Spektakl Teatru Współczesnego „Kaspar Hauser", w reżyserii Jakuba Skrzywanka, zostanie pokazany online – w sobotę i w niedzielę. Żeby móc skorzystać z udostępnianych treści na VOD tej sceny, konieczna jest rejestracja, a spektakle są płatne (bilety, w cenie 15 zł, można zakupić online).
Historia Kaspara Hausera (przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy”, w XIX wieku wstrząsnęła mieszkańców całego Starego Kontynentu. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, którzy nie dopuszczali do siebie myśli, że sprawcą popełnianych na Hauserze zbrodni był nie kto inny jak oni sami. W historii sprzed 200 lat twórcy próbują odszukać zapowiedź losu milionów ludzi XX i XXI wieku – uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa.
Oto obsada spektaklu: Alex Freiheit, Piotr Buratyński, Maria Dąbrowska, Robert Gondek, Michał Lewandowski, Adam Kuzycz-Berezowski, Ewa Sobiech, Joanna Matuszak, Wiesław Orłowski, Wojciech Sandach, Beata Zygarlicka, Konrad Beta, Magdalena Wrani-Stachowska.
Uwaga! Duet Siksa, który wystąpił w przedstawieniu TW „Kaspar Hauser” (jako ... Kaspar Hauser) oraz stworzył muzykę do tej inscenizacji kilka miesięcy temu otrzymał Paszport „Polityki” za „muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem”. Tu warto wspomnieć, że muzycy wydali płytę z muzyką skomponowaną do spektaklu „Kaspar Hauser”.
– W tej muzyce Kaspar Hauser porozumiewa się z mieszkańcami Norymbergi – czasami cytując zachowania społeczeństwa, innym razem przejmując zachowania masy, by ostatecznie poszukać własnego języka komunikacji ze światem – opowiadają muzycy. – Muzyka jest silnie zainspirowana także światem spektaklu, który stworzyli aktorzy i aktorki Teatru Współczesnego oraz realizatorzy tego dzieła. Spodziewajcie się więc zjedzenia, wyplucia, chaosu i ruin, ale także próby wydobycia piękna z prawdziwie humanistycznych pobudek.
(MON)