Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Seans pod chmurką na Niebuszewie. Widzowie zachwyceni pomysłem

Data publikacji: 2021-08-07 23:55
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-09 11:17
Seans pod chmurką na Niebuszewie. Widzowie zachwyceni pomysłem
Fot. Monika Gapińska  

Dwie animacje (w tym jedna z muzyką Pendereckiego i głosem Cieleckiej), film Andrzeja Wajdy i teatr telewizji obejrzeli w sobotni wieczór mieszkańcy szczecińskiego Niebuszewa oraz osoby, które przyjechały z innych rejonów miasta. Dom Kultury 13 Muz zorganizował bowiem, na podwórku pomiędzy blokami przy ulicach: M. Rodziewiczówny i E. Orzeszkowej, specjalny, darmowy seans rozmaitych adaptacji na podstawie twórczości Stanisława Lema.

Do kina pod chmurką przyszło około trzydziestu osób. Tuż przed godziną 20, kiedy za chwilę miał się rozpocząć pokaz, na podwórku było zaledwie kilkanaście osób. Organizatorzy zdecydowali jednak, że nieco poczekają na spóźnialskich. I dobrze, bo zjawili się kolejni widzowie, którzy choćby wypatrzyli przez okno, że coś dzieje się na ich podwórku albo w trakcie spaceru z psem.

- W "Kurierze Szczecińskim" wczoraj czytałam zapowiedź tego seansu, ale dziś w ferworze sprzątania i zakupów całkiem o tym zapomniałam. Dobrze, że wyszłam z psem na spacer i zobaczyłam panów rozkładających ekran. Wróciłam zatem do domu, zostawiłam psa, wyciągnęłam leżak z pawlacza i przyszłam na filmy. Po drodze powiedziałam sąsiadce o tym seansie, zaraz powinna tu być - powiedziała nam pani Renata.

Niektóre z osób dowiedziały się o kinie na podwórku z ogłoszeń, jakie były wywieszone choćby przy ulicy Reja przy wejściu do klatki.

- W młodości przeczytałam chyba wszystko, co Lem napisał. Kiedy zobaczyłam na plakacie, że będzie film "Maska", wiedziałam, iż przyjdę na pokaz. Uwielbiam ten utwór, a filmu nigdy nie widziałam - mówiła pani Anna. - Mam krzesło wędkarskie mojego męża, koc do przykrycia, kawę w termosie i sprej na komary. Bardzo cieszę się na ten wieczór filmowy.

Osoby, które pojawiły się na seansie, przyszły z własnymi leżakami, rozkładanymi krzesełkami albo kocami, na których siedziała cała rodzina. O własne siedziska prosili bowiem organizatorzy. Choć dla tych widzów, którzy przyjechali z odległych dzielnic, przygotowano leżaki.

Uwaga! W niedzielę zaplanowany jest kolejny seans pod chmurką, na podwórku przy ulicach: M. Langiewicza 1 i Ks. Bogusława X 27. Rozpocznie się o godz. 20. W programie pokazu będą filmy: „Powrót”, reż. Anna Błaszczyk, Polska, Niemcy 2008, czas trwania – 8 minut, „Maska”, reż. Stephen Quay, Timothy Quay, Polska 2010, 23 min, „Przypadek Ijona Tichego”, reż. Lech Raczak, Polska 1999, 45 min, „Przekładaniec”, reż. Andrzej Wajda, Polska 1968, 35 min.

Adaptacje utworów Lema zostaną też pokazane 29 sierpnia na podwórku za blokiem przy ul. W. Jagiełły 4-4a.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

maria
2021-08-09 10:17:37
Bardzo się cieszę, że dzieją się takie rzeczy, brawo organizatorzy! Dobrze, że Wam się chciało! I ten pomysł, żeby to był Lem!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA