Występy kilkuset artystów, festiwale, opery, spotkania literackie, panele dyskusyjne - tak zapowiadają się obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w województwie zachodniopomorskim.
- Dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć twórczość artysty - mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Bardzo się cieszę, że na Pomorzu Zachodnim będziemy obchodzić te urodziny bardzo intensywnie. Udało się zgromadzić całą rzeszę instytucji.
W 10 miastach w regionie odbędzie się 50 wydarzeń. Zaplanowano m.in. warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania literackie, koncerty, opery, a nawet mappingi. Dzięki tym atrakcjom mieszkańcy województwa będą mieli szansę zapoznać się z życiem i twórczością kompozytora.
- Bardzo mocno podkreślam walor edukacyjny tych wydarzeń - mówił Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku, koordynator regionalny ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. - Niektórzy mogą mieć takie poczucie, że nie ma spektakularnych wydarzeń artystycznych. Wydaje się, że ta spektakularność jest trudna do pokonania.
W stolicy regionu do obchodów włączyła się Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza. W programie zaplanowano koncerty - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - które inspirowane będą twórczością Moniuszki. Również Akademia Sztuki w Szczecinie postanowiła przygotować kilka wydarzeń. Zaplanowano konkursy plastyczne, konkursy wiedzy oraz warsztaty dla dzieci, uczniów, dorosłych oraz nauczycieli.
Dwa duże wydarzenia odbędą się także w szczecińskiej Operze na Zamku. Pierwsze z nich to spektakl "Balety polskie odkrywane na nowo", na który składają się dwa balety: „Na kwaterunku” Stanisława Moniuszki oraz „Pieśń o ziemi” Romana Palestra. Realizacji pierwszej choreografii podejmie się Robert Bondara. Ta premiera to główny akcent obchodów Roku Moniuszkowskiego w Operze na Zamku.
Drugim wydarzeniem będzie festiwal Moniuszko Inspiration, który odbędzie się między 3 a 10 listopada br. Zaplanowano siedem wydarzeń artystycznych oraz dwa panele dyskusyjne, w których poruszana będzie m.in. kwestia, w jaki sposób kompozytor inspiruje w czasach teraźniejszych.
Do obchodów Roku Moniuszki w regionie włączyły się także instytucje niezwiązane na co dzień z kulturą, m.in. zachodniopomorski oddział Przewozów Regionalnych.
- Jeden z najnowocześniejszych pociągów zostanie dedykowany twórcy opery narodowej. W środku podróżni będą mogli uzyskać garść informacji na temat życia i twórczości artysty - mówił Olgierd Geblewicz. - Będziemy próbowali również wprowadzić do wnętrza pociągu próbki muzyczne. Mam nadzieję, że to będzie ciekawa i innowacyjna metoda przybliżania postaci tego wielkiego artysty, który tworzył w niełatwych dla kultury polskiej czasach.
Szczecinianie, którzy zechcą uczcić dwusetne urodziny kompozytora, będą mogli na Jasnych Błoniach 5 maja br. zatańczyć poloneza. Taneczny happening poprowadzi Krystyna Mazurówna - legendarna tancerka. Zainteresowani mogą się zgłaszać wysyłając e-mail na adres moniuszko200@opera.szczecin.pl . Zaplanowano także specjalne spotkania przygotowujące do tańca. W tym dniu na Jasnych Błoniach wystąpią także chóry, zespoły, soliści oraz amatorzy, którzy inspirowali się twórczością Moniuszki.
Również mniejsze miejscowości w województwie będą świętować dwusetne urodziny kompozytora, m.in. Połczyn-Zdrój oraz Tuczno. W tej pierwszej 4 maja br. miejscowy amfiteatr oficjalnie zostanie nazwany imieniem twórcy polskiej opery narodowej. ©℗
(KaNa)
Na zdjęciu: W 10 miastach w regionie odbędzie się 50 wydarzeń. Zaplanowano m.in. warsztaty, panele dyskusyjne, spotkania literackie, koncerty, opery, a nawet mapingi - poinformowano na konferencji.
Fot. Dariusz GORAJSKI