Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Jacyna-Witt i Moniuszko

Data publikacji: 07 stycznia 2019 r. 17:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:29
Jacyna-Witt i Moniuszko
 

W związku z Rokiem Moniuszki szczecińska Opera na Zamku powinna wyprodukować operę tego kompozytora i wystawić to przedstawienie przynajmniej 30 razy w sezonie artystycznym 2019/2020 - uważa Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku zachodniopomorskim. I napisała interpelację do marszałka Olgierda Geblewicza w tej sprawie.

- Z dużym zainteresowaniem, a w konsekwencji ze zdziwieniem wysłuchałam opowieści dyrektora Opery na Zamku, pana Jacka Jekiela w Radio Szczecin, o działaniach jakie mają być podjęte przez niego, jako koordynatora działań Roku Moniuszki w województwie zachodniopomorskim - wyjaśnia radna na swoim profilu na Facebooku. - Gra dla dzieci oraz polonez odtańczony 5 maja przez 200 par przy ul. Moniuszki w Szczecinie nie jest chyba satysfakcjonującym nas działaniem, wobec wręcz konieczności propagowania kultury polskiej przez jednostki samorządowe? 

Według Jacyny-Witt w budżecie województwa zachodniopomorskiego trzeba na operę przeznaczyć dodatkowy milion złotych.

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jojo
2019-03-29 01:20:12
ta pacynka to bardzo zła kobieta jest ... aż zieje nienawiścią, pomówieniami, a kłamstwa wylewają się z niej, jak wodospad ..... to typ kobiety, która sądzi, iż jest tak piękna, tak elokwentna i tak doskonała, że jej wszystko wolno ........ najwyższa pora pokazać, gdzie jest jej miejsce ...... w zapomnieniu..... głębokim zapomnieniu ..... w szarości i nicości dnia codziennego ...
Pirat
2019-01-11 00:22:08
Witam Panią Małgorzatę tak czasem czytam pani wypociny na pani Facebooku i pani tylko pluje jadem na naszego prezydenta Szczecina zazdrosna pani jest? Czepia się pani o ten parking a jak ktoś pani powie że jest pani blee usuwa pani go ze znajomych aby nie mógł komentować a co najważniejsze żąda pani od każdego po milion złotych taka pani biedna jest? A teraz ja żądam od pani za Martyne Wojciechowska że każdemu obywatelowi polskiemu ma pani oddać po tys zł że z naszego podatku są marynowane pieniądze dla pani dyrektor Martyny z banku NBP dawaj tysiaka za nią
Pacynka
2019-01-09 14:06:50
Co wy jej proponujecie prowadzenie sklepu, jak całkiem niedawno miała na Ku Słońcu sklep. Zamknął się tak szybko jak się otworzył.
Kitt
2019-01-09 12:43:47
Cześć tych postów to wypociny synalka-przygłupa.
@dt
2019-01-09 10:34:44
Sama pluje na innych, rzuca oskarżenia, a jak staje przed sądem to udaje idiotkę, że to nie ona pisała. Nieprawdaż pani radna? To także nieprawda? Kłam babo dalej i skarż się, że wnuki twe to czytają. A niech wiedzą jaką mają dwulicową babcię. Wnuki opluwanych przez ciebie kobieto ludzi też to czytają...
gosc
2019-01-09 09:03:55
a gdzie obiecane konternery dla mieszkancow srodmiescia?
Dt
2019-01-09 01:36:46
Przede wszystkim, to radna przeżywa burzliwie trzecią młodość, słitfocie z filtrem czy fotoszopem są tak nieprawdziwe, że przykro się robi, jak spotka się radną w realu.. Ale przysparzają jej komentarzy od towarzystwa wzajemnej adoracji,które rozpływa się, jaka to piękna i młoda jest pani Małgosia i lecą buźki, kciuki i serduszka w te i nazad. Tym zajmuje się kobieta, która walczy od lat o pozycję w miescie, szacunek i zaufanie.. Zarzucajac innym tzw. hejt, sama -nie tolerując odmiennycych opinii w kwestiach miasta- używa niecenzuralnych słów, obraża ludzi, używa zwrotów, których kulturalna, publiczna osoba, w dodatku kobieta, powinna się wstydzić. Żal wnuków, pani Gosiu.
końik
2019-01-08 23:26:37
Co tak jedziecie po radnej a świstak zawija ... kasę nie papierki.
D
2019-01-08 22:38:21
Ponieważ dyskusja, dzięki panu Józefowi przybrała bardziej merytoryczny charakter, pozwolę sobie dodać, że jak słusznie tu zauważono, kilka lat temu Opera na Zamku jako j e d n a w kraju pokazała wszystkie opery Moniuszki w trakcie jednego sezonu. Ponadto dokonała nagrań trzech z nich. Przy czym jedna - "Paria" to jedyne dostępne nagranie tego dzieła. Z kolei inne nagranie - "Verbum nobile" otrzymało International Classical Music Award. Ż a d a d n e polskie nagranie jakiejkolwiek opery nie dostało przed nim tak prestiżowego wyróżnienia. To wszystko razem pozwala sądzić, że tutejsza Opera zrobiła z n a c z ą c o więcej niż inne teatry operowe w Polsce dla propagowania twórczości ojca polskiej opery. I nie potrzebowała do tego Roku Moniuszki. Co do pożałowania godnych "inwektyw" jak rusofilia i germanofilia to zważywszy, że Opera szykuje w obecnym jeszcze sezonie premiery dzieł Glassa i Pucciniego - stosowniejsze byłby - amerykanofilia i włochofilia ;)
Józef
2019-01-08 17:46:06
Rozumiem, że radna Jacyna-Witt, pisząca tu anonimowo (można ją poznać po chamskim wrzasku) o "miernym repertuarze" szczecińskiej opery nie słyszała o tym, że przed rokiem spektakl"Dokręcanie śruby" wygrał konkurs na NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE OPEROWE W CAŁEJ POLSCE, deklasując Warszawę, Poznań czy Łódź. Pewnie też pani nie wie o "Requiem wojennym" Brittena - kilkuset wykonawców na scenie, trzy chóry na scenie, dwie orkiestry. I w życiu pani nie słyszała o światowej prapremierze francuskiej opery "Guru", przygotowanej ...w Szczecinie, a nie w Paryż, Londynie czy Nowym Jorku.
Operomanka
2019-01-08 17:39:00
7 dni (tydzień w listopadzie) 3 koncerty w lipcu ok. 20 spektakli baletu = 30 dni w roku, czyli mniej więcej 10% (odliczając poniedziałki, święta i urlop w sierpniu) Szanowna pani MJW! Swoim krzykiem tu, na forum, oraz dziką agresją nie usprawiedliwi pani racji. To nie Turzyn ani Tobruk, szanowna dobrodziejko. Pani ordynarne słownictwo ("łeb") panią zdradza. A do opery zapraszam - nabędzie pani kultury, a może się pani odchami.
???
2019-01-08 17:05:43
Kiedy ta pani przejdzie w koncu na zasluzona emeryture i zostawi to miasto i jego mieszkancow w spokoju ?>!!!! jak tam jej koledzy korwinisci-pseudo wolnosciowcy wyznawcy ruskiego mira ?
Ch.Eng
2019-01-08 16:39:37
Jaką jest różnica między ul Dworską a Wierzbową? Na Dworskiej jest większy ruch pieszych przy bramie cmentarnej i ani jednego tzw spowalniacza. Na Wierzbowej jest ich jak nas...ł. Bo tam mieszka pacynka. Kobiecina nie świadoma tego że przez to zanieczyszczenie powietrza spalinami jest dużo większe co źle wpływa na pracę mózgu też.
Jakie 10% roku? hahaha pieniaczko
2019-01-08 16:19:18
To pani, która obraża innych od analfabetów, pieniaczy i dzieci pijaków. Analfabetko matematyczna. 1 tydzień na 52 to nie 10% a 1,9% roku Opera poświęci Moniuszce, w roku Moniuszki!!!! 1 balet wiosną i 1 tydzień w listopadzie. To tak, jakby w ogóle nie było żadnego roku Moniuszki!!!!! i były to standardowe i wcale nienadzwyczajne działania. Schowaj się z tą farsą i przestań bronić miernego repertuaru. Poza tym ma pani typowy objaw grafomani, Słowotok słów, które mają swoją tandetną ilością zastąpić jakość - czyli obronić marne 1,9% repertuaru w roku poświęconego Moniuszce. I nie wiem co trzeba mieć we łbie albo jak traumatyczne doświadczenia, by wyzywać kogoś od pijanych dzieci.
Nazwa
2019-01-08 16:18:22
Płacze na fejsie bo hejterzy. Gdyby nie to, że juz poł Szczecina zablokował. Za kulturalne lecz krytyczne komentarze. To może nie byłoby tych wrednych hejterów. Elastyczna do bolu, w kazdej partii juz byla, na wszystkim sie zna. Idz wnuki bawic
Twoja stara
2019-01-08 15:55:46
Idź wnuki bawić kobieto. Możemy wystawić radną jako kabaret.
Operomanka
2019-01-08 14:32:32
Nadal widzę, że mam do czynienia z analfabetą - pisałam o WIOSENNEJ PREMIERZE BALETU STANISŁAWA MONIUSZKI "NA KWATERUNKU". Poza tym większość polskich teatrów operowych "odfajkuje" Rok Moniuszkowski w maju - i gotowe. Tymczasem jest to ROK, a nie DZIEŃ - i osobiście bardzo się cieszę na cały tydzień muzyki St. Moniuszki w Szczecinie w listopadzie - proszę porównać, ile czasu poświęcą kompozytorowi inne polskie teatry operowe (przypominam, że nasz ma najskromniejszy budżet, a mimo to jeszcze latem odbędzie się na terenie województwa cykl koncertów wg "Śpiewnika domowego"). Łącznie zatem OnZ poświęci St. Moniuszce ok. 10% roku - to mało? Zaczynam mieć coraz silniejsze przekonanie, że dyskutuję z samą MJW - ta agresja, pieniactwo, zajadłość i wymyślanie zarzutów od czapy oraz brzydki, ksenofobiczny zapach (bijąca z tekstów nienawiść do wszystkiego co obce, choć ja słowem nie wspomniałam o muzyce niemieckiej czy rosyjskiej - skądinąd, jakich kompozytorów rosyjskich wykonuje OnZ? Glass, Britten, Verdi, Bizet to ani Rosjanie, ani Niemcy)... Pani radna - niech się pani weźmie za sprzedaż pietruszki na rynku, bo temperament przekupki pani już ma, zaś operę proszę zostawić w spokoju, bo coraz bardziej się tu pani pogrąża swoją niewiedzą, jak pijane dziecko we mgle.
Kitt
2019-01-08 14:10:17
nawet jej wyznawca, pani Refluksowa się z nią nie zgadza. A to akurat osoba mocno w temacie. Świetna dyskusja na profilu najradnej. Polecam z popcornem. Nic tylko zachowywać screeny do ogromnej już kolekcji żenad pani radnej.
Skajper
2019-01-08 14:02:26
@podatnik :az tyle od niej wymagasz?,zapytaj sie na jej profilu a po paru minutachj pewnie bedzie twoje pytanie usuniety a ty na liscie zabanowanych, tak to u nich działa,jak chcesz poczytac merytorycznie co się dzieje w stoczni jest takie forum : forum polskich wiezowców, dział infrastruktura wodna, tam masz dyskusje prowadzona od lat i wyjasnione przyczny i skutki obecnej sytuacji,ciekawe czy ta pani dostała jakąs odprawe jak odchodziła z rady nadzorczej stoczni gryfia-tam przytulała ok 55 tys z PANA podatków i cieżko zarobionych pieniedzy,czy w oswiadczeniu majatkowm sa takie informacje?kazdy polityk/urzednik panstwow sklada takie oswiadczenie o dochodach
podatnik
2019-01-08 13:46:47
Domagam sie, aby w Nowym Roku pani radna wypowiedziała sie na temat postępów w przemyśle stoczniowym. To ma bezposrednie przełożienie na moje i mojej rodziny życie. To jest bardzo ważne, w kontekśwcie zbliżającyh sie wyborów!!!!
do germano i rusofilki wielbicielki oper niemieckich i rosyjskich
2019-01-08 13:32:14
"Opera przygotowała się na Rok Moniuszkowski - w listopadzie będzie TYDZIEŃ !!!!!!! imprez związanych z kompozytorem - pisałam już o tym." Hahaha. TYDZIEŃ!? Nie wiem jak można być zaślepionym, by bredzić takie durnoty. Jest rok Moniuszki a opera urządza sobie imprezy związane z Moniuszką nie dość że pod koniec roku dopiero w listopadzie, to jeszcze tylko przez żałosne 7 gdy rok ma 356 dni. A co robi przez pozostałe 349 dni?? Promuje innych zagranicznych kompozytorów. Tydzień imprez, żałosne. To farsa. Zapewne pani woli opery niemieckich albo rosyjskich kompozytorów. Wstyd bronić czegoś, czego obronić się nie dan, TO pani jako wybitna znawczyni tematu pisała w innym komentarzu, że "Śpiewacy i realizatorzy (reżyser, scenograf) mają już pozajmowane terminy (niektórzy nawet na kilka sezonów do przodu). No ale żeby to wiedzieć, trzeba mieć śladowe choćby pojęcie o działalności instytucji kulturalnych, a nie bić pianę przy każdej okazji z powodu swojego parcia na szkło." Arogancja, tupet, degrengolada. Taka jest opera i polska kultura w wydaniu tego pokroju ludzi, dla których ważniejsze są posady.
vigo
2019-01-08 13:24:17
najradna to niech się lepiej wytłumaczy z doprowadzenia Gryfii na skraj upadku
Tomek
2019-01-08 13:09:48
Brawo dla Pani radnej!
Refluks
2019-01-08 13:09:20
Radną zabolały komentarze :) https://www.facebook.com/MalgorzataJacynaWitt/posts/2174376139285902?__xts__[0]=68.ARD0eR8uunvqO-l3kH3FkO2eAFuUxDXgEwHhSo4Pg66FW0FsUyRwCb27qMpA7vaUKtbqTrcCwhb-SeS3gGDrbVEKbH4ruQ-8n2_Pb3PY3LuJ9KL3I5DODzwXoRcyMCSiz5iikbrhVNZdlCVFIBtr1G8ap_nhX4AdY3LW1O704PM1EzE0KfaU09JDj7n2eV-nV6FV8Clpi9KA8tAvGIaYh-YXj7Uq6NhSKNgY0PvQwp3ixAiNGJaseSvO2PcAScryZzRqQqKK8vjPnk3tKljSmDun2x0YJym7KW7anLkGEACfI1vaaO88FUEmWVlsG6GbauMC&__tn__=-R0.g
piter
2019-01-08 13:09:18
Jacyna ma rację.
leming
2019-01-08 12:34:22
Nie postponowałbym tak bardzo tej pani, można spotkać jeszcze głupszych inżynierów po ciecińskich uczelenkach. Zwykle ci, którzy znają się na wszystkim, nie znają się na czymkolwiek. Chamstwo bardzo często jest przekazywane z mlekiem almy matry.
Operomanka
2019-01-08 12:30:19
1. Nigdzie nie pisałam, że opera nie wiedziała o urodzinach St. Moniuszki - nie wiem, z czym dyskutujesz, biedny człowieku, bo na pewno nie z moją wypowiedzią. 2. Opera przygotowała się na Rok Moniuszkowski - w listopadzie będzie TYDZIEŃ imprez związanych z kompozytorem - pisałam już o tym. Trzeba nie tylko składać litery, żeby czytać, ale jeszcze rozumieć, co się czyta. 3. Wiosną, gdy przypada (w maju) rocznica urodzin St. Moniuszki, OnZ wystawi jego balet "Na kwaterunku" - ale żeby to wiedzieć, trzeba zajrzeć do repertuaru. Prościej jest pluć i wyzywać od germanofilów czy rusofilów (czyżbym poczuła jakiś smrodek szowinistyczny w tych słowach? muzyka łagodzi obyczaje i jest uniwersalna, a sam St. Moniuszko studiował w Niemczech, a jego mistrzem gry na organach był warszawski Niemiec, luteranin August Freyer).
straszny potwór z Gumieniec
2019-01-08 12:18:48
Babcia pacyna obraziła się, że źle o niej piszemy. A jak można o niej dobrze pisać?
Szczecinianin
2019-01-08 12:07:22
Czasem aż oczy bolą, jak czytam wypowiedzi tej Pani. Produkcja opery? Opery to nie rowery...
jer
2019-01-08 12:00:28
Pani Jacyna ma rację, nie ma powodu hejtować na nią tylko dla samego hejtowania. Sam z chęcią obejrzałbym jakąś operę S. Moniuszki.
;-)))
2019-01-08 11:11:32
Do tej pani jak i jej elektoratu i wyznawców pasuje tylko muzyka w disco polo i paramuzyczne wystepy ala sylwester w tvp ,to ten poziom i stan "umysłu" moze z balbina wystapi w jakims w duecie ?
do opero"manki" germanofilki i rusofilki
2019-01-08 11:09:48
Kobieto piszesz brednie. Opera doskonale wiedziała, kiedy urodził się Moniuszko, zatem mogła tak zorganizować sobie terminy aby uwzględnić 200-letnią rocznicę jego urodzin i obchody z tej okazji. Tylko kompletny ignorant podający się za "operomankę" nie mający pojęcia o historii muzyki polskiej może bredzić, że opera jest zaskoczona, że 200-lat temu urodził się ktoś taki jak Moniuszko i był polskim kompozytorem!
Operomanka
2019-01-08 10:23:08
1. Pani MJW nie wie zapewne, że dobre 10 sezonów temu OnZ miała w repertuarze WSZYSTKIE opery St. Moniuszki. Było to za czasów dyr. W. Kunca, którego jej obecna partia też nie lubiła. No, ale żeby wiedzieć takie rzeczy, to trzeba chodzić do opery albo przynajmniej interesować się nią częściej niż raz na sto lat. 2. Nie da się "wyprodukować" nowej premiery w bieżącym sezonie - to nierealne. Śpiewacy i realizatorzy (reżyser, scenograf) mają już pozajmowane terminy (niektórzy nawet na kilka sezonów do przodu). No ale żeby to wiedzieć, trzeba mieć śladowe choćby pojęcie o działalności instytucji kulturalnych, a nie bić pianę przy każdej okazji z powodu swojego parcia na szkło. 3. OnZ ma w planie jesienią zorganizowanie całego tygodnia z muzyką Stanisława Moniuszki (koncerty, panele). Ale żeby to wiedzieć, trzeba się zwrócić z zapytaniem do instytucji, a nie podejmować histeryczną akcję po usłyszeniu dwóch zdań w radiu. 4. Polecam szczerze pani radnej zajęcie się czymś, o czym ma jako takie pojęcie. Czym? Nie mam pojęcia...
gabinet odnowy
2019-01-08 09:39:02
Nie macie lepszego zdjęcia tej pani? Tylu zmarszczek dawno nie widziałem, bo na plakatach ich nie było
pytam
2019-01-08 08:04:49
Ile ta pani wyprowadziła pieniędzy ze Stoczni Gryfia?
@1981
2019-01-07 23:22:34
To rok w którym strzelałeś do górników komuchu?
jolka
2019-01-07 22:39:41
Jacyna "kulturalna"??? Dobry żart, tyle że nieśmieszny. W Szczecinie nie ma chyba większej prostaczki bez grama kultury. Pyskata, opryskliwa, a wręcz chamska. Kwintesencja rynsztoka... nic więcej. "Wykształcona" może jest, ale to o niczym nie świadczy.
1981
2019-01-07 20:52:49
Jako wyborca PiS bardzo się cieszę z tego hejtu PO na wszystko co dobre. Im więcej waszych chamskich i kretyńskich komentarzy tym większe poparcie dla PiS.
zak
2019-01-07 20:47:57
Zastanawiam się skąd tyle nienawiści i hejtu w stosunku do tej Pani ? Nic złego nie robi. Jest kulturalna ,wykształcona stara się coś dobrego zrobić dla tego miasta. Myślę ,że hejterzy z KO są bardzo niezadowoleni jak jakiś radny nie od nich coś zaproponuje. Bo jak dotąd nic dobrego dla Szczecina nie wynikło z rządów PO.
szczecinianka
2019-01-07 20:06:11
Żal mi tej kobieciny... po prostu mi jej żal.
ala66
2019-01-07 20:05:48
Obiektywnie. Moniuszko wybitnym kompozytorem nie był. Kariery za granicą też nie zrobił. Niech pani MJW pójdzie w jego ślady? Może napisze nową "Prząśniczkę"? :) U Gosiczki siedzą jak anioł dzieweczki, przędą sobie, przędą jedwabne niteczki.
dana
2019-01-07 20:01:46
Czy jest jakaś dziedzina życia, na której pani Jacyna się nie zna?! Wtrąca się do wszystkiego! Ma za dużo czasu?
Nie lubię pacyny
2019-01-07 19:24:07
Proponuje dla pacynki ode anielski orszak ona w roli głównej do odry
mieszkaniec
2019-01-07 19:12:32
To juz wróciła z kanarow czy gdzie ona tam była na koszt podatnikow?, jak prawdziwa "patriotka" spędza urlop w kraju buhahhahhaa,skoro teraz nie jest w radzie nadzorczej gryffi to gdzie jest? za co zyje? podobno walcza o nią najwieksze koncerny, microsoft,google,tesla,apple,gruszki,jabłka, ale jest za droga nawet dla takich wielkich firm, noblisci z akademii nauk boją sie ze w tym roku zgranie nagrody we wszystkich dziedzinach !! ,Polka tysiaclecia !,jak zyc,
Krystyna
2019-01-07 19:04:52
Trzeba zdobyć pieniądze,ale na podwyżki dla pracowników opery bo zarabiają takie grosze,że aż wstyd,i to powinny być postanowienia na Nowy Rok
czytam
2019-01-07 18:37:48
Ma rację !
Rodowicz
2019-01-07 18:32:02
Oj głupia ty, głupia ty
No nie
2019-01-07 18:29:35
Zna się na wszystkim. As.
hmmm
2019-01-07 18:28:06
jak się nie wie ile czasu pracuje się nad operą, to się potem takie dyrdymały opowiada w gazecie. Z drugiej strony to dobrze, że obnaża swoją niewiedzę. Czekamy na więcej takich "ujawnień", będzie łatwiej eliminować kandydatury przy urnie.
:)
2019-01-07 18:05:58
znowu sie wynurzyła po przerwie swiateczno-noworocznej, proponuje zeby pani najradna zależna zaspiewała w operze buhahhahha a piosenka:Oda do ruskiego mira,akompaniamowac moze nowy wiceminister i reszta narodowych socjalistow od kupisa ,inspiracji muzycznych mozna szukać w jednym z odcinkow Kiepskich o rekordzie Guinesa mariana janusza paździocha -byl nosaczem zanim to było modne :)wspolczuje radnym sejmiku najblizszych 5 lat
biss
2019-01-07 18:05:23
A może ta pani wyprodukuje operę pożegnalną dla stoczni Gryfia.
???
2019-01-07 17:51:56
Mam pytanie do tej pani. Jak się produkuje operę?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA