Poniedziałek 24 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Norwid i inni poeci

Data publikacji: 2021-06-10 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-10 09:07
Norwid i inni poeci
 

Promocja trzydziestego piątego numeru kwartalnika literacko-kulturalnego "eleWator" poświęconego Cyprianowi Kamilowi Norwidowi oraz spotkanie z poetami, Piotrem Michałowskim i Karolem Samselem - na takie święto literatury zaprasza nas Klub 13 Muz w czwartek, 10 czerwca, o g. 19. Imprezę poprowadzi Damian Romaniak.

O jednym z najwybitniejszych poetów w historii polskiej literatury w "eleWatorze" piszą m.in. Artur Daniel Liskowacki, Wiesław Rzońca, Bogusław Kierc, Agnieszka Bałdyga. Norwid zostaje prześwietlony na wiele różnych sposobów. Zostaje zestawiony z Nietzsche'm i Herbertem, jego twórczość zostaje omówiona w kontekście wpływów francuskich i XIX-wiecznego życia literackiego Polaków.

Piotr Michałowski opowie o swoim nowym tomie pod tytułem „Dzień jest wierszem, świat kolorem”. Zbigniew Chojnowski pisze o nim tak: "W kolejnych ciągach wierszy poeta rozlicza się ze swoją epoką, dzielącą się na okres Polski Ludowej, transformacji ustrojowej, a wreszcie pandemii. Michałowski przypomina się jako mistrz miniatur lirycznych. Odsłania swój sceptycyzm: „Póki trwa moja przyszłość, zawsze będę tracił”. Ale wciąż wierzy w czytelnika. Zaprasza do współuczestnictwa w świecie sztuki słowa atakowanym przez nicość".

Ostatnia książka Karola Samsela to "Autodafe 4". Oddajmy głos Piotrowi Matywieckiemu: "Poemat Karola Samsela to walka przypadku z konstrukcją. Przypadek rozrywa ciągi składniowe i myślowe. Sama materia poematu jest niezwykle różnorodna – cytaty z wielu sfer kultury (od popularnej do teologicznej) obrazują fascynacje poety całą złożonością dzisiejszego tekstowego wszechświata. Panuje tu destrukcja i piętrzące się nad nią destrukcje destrukcji, a między szczelinami tych pięter – dziennik życia i dziennik lektur – chwilami ekstatyczny i natchnieniowy, chwilami monotonny"

W związku z obostrzeniami liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bogumiła
2021-06-10 11:41:12
A kiedy będzie numer o wspaniałej, jedynej, wszechwymiarowej I.I.?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA