odsłonie interpretacyjnej”.

Instalacja przestrzenna „Więcej Ludzi #morepeople” to projekt stypendialny Agaty Legawiec. To ubiegłoroczna absolwentka architektury wnętrz na Akademii Sztuki w Szczecinie, od niedawna także pracownik naukowo-dydaktyczny tej uczelni. A. Legawiec planuje realizację na szczecińskich bulwarach tymczasowej instalacji przestrzennej. Będą to metalowe rzeźby sugerujące ludzi w ruchu. Znajdą się po obu stronach Odry.

Mateusz Żegliński to niezależny twórca filmowy. Ukończył w 2016 r. AS w Szczecinie na kierunku multimedia oraz Szkołę Reportażu na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Szczecińskim. Wcześniej, w 2009 r., Warszawską Szkołę Reklamy. Autor filmów: „Pan Charon”, „Honor”, „Droga Powrotna”, „Marsz”, „Siłacz”. W ramach stypendium zrealizuje krótkometrażowy dokument „Najpierw masa, potem masa”. Będzie to film o chłopakach z dużą nadwagą, która utrudnia im życie i zagraża ich zdrowiu. Swoją wagę nazywają słuszną posturą. Są „liniowymi” i grają w futbol amerykański w drużynie Cougars Szczecin. 

(g)

Fot. UMWZ

 

Komentarze

PiSzcząca bida
@ Nie od marszałka - odezwał się wielki płatnik podatku. Zdolnej młodzieży żałujesz pieniędzy? A co ty zrobiłeś dla tego miasta? Płacisz podatki? Chyba od wypijanego piwa.
2018-05-11 11:02:44
Nie od marszalka
Tylko z pieniedzy Podatnikow wydawanych i rozdawanych... przez Marszalka !!
2018-05-10 22:33:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie