Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Spektakl baletowy szczecińskiej Opery na Zamku online - od północy w piątek

Data publikacji: 2020-11-26 21:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-27 13:39
Spektakl baletowy szczecińskiej Opery na Zamku online - od północy w piątek
 

Od północy w piątek (27 listopada) spektakl baletowy szczecińskiej Opery na Zamku - „Wieczór baletów polskich” - można będzie oglądać w serwisie YouTube na kanale wspomnianej instytucji. Potem ta produkcja dostępna będzie w sieci do końca tego roku.

- Niestety, nie po raz pierwszy pandemia pokrzyżowała nam plany. Dlatego, choć najważniejszy dla nas jest bezpośredni kontakt z państwem, państwa namacalna obecność, bez której artysta nie może żyć jak bez tlenu, możemy na razie zaproponować przedstawienie jedynie na ekranie - informuje Magdalena Jagiełło - Kmieciak, rzeczniczka opery. - Niebawem przekażemy informację dotyczącą kolejnych wydarzeniach Opery na Zamku, które można będzie obejrzeć w sieci. Mamy ogromną nadzieję, że już niedługo spotkamy się z państwem tak naprawdę, na żywo…

„Wieczór baletów polskich” to spektakl złożony z dwóch części. Pierwsza to „Pieśń o ziemi” Romana Palestra, trzy kompozycje nawiązujące do polskiej ludowości: sobótki, wesela i dożynek. Obok motywów ludowych kompozytor wprowadza własne tematy, sięga też do nowoczesnych środków wyrazu, stosując ostrą, często atonalną harmonię, gwałtownie pulsującą rytmikę, kontrasty i spięcia dynamiczne. Jako że inscenizacja Opery na Zamku w Szczecinie była spojrzeniem zagranicznego choreografa, spektakl stał się nietuzinkowy, wniósł ponadkulturowe wartości.

Drugą części spektaklu jest „Na kwaterunku” to nieco zapomniane dzieło baletowe Stanisława Moniuszki. Robert Bondara opowiedział je na scenie Opery na Zamku w Szczecinie w uniwersalny sposób. Oddalił się od sielankowej atmosfery i spojrzał na utwór z punktu widzenia jednostki. Pokazał, jak konflikt wpływa na życie człowieka. Istotnym punktem zaczepienia był syndrom stresu pourazowego, którego doświadczają żołnierze, ale i cywile. Choreograf przybliżył XIX-wieczną partyturę Moniuszki, w której muzyka stanowiła jedynie pretekst do pokazania połączonej scenami pantomimicznymi suity różnych tańców, do wrażliwości współczesnego człowieka, żyjącego w świecie toczących się konfliktów zbrojnych, niosących okrutne konsekwencje.

Spektakl będzie można pod tymi linkami: 

„Pieśń o ziemi”: https://www.youtube.com/watch?v=AIniy9ZEegs  

„Na kwaterunku”: https://www.youtube.com/watch?v=b-o0sgpiLYQ  

(MON)

Fot. Marta Teszner

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Robert
2020-11-27 13:16:33
Ten balet byl przeciez do obejrzenia przez pół roku na You Tube. Zdjęli go na chwilę, żeby dać znowu jako nowość? Ale w tej operze ktoś ciężko rusza głową

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ