Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wyjątkowe spotkanie online

Data publikacji: 19 kwietnia 2020 r. 21:45
Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2020 r. 21:45
Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wyjątkowe spotkanie online
 

19 kwietnia przypada kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym czasie szczególnie wspominamy tych, którzy doświadczyli tragedii Holokaustu. Z kolei w poniedziałek (20 bm.) jest okazja spotkać się online z twórczyniami książki "Mama zawsze wraca" - Agatą Tuszyńską i Iwoną Chmielewską, o godz. 18. Wspomniana opowieść, dla dzieci, ale i całych rodzin, oparta jest na wspomnieniach Zofii Zajczyk (Jael Rosner) ocalałej z Zagłady. To poruszająca historia dziewczynki ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta.

Podczas spotkania w przestrzeni internetowej autorki opowiedzą o swoim spotkaniu z opowieścią Zosi Zajczyk, a także o tym, jakie miejsce zajmuje ona w ich prywatnych historiach. Będzie też mowa o tym, w jaki sposób dramatyczna osobista relacja staje się literaturą, jak opowiedzieć za pomocą słowa i obrazu prywatną oraz historyczną traumę, a także jak stworzyć w książce dom dla czyjejś pamięci – tak, by stała się ona pamięcią nas wszystkich.

Zosia, córka Natalii i Szymona Zajczyków, była malutkim dzieckiem, gdy wybuchła wojna. Jesienią 1940 roku wraz z rodziną trafiła do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia ukryła ją w piwnicy. Dziewczynka spędziła tam długie miesiące tylko z ukochaną lalką, w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Teraz dorosła Zofia nie pamięta muru, głodnych ludzi na ulicach, opasek z gwiazdą Dawida. Pamięta kasztany i listki, które przynosiła jej mama, sanki rysowane węglem na podłodze i odwiedzające ją szczury, których na początku wcale się nie bała.

"Mama zawsze wraca" to spisana przez pisarkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską opowieść o niezwykłej więzi matki i córki wśród okrucieństwa wojny. Dodatkowy wymiar nadają jej subtelne, poetyckie ilustracje cenionej w Polsce i na świecie artystki Iwony Chmielewskiej. Nałożona na okładkę papierowa opaska z ważnym w opowieści haftowanym motywem to - jak informuje Wydawnictwo Dwie Siostry - próba odwrócenia symboliki opaski z gwiazdą Dawida: "Tutaj ten kawałek płótna staje się znakiem czułości, ochronnym gestem otaczającym ukryty w książce kruchy świat Natalii i Zosi" - czytamy na stronie wydawcy.

- Historia Zosi była szczególna. Nie tylko dlatego, że jej bohaterka urodziła się w maju 1939 roku i tak wyraziście zapamiętała swoje przeżycia, ale także z uwagi na sposób, w jaki o nich opowiadała. Połączenie dziecięcej naiwności i wrażliwości z okrucieństwem tej relacji sprawiło, że wówczas przerosła mnie ta opowieść - tak o pracy nad książką Agata Tuszyńska. - Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa.

Rozmowę podczas transmisji LIVE na Facebooku Wydawnictwa Dwie Siostry poprowadzi Michał Nogaś. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/157105049020172/

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA