Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Reżyser Jakub Skrzywanek podzielił się swoją nagrodą

Data publikacji: 02 czerwca 2023 r. 10:31
Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2023 r. 21:30
Reżyser Jakub Skrzywanek podzielił się swoją nagrodą
Jakub Skrzywanek od dawna mówi o problemach szczecińskiej kultury. Fot. Jakub Skrzywanek  

- Połowę mojej nagrody chcę przekazać na stypendia twórcze - ogłosił Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Zwrócił też uwagę na trudną sytuację lokalnej kultury. 

- Zobowiązuję się przekazać połowę przyznanej mi kwoty, 10 tys. złotych, na stypendia twórcze dla szczecińskich artystów, którzy w tym roku nie otrzymali wsparcia. Kwota nagrody jest i dla mnie bardzo wysoka, ale nie umiałbym uczciwie spojrzeć sobie w oczy, gdybym nie zauważył tych, którzy bardziej ode mnie tych pieniędzy oczekują - powiedział reżyser. 

Jakub Skrzywanek zaapelował też do prezydenta Szczecina Piotr Krzystka i radnych, aby "w ślad za jego decyzją podjęli jak najpilniejsze działania na rzecz poprawy sytuacji finansowej szczecińskich pracowników kultury, szczególnie pracowniczek i pracowników Teatru Współczesnego i sprawili, że ci nie będą znajdować się już więcej w grupie najgorzej zarabiających pracowników miejskich".

Reżyser oprócz Teatru Współczesnego chwalił także takie instytucje jak TRAFO, Kana, Teatr Lalek "Pleciuga", Filharmonia.

- To dziś instytucje i indywidualni artyści i artystki udowodnili, że nie potrzeba nam importować sztuki z zewnątrz, że to my możemy być najlepszą wizytówką miasta, o wiele lepszą niż gala Fryderyków - stwierdził Jakub Skrzywanek. I dodawał: - Kiedy odbierałem nagrodę, otrzymałem zaproszenie od wicemarszałkini Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej do Sejmu, aby wziąć udział w debacie poświęconej propozycjom programowym w wybranych obszarach polityki kulturalnej. Będę w Sejmie również po to, żeby zawalczyć o szczecińską kulturę, tak wykluczaną przez wszystkie kolejne rządy po 1989 roku.

Jakub Skrzywanek otrzymał nagrodę za "istotne osiągnięcia artystyczne w 2022 roku". Jest reżyserem teatralnym, autorem tekstów, twórcą instalacji performatywnych. Od stycznia 2022 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 2022 r. jego najważniejszym sukcesami były: reżyseria spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, zaprezentowanego na wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą; zdobycie Paszportu Polityki w kategorii Teatr; Laur Konrada – nagroda główna prestiżowego 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

Pozostali tegoroczni laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin to plakacista prof. Lex Drewiński wyróżniony w kategorii „całokształt działalności artystycznej”.  W kategorii „innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku” wygrała Małgorzata Narożna, twórczyni kluboksięgarni Fika. Firma Tomaszewicz Development została uznana za mecenasa kultury. ©℗

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ewa
2023-06-16 20:58:10
Jestem dumna, że człowiek takiego formatu, jak Jakub Skrzywanek pracuje w Szczecinie. Po wielkiej Annie Augustynowicz, mamy godnego następcę, artystę wielkiego formatu, który pod każdym względem jest wybitnym i człowiekiem, i Artystą. O tym świadczy jego wypowiedź i spektakle, jego wizja artystyczna Teatru Współczesnego, jego wizja siebie, jako artysty miasta prowincjonalnego, bo taki jest jego wybór. Panie Jakubie - dziękuję.
Pier'Dolnięty
2023-06-02 15:16:06
Pan rezyser skandalista chce więcej pieniędzy na swoją twórcość. Stworzył już "dzieło" o umierającym papieżu, bo to przecież takie głębokie twórczo, to ja proponuję niech pójdzie dalej i stworzy performers zabawowy z puszkami po cyklonie B. No śmiało, chciałbym widzieć jego minę po recenzjach
@Jak to?!
2023-06-02 14:53:46
Bez Kultury nie ma Człowieka. Są jednak ludzie bez kultury. Ludzie kultury promują nasze miasto i robią wiele dobrego dla mieszkańców. Miasto powinno to docenic, chyba że chce zasłużyć na miano zacofanej kulturowo dziury.
Jak to?!
2023-06-02 11:48:43
To nachodźcy z białoruskiej granicy, których przecież przyjęliście bardzo licznie do swoich domów nie pomagają wam utrzymać gospodarstwa domowego, że oczekujecie wysokich pensji za swoją tfu-rczość? Ludzie was nie kupują. Lewaku utrzymuj się sam!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA