Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Mieszkańcy protestują przeciwko przetwórni sadzy

Data publikacji: 19 listopada 2018 r. 14:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:25
Mieszkańcy protestują przeciwko przetwórni sadzy
 

Projekt budowy przetwórni sadzy w Stepnicy, nieopodal plaży i portu jachtowego – budzi wśród mieszkańców coraz więcej emocji. Choć inwestor, brytyjska firma RCB sp. z o.o. dopiero wystąpił do gminy o wydanie warunków zabudowy z planem ewentualnej lokalizacji zakładu, mieszkańcy zebrali już kilkaset podpisów przeciwko inwestycji. Obawiają się emisji zanieczyszczeń, fetoru i innych uciążliwości, które doprowadzą w przyszłości do tego, że miasto przestanie być atrakcyjne nie tylko dla turystów, ale i nawet dla nich samych.

Brytyjska firma RCB Sp. z o.o. z siedzibą w Policach złożyła w stepnickim magistracie wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i środowiskowych uwarunkowaniach. Chodzi o projekt budowy zakładu przetwórstwa sadzy, który miałyby powstać w Stepnicy, nad Zalewem Szczecińskim, niespełna 500 metrów od plaży. Burmistrz Stepnicy tymczasem uspokaja: żadnej decyzji w tej sprawie nie ma. Zanim inwestor uzyska jakąkolwiek decyzję - zgodnie z prawem - będzie musiał przedstawić właściwe opinie instytucji odpowiedzialnych za środowisko i co najważniejsze - przygotować raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko naturalne. Jeśli potwierdzą się obawy mieszkańców - zakład przetwórstwa sadzy nie powstanie.

Na razie jednak mieszkańcu dmuchają na zimne. Po naszym artykule, który ukazał się w „Kurierze” przed dwoma tygodniami, sprawą zainteresowały się inne media.©℗

(r.c.)

Na zdjęciu: W poniedziałek do Stepnicy przyjechała ekipa stacji telewizyjnej. Protestujący w kilku miejscach w mieście powiesili banery informujące o zagrożeniu jakie stworzy – ich zdaniem - przetwórnia.

Fot. Organizatorzy protestu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Iren
2018-12-12 16:37:32
No.Nastepni mądrzy. u nich nie ma miejsca?
gh
2018-11-20 09:29:51
A wystarczyłby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (w którym byłby zakaz lokalizacji tego typu zakładów). Uchwałę o przystąpieniu do planu podejmuje Rada Miasta, a Burmistrz musi przystąpić do jego opracowania.
kiko
2018-11-20 04:26:18
W ładowni statku pekl jeden 1 worek z sadza to spowodowało ze wyładunek przedłuzyl sie do 5 miesiecy.Polvo prieto,czyli sadza jest nie do opanowania kiedy ulegnie dehermetyzacji.Pytanie dotyczy Polaków madrych przed czy po szkodzie.
"samorządność"
2018-11-19 22:52:34
Oto potęga polskiej reformy samorządowej i samorządności mieszkańców... Zamiast kazać swoim przedstawicielom w radzie gminy kazać spuścić inwestora na drzewo, to ludzie muszą łazić z banerami, a wkrótce pewnie kłaść się na drodze, by zablokować samochody zmierzające na budowę, bo po "sukcesie" polskiej samorządności realnie do gadania we własnej gminie nie mają NIC!
Czyt
2018-11-19 20:26:22
Mają rację. Ten sam rosyjski "biznesmen" z brytyjskim paszportem postawił jeden zakład w Szczecinie. Uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia i działa. A jak działa to zapraszam na Kujota - odór jest taki, że nawiewy w samochodach trzeba zamykać.
Świnoujścianka
2018-11-19 20:14:57
Walczcie o swoje bezpieczne życie i zdrowie. jestem z Wami !!!! O przyrodę i przyszłość dla Was i Waszych dzieci i wnuków !!!
!!!
2018-11-19 15:02:39
Niech "sadzą" u siebie cwaniaczki

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA