wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Rembrandt wyjeżdża szybciej

Rembrandt wyjeżdża szybciej

Rembrandt wyjeżdża szybciej
Data publikacji: 2015-07-28 14:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1207 6017

Kolejna szczecińska instytucja kultury zamyka się przed zwiedzającymi - tym razem jest to Muzeum Narodowe. Do jesieni ma tu potrwać remont, który obejmie trzy największe gmachy. Modernizacja, przy wszystkich swoich zaletach ma jeden ogromny minus: z jej powodu, znacznie szybciej niż zapowiadano, rozstaniemy się z obrazem Rembrandta.

„Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem", jedno z najcenniejszych arcydzieł w polskich zbiorach, ostatni raz zobaczyć można będzie 16 sierpnia, w niedzielę.

- Do tej części gmachu przy Wałach Chrobrego wchodzą ekipy budowlane, nie możemy więc narażać tej klasy obrazu na pył czy brud - tłumaczy Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy szczecińskiego muzeum. - Skrócenie ekspozycji to bardzo trudna decyzja, ale podjęliśmy ją z poczucia odpowiedzialności. Nie możemy pokazywać Rembrandta gdzie indziej, bo nie mamy innej sali, spełniającej restrykcyjne warunki, narzucone przez właściciela dzieła, czyli Fundację Czartoryskich.

Z powodu prac remontowych, szybciej zakończy się też wystawa „Wojciech Gerson i jego szkoła", w sierpniu, zgodnie z planem pożegnamy też „Ilustracje" Janusza Towpika i fotografie Maksymiliana Ławrynowicza. Pierwsze piętro skrzydła północnego zamknięte pozostanie do września. Po tej dacie, szczecinianie najpierw obejrzą ekspozycję poświęconą 70-leciu trzech instytucji kultury: Archiwum Państwowego, Książnicy Pomorskiej i Muzeum Narodowego, a następnie, późną jesienią, zapowiadającą się na duże wydarzenie - „Nie tylko tulipany", czyli prezentację obrazów holenderskich i flamandzkich mistrzów z kolekcji Państwowego Muzeum w Schwerinie.

W skrzydle południowym zamknięte zostaną dwie sale: większa, używana obecnie na potrzeby spotkań podczas warsztatów i mniejsza, gdzie trwa właśnie wystawa archeologiczna „Civitas et urbs Stetinum. Karty z dziejów miasta".

- Tutaj kompleksowo przygotujemy przestrzeń pod szalenie cenną kolekcję lalek i masek afrykańskich Oleńki i Denisa Nidzgorski-Gordier - wyjaśnia D. Źródlewski. - Opracowywanie tych zbiorów i ich konserwacja zajęła blisko pięć lat. W tej części budynku, remont ma potrwać do końca listopada.

Tak więc, do jesieni, w największym muzealnym gmachu zobaczymy jedynie rzeźby z kolekcji Dohrnów, stałą wystawę afrykańską, „Historię hiperboli w nawigacji", cieszące się wielkim powodzeniem „Miasto nauki" oraz Magazyn Sztuki Dawnej.

Lada dzień zamknięta zostanie Galeria Sztuki Współczesnej, mieszcząca się przy ulicy Staromłyńskiej 1. Tu kompleksowa modernizacja obejmie cały parter, łącznie z przedsionkiem. Pojawi się też nowe, lepsze oświetlenie wystawowe.

Nieczynna dla zwiedzających jest już od jakiegoś czasu Galeria Sztuki Dawnej (Staromłyńska 27). Remont postępuje tu od dawna, na szeroką skalę: parter, piętra, dziedziniec.

- Ten gmach też powróci po zmianach jesienią - informuje rzecznik instytucji. - Pojawi się sporo nowości: Pomorski Gabinet Numizmatyczny, czasowa wystawa archeologiczna, po podróży po Polsce do Szczecina znów trafi ekspozycja „Zaginione - ocalone" z bursztynowym niedźwiadkiem oraz marmurowe rzeźby Mojżesza i cesarza Fryderyka na zadaszonym dziedzińcu. Powróci też „Złoty wiek", czyli wystawa dokumentująca panowanie Gryfitów na Pomorzu Zachodnim.

Ze wszystkich czterech gmachów  Muzeum Narodowego w Szczecinie, jedynie Muzeum Miasta Szczecina w Ratuszu Staromiejskim będzie funkcjonować w pełnym, dotychczasowym zakresie.

- Przepraszamy za utrudnienia ale zapewniamy, że warto poczekać, bo od jesieni, wyremontowane siedziby muzeum zyskają naprawdę lepsze oblicze - mówi Daniel Źródlewski.

Przeobrażenie Galerii Sztuki Dawnej w Muzeum Tradycji Regionu kosztuje 8 milionów złotych. Finansowane jest ze środków unijnych. Na sale przy Wałach Chrobrego i Staromłyńskiej 1, dotację przekazali ministerstwo kultury i marszałek województwa (łącznie 535 tys.).©℗

Katarzyna STRÓŻYK

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Na zdjęciu: Szczecińskie Muzeum Narodowe będzie remontować swoje gmachy aż do jesieni.

Komentarze

Maszt
Żeby nie było jak z Masztem Maciejewicza. Remont trwał w miarę sprawnie, ale jakoś nikt nie kwapi się, aby postawić go na swoim miejscu.
2015-07-29 05:55:49
Kolejna szczecińska instytucja kultury zamyka się przed zwiedzającymi
" Do jesieni ( ktorego roku ? ) ma potrwać remont, który obejmie trzy największe gmachy. " dlaczego ten remont jest w trzech budynkach w jednym czasie - czyja to jest decyzja ?? moze Pan Daniel Zrodlewski i Dyrektor L. Karwowski wyjasni wszystkim mieszkancom Szczecina co w tym czasie bedzie sie dzialo z pracownikam zamknietych ekspozycji w tych trzech budynkach ? Czy moze juz wszystko wiadomo ! (na bruk)
2015-07-28 20:01:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy