Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Rola sztuki w demokracji

Data publikacji: 10 stycznia 2019 r. 06:35
Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2019 r. 20:11
Rola sztuki w demokracji
 

Warto się wybrać w czwartek (10 stycznia) na wernisaż intrygującej wystawy „The New Dictionary of Old Ideas” („Nowy słownik starych idei”), który odbędzie się w szczecińskiej Trafostacji Sztuki (ul. Świętego Ducha 4). Otwarcie o godz. 19.

Ekspozycja jest efektem ubiegłorocznej rezydencji polskich, przede wszystkim szczecińskich lub związanych z naszym miastem, artystów i kuratorów w Pradze, Budapeszcie i Tbilisi. Ich głównym celem było zbadanie roli i funkcji sztuki w społeczeństwach młodych demokracji Polski, Węgier, Czech i Gruzji oraz kwestii społeczno-politycznych.

Jak twierdzą organizatorzy wystawy, „sztuka wizualna, jako uniwersalny język komunikacji, pozwala na ujęcie wspólnych zjawisk i odmienności życia społecznego, politycznego i kulturalnego w różnych krajach Europy Centralnej i Wschodniej. W oparciu o awangardowe retroutopie kuratorzy i artyści odnoszą się do roli sztuki i jej postrzegania w okresie formowania się nowych demokracji po 1918 r. w Europie Środkowej i na Zakaukaziu”.

Tytułowy „Nowy Słownik Starych Idei” konstruowany był poprzez wyjściowe terminy nauk społecznych w odniesieniu do regionu: retroutopia vs. fikcja spekulatywna, nędza doganiania (męka nadrabiania zaległości), wspólne zadania, praktyki polityczne i kultura, paradoks tożsamości, solidarność vs. wspólnota. Tematami przewodnimi prezentowanych prac są: dominacja populizmu, seksualność, koszty społeczne czy współczesny kolonializm. Wystawa jest zbiorem autonomicznych projektów, które dopełniają się we wzajemnych relacjach.

W 2018 roku Trafostacja Sztuki realizowała program z zagranicznymi partnerami: MeetFactory (Praga), FKSE Studio of Young Artists Association (Budapeszt), State Silk Museum (Tbilisi). W latach 2019-2020 będzie on kontynuowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa z udziałem MeetFactory, State Silk Museum i Hablar en Arte z Madrytu.

„Efekty następnych rezydencji zostaną zaprezentowane w 2020 roku we wszystkich instytucjach partnerskich, a całość zostanie podsumowana publikacją – słownikiem przetestowanych idei” – zapowiadają organizatorzy.

Kuratorami wystawy są Stanisław Ruksza i Piotr Sikora. ©℗

(KK)

Na zdjęciu: Monika Szpener, praca z cyklu Pokemony, 2016-2019

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

r.
2019-01-13 20:11:38
Niestety, w Trafo często używa się sztuki jako narzędzia do promowania konkretnej ideologii i polityki.
Od dawna twierdzę że od Piero Manzoni
2019-01-10 23:08:35
i jego Merda d'Artista wszyscy artyści są odtwórczy i ograniczają się do nędznego kopiowania tego co już było - bezpłodność odtwórców sztuki (bo nie są to artyści) poraża... Gonią w piętkę żerując na taniej kontrowersyjności często dorabiając do tego bzdurne teorie...
maria
2019-01-10 09:45:52
A ja nie widzę w tym nic kontrowersyjnego. W trafostacji jest dużo ciekawych rzeczy i jakoś nie widać niepotrzebnych skandali. Sztuka jest i była zawsze o czymś. Jestem ciekawa co pokażą artyści, zwłaszcza, że to nasi artyści szczecińscy.
to mi się podoba
2019-01-10 09:27:31
Idealnie pokazano Trumpa, choć zamiast chomika lepsza byłaby świnia
k....k12
2019-01-10 08:48:05
Chów wsobny i hermetyzm środowisk sztuk plastycznych, nieprzygotowanie merytoryczne odbiorcy i niewyrobienie w odbiorze sztuki jakiejkolwiek w ogóle, dają nadzieję, że ta garstka misjonarzy rozwiązania ostatecznej kwestii względem ludzkości będzie sobie sama szukała wrażeń artystycznych w salach wystawowych
$
2019-01-10 07:07:41
Jak zwykle, kontrowersje, zwykle żałosne, od wieków przyciągały tłumy, ale skoro prawdziwa sztuka, pokroju Michała Anioła, jest tak trudna do realizacji, robi się pod publiczkę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA