Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
5 szczecin
REKLAMA

Przetwórnia sadzy nie powstanie

Data publikacji: 06 grudnia 2018 r. 12:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:27
Przetwórnia sadzy nie powstanie
 

Brytyjska spółka rCB poinformowała gminę Stepnica, że wycofuje się z planów budowy nad Zalewem Szczecińskim przetwórni sadzy. Inwestor nie podał powodu rezygnacji ze swoich planów. Wiadomo jednak, że na jego decyzję wpływ mogły mieć protesty mieszkańców Stepnicy, jak i wymagania wobec inwestora dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Wśród dokumentów, które musiałby przedstawić brytyjski przedsiębiorca gminie, by uruchomić procedurę przygotowawczą, miałby się znaleźć między innymi „raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko”.

Pomysł brytyjskiej firmy rCB sp. z o.o., by nieopodal plaży w Stepnicy, tuż nad Zalewem Szczecińskim, powstała przetwórnia sadzy spotkał się z wyjątkowo negatywną reakcją mieszkańców miasta. Do ubiegłego tygodnia „Komitet protestacyjny przeciwko przetwórni sadzy” zebrał już ponad 300 podpisów pod petycją o zablokowanie tego szkodliwego – zdaniem jej autorów – przedsięwzięcia. Szkodliwego tak dla środowiska, ludzi, jak i przyszłości tej turystycznej miejscowości.

Do 5 grudnia oficjalnie trwała procedura związana z wnioskiem inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wspomnianej przetwórni. Jednak po uzyskaniu od inwestora informacji o rezygnacji z przedsięwzięcia burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski złożył wniosek u umorzenie postępowania administracyjnego w tej sprawie. Oznacza to, że na działce nieopodal Zalewu Szczecińskiego wyjątkowo uciążliwa inwestycja nie powstanie.

Sprawa przetwórni sadzy w Stepnicy była tak gorąca, że nawet w trakcie inauguracyjnej sesji Rady Miasta i Gminy, która odbyła się przed tygodniem, jeden z radnych próbował rozpocząć debatę na ten temat. Uznano jednak, że byłaby ona przedwczesna.

Trzy miesiące temu gmina Stepnica otrzymała opinie dotyczące lokalizacji przetwórni sadzy przy ulicy Portowej 10 w Stepnicy. PGW Wody Polskie uznało, że „nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko”. Natomiast tak sanepid, jak i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska już na wstępie widziały konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Kilka dni temu Anna Humieja ze stepnickiego magistratu poinformowała nas, że procedura związana z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji polegającej na budowie przetwórni sadzy zakłada tzw. udział społeczeństwa. Nie tylko strony postępowania, ale dosłownie każdy mógłby wnieść swoje uwagi, które mogą być brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Tu warto zauważyć, że mieszkańcy miasta masowo sprzeciwili się budowie przetwórni sadzy, co niewątpliwie miało wpływ na decyzję inwestora.

Krytycy inwestycji obawiali się między innymi, że zakład mógł być źródłem toksycznych emisji.

Spółka rCB powiązana jest z inną brytyjską firmą Euroeco Fuels Poland. Ten drugi podmiot na terenie szczecińskiego portu ma zakład recyklingu opon samochodowych, z których wytwarza komponent do paliw. Mieszkańcy twierdzą, że podobny zakład w Stepnicy, w miejscowości turystycznej, w pobliżu plaży to projekt nie do przyjęcia i że inwestor powinien zmienić lokalizację.

(r.c.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA