sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Kultura > Luty z Podkowińskim

Luty z Podkowińskim

Luty z Podkowińskim
Data publikacji: 2016-02-05 18:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Wywietleń: 2667 115927

„Przechadzka w lesie", namalowana przez Władysława Podkowińskiego w 1893 roku, to kolejne dzieło, prezentowane w ramach cyklu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!". Projekt realizowany jest w szczecińskim Muzeum Narodowym, w gmachu na Wałach Chrobrego.

Podkowiński, malarz i rysownik, urodził się 150 lat temu, 4 lutego 1866 roku w Warszawie. Był jednym z pierwszych polskich impresjonistów i symbolistów końca XIX wieku. Pierwsze artystyczne kroki stawiał pod okiem Wojciecha Gersona, studiował w Petersburgu w pracowni batalisty Bogdana Willewaldego. W 1889 roku wyjechał do Paryża ze swoim szkolnym kolegą Józefem Pankiewiczem, gdzie porzucił realistyczną konwencję na rzecz impresjonizmu. Najważniejsze dzieła w jego karierze powstały już po powrocie do Polski - portret Wincentyny Karskiej, „Taniec szkieletów", „Nocturn", „Marsz żałobny Chopina", „Rozmowa" czy słynny „Szał uniesień", przedstawiający nagą kobietę na koniu i uznany za manifest nowej sztuki, zbuntowanej przeciwko estetycznym kanonom. Podkowiński zmarł na skutek nieuleczalnej choroby płuc w 1895 roku.

Akcja „Nie(ch) żyją Mistrzowie!", prowadzona przez szczecińskie muzeum, opiera się na przypominaniu słynnych artystów i ich dzieł, znajdujących się w zbiorach instytucji. Okazją jest zwykle rocznica urodzin lub śmierci twórcy. Zwiedzający, w ramach projektu mogli zobaczyć obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Paula Klee, Ludwiga Augusta Mosta czy Lucasa Cranacha Młodszego.

„Przechadzkę w lesie”, namalowaną olejnymi farbami na płótnie, oglądać można do 14 lutego, w holu, na I piętrze gmachu przy Wałach Chrobrego.  

(kas)

Na zdjęciu: „Przechadzka w lesie" Władysława Podkowińskiego prezentowana jest w ramach cyklu „Nie(ch) żyją Mistrzowie!"

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie