Koncert kwartetu smyczkowego String Girls Band, warsztaty w ramach projektów: „Polska – znaki szczególne” i „Po polskich dróżkach” oraz spektakl „Wiolin i cztery pory roku” – tak zapowiada się kolejna niedziela (30 czerwca) w Różanym Ogrodzie Sztuki.
Koncert kwartetu smyczkowego String Girls Band pt. „Cztery pory roku”, ilustrujący muzycznie każdą z pór roku w muzyce klasycznej, rozpocznie się w samo południe. W programie m.in.: fragmenty słynnego dzieła Antonia Vivaldiego oraz utwory nawiązujące do tematyki takich kompozytorów, jak m.in. Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz czy Astor Piazzolla. Nie zabraknie subtelnych akcentów wokalnych, jak m.in. „Wiosna, ach to ty” – Marka Grechuty czy „Summertime” – George’a Gershwina. Skład zespołu: Maria Radoszewska – I skrzypce, wokal, prowadzenie; Izabela Lazar – II skrzypce; Edyta Hedzielska – altówka; Natalia Szwarczak – wiolonczela.
W godz. 11-14 odbędą się warsztaty w ramach projektów: „Polska – znaki szczególne” i „Po polskich dróżkach”. W programie m.in. plecionkarstwo i motanie kupałki. Jak wykonać łopołkę i poznać technikę gięcia dębu na gorąco? Jak powstaje kosz z korzeni świerka? Jak wyplata się swój własny słomiany kapelusz? „Każdy nauczy się tworzyć prostą plecionkę: rybkę, koszyczek, tackę czy zwariowaną kulę! Będziemy pracować z naturalnym pachnącym materiałem i tworzyć samodzielnie małe dzieło. Jest to też doskonała okazja do spotkania z rzemiosłem plecionkarskim i poznania tajemnic wyplatania – pokażemy dzieciom różne kosze, ciekawe materiały i kształty” – zapowiadają organizatorzy.
Tuż po warsztatach o godz. 14 rozpocznie się spektakl pt. „Wiolin i cztery pory roku”. W opowieści Wiolin – bohater – będzie próbował zrozumieć, dlaczego mamy pory roku. Niestety, nikt nie będzie mu w stanie pomóc, bo nikt tego nie wie. Ale jak się okaże w trakcie bajki, bohater trafi na tajemnicze spotkanie, na którym wszystkiego się dowie. Tak się składa, że zostanie też poproszony o napisanie utworu na każdą porę roku i zgłosi się o pomoc do wspaniałego muzyka Antonia Vivaldiego, który pomoże mu w tym zadaniu.
(KK)
Fot. Grzegorz Siwa