Poniedziałek 18 października 2021r. 
REKLAMA

Opera o mentalnej manipulacji. Obejrzyj w serwisie YouTube

Data publikacji: 2020-11-24 09:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-25 22:08
Opera o mentalnej manipulacji. Obejrzyj w serwisie YouTube
 

Do końca roku w serwisie YouTube można oglądać operę "Guru" szczecińskiej Opery na Zamku, wybitnego kompozytora Laurenta Petitgirarda, której światowa prapremiera odbyła się dwa lata temu w Szczecinie. Spektakl dostępny jest w wersji z napisami w tłumaczeniu do wyboru: w języku polskim, angielskim i francuskim.

„Guru” to opowieść o fanatycznym, fałszywym przywódcy duchowym i jego zaciętej przeciwniczce. Początkowa idylla zamienia się w piekło. Guru rozpoczyna przygotowania do wielkiej „podróży”. Pojawiają się fiolki z eliksirem, który ma pozwolić wszystkim ponownie spotkać się w sferze bezcielesnej. Marie przyjmuje od niego wyzwanie – jeśli znajdzie choć jednego wyznawcę, który odmówi „podróży”, Guru zatrzyma to szaleństwo.

Opera „Guru” jest dramatycznym studium psychiki demonów zła, rozpadzie jednostki pod wpływem sekty, oparta na autentycznych wydarzeniach z osady Jonestown w 1978 roku, kiedy to pod wpływem okrutnego, charyzmatycznego i demonicznego człowieka ponad 900 osób popełniło samobójstwo. Ta historia wstrząsnęła światem. Opera zadaje pytania: jak daleko może sięgać manipulacja innymi, jak bardzo potrafimy ulec innym i stracić moralny osąd.

Laurent Petitgirard, francuski kompozytor i dyrygent, tak opowiada o swoim dziele: "To opera zaangażowana. Jestem przekonany, że mentalna manipulacja jest ogromnym problemem społeczeństw. Wystarczy przejrzeć gazety czy obejrzeć programy informacyjne w telewizji, żeby to zauważyć. Terroryści popełniający samobójstwa to ludzie poddani właśnie takiej manipulacji, nie mam żadnych wątpliwości".

(MON)

Fot. Grzegorz Siwa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Maria
2020-11-25 20:46:41
W czasie wielkiej smuty pandemicznej i koszmarnym miesiącu listopadzie, opera proponuje na dobicie kolejny dołujący smęt. Naprawdę chcecie aby wszyscy popadli w depresję? Udostępnijcie jakąś operetkę albo musical. Dość dołowania mamy na codzień!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ