sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Kultura > Przypomnijmy ludzi "Solidarności"

Przypomnijmy ludzi "Solidarności"

Przypomnijmy ludzi "Solidarności"
Data publikacji: 2016-09-02 09:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1538 152253

W sobotę (3 września) o g. 16 Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Zapomniani ludzie Solidarności”. Potem będziemy mogli obejrzeć film "Demontaż systemu". 

- Na wystawie przypomnimy sylwetki 18 osób, których rola w odzyskiwaniu przez Polskę wolności działalność była bardzo ważna, zarówno podczas karnawału Solidarności, po wybuchu stanu wojennego, a także potem, gdy Polskę ogarnął marazm II połowy lat 80. - informuje Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik "Przełomów". - To cisi bohaterowie, o których przeważnie zapominany, koncentrując uwagę głównie na liderach wydarzeń. Przełom sierpnia i września jest najlepszym momentem na upamiętnienie takich osób.

30 sierpnia 1980 r. w Szczecinie, po wielkim strajku, doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych, jednego z trzech, w wyniku których powstały NSZZ Solidarność – nie tylko 10-milionowy związek zawodowy, ale też ruch społeczny. Z kolei 3 września 1988 r. w Szczecinie zakończył się najdłuższy strajk w powojennej historii miasta. Strajki, które wówczas wybuchły w niektórych ośrodkach Polski, doprowadziły do odzyskania przez ludzi nadziei, że Polska może się zmienić. Konsekwencją strajków były m. in. obrady okrągłego stołu i częściowo wolne wybory w czerwcu 1989 r., a następnie przyspieszenie procesu przemian. Autorem wystawy jest Fundacja Polskich Wartości.

Po wernisażu Centrum zaprasza na film dokumentalny pt. „Demontaż systemu” przypominający Sierpień 88 w Szczecinie: strajk w porcie, Zakładach Komunikacji Miejskiej i Zakładach Budownictwa Kolejowego, uznane przez uczestników za jeden z najbardziej dramatycznych. Autorkami filmu są Monika Mazanek i Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

(as)

Fot. Facebook/CDP

Komentarze

Pytanie...
A Kto byl nastepny po TW Balbinie...? I moze Kurier wymieni nazwiska tych rzekomych tylko 18 osob...! A gdzie reszta 19, 20, 21...itd. ??
2016-09-04 22:34:41
do Proponuję...
Nie wolno zapominać o zażywaniu pigułek.
2016-09-02 21:13:47
Proponuję zacząć od TW Balbina
Zapiski oficera prowadzącego TW Balbiny. "Grudzień, 1981. Przeprowadziłem rozmowę z Balbiną. Spotkanie miało miejsce w kawiarni. Jeszcze żaden TW nie wywarł na mnie tak złego wrażenia. Nie chodzi o wygląd zewnętrzny (Balbina to krótkonogi, szpetny gnom), lecz o jego zachowanie i charakter. Cały czas mlaskał i oblizywał wargi. Zapewniał, że brzydzi się Solidarnością i trafił do niej przez pomyłkę. Błagał, aby go nie aresztować. Zaczął płakać. Chwalił się komunistycznym rodowodem; ojcem aparatczykiem i wujkami komunistami. Nie zdążyłem zapytać, a już zeznawał przeciwko bratu i radził, aby posadzić L. za kratki! Niewiarygodne. Jaką szują musi być ktoś, kto zasłania się bratem bliźniakiem? Pod koniec rozmowy poprosił, abym zapłacił za wypitą kawę, bo jego pieniądze trzyma mama. Wnioskuje się - zostawić Balbinę na wolności. Jego praca dla Solidarności przysłuży się bardzo komunistycznej władzy."
2016-09-02 11:48:23
Ludzie... a ludzie...
Miki, ok. 20-25 % Tych co zakladali wowczas NSZZ Solidarnosc w 1980 roku, robilo wszystko, by przy wspolpracy z SB i PZPR rozbic Strajki i Komunisci mogli dalej bezkarnie Rzadzic !! A Kto prowadzi dzisiejsze Szczecinskie Solidarnosci tj. ta z ul. Wojska Polskiego i ta z ul Kaszubskiej... byli dlugoletni PZPR-owcy !!
2016-09-02 11:18:42
Solidarność
To może przypomnijmy, m.in. Tajnego Współpracownika Bolesława, posiadacza kilkudziesięciu "tirów", redaktora naczelnego pewnej gazety ogólnopolskiej, kolejny TW wątpliwy moralnie itp., każdy z nich to ciekawe indywiduum.
2016-09-02 11:03:33
miki
A może by przypomnieć zapomnianych TW i innych ubeków?
2016-09-02 10:44:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”