Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

W Policach odsłonili pomnik [GALERIA]

Data publikacji: 30 sierpnia 2016 r. 19:43
Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia 2020 r. 14:11
W Policach odsłonili pomnik
 

Pomnik „Ludziom Solidarności" został uroczyście odsłonięty we wtorek w Policach. Stanął na skwerze Jana Pawła II. Licznie przybyłych gości przywitał Władysław Diakun, burmistrz Polic, również człowiek „Solidarności".

Burmistrz mówił łamiącym się głosem, wyraźnie wzruszony. Witał gości, wspominał przeszłość. Zwracał uwagę na symboliczny kształt i usytuowanie pomnika.

- Spotkaliśmy w 36 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie - powiedział. - Było to w sobotę 30 sierpnia. Pamiętamy tę chwilę. I pamiętamy, że w sercach mamy „Solidarność". I wtedy, 36 lat temu, również było 36 postulatów. Ważnym ogniwem w międzyzakładowym komitecie strajkowym były Zakłady Chemiczne „Police". Kiedy popatrzymy na ten pomnik, zobaczymy, jaki on jest prosty. Prosty, wykonany z żelaza. Jednocześnie silny, przepalony na wylot, jakby przepalił tę żelazną komunistyczną kurtynę i otworzył nam drogę do wolności. Taki on jest i tak będzie spostrzegany w przyszłości. Jest on również wspaniale usytuowany - oddalony w linii prostej, 100 metrów, od figury św. Jana Pawła II, który wpływając na gościnną ziemię policką, z wiatrem od morza, spotyka po prawej ręce pomnik „Solidarności". Figura św. Jana Pawła II i pomnik „Ludziom Solidarności" staną się wyrazem szacunku i wdzięczności.

Na symbolicznie prostą formę pomnika zwracał także uwagę przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" - Mieczysław Jurek.

Krzysztof Zieliński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solilarność" Zakładów Chemicznych „Police", inicjator budowy pomnika, odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pomnik poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej prof. Henryk Wejman. Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonał wojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2016-08-30 21:59:23
Żadnego honorowego komitetu! Żadnego autora bądź co bądź artysty. Żadnego z imienia i nazwiska fundatora(tłum nie jest fundatorem! a co na to fiskus!!!??). Żadnego honorowego gościa podmiotu któremu ufundowano ten pomnik.Anonimowi ludzie "Solidarności" to przysłowiowy nikt, i każdy. I bohaterowie, i kanalie. Czy realizatorzy tego dzieła , mają zgodę , na używanie "solidarycy", i tego znaku? A jeden związek za sprawą "WRON-y" rozparcelowali co pomniejsi kacykowie związkowi , mieniąc się za bardziej papieskimi, niż sam papież. Do zaproszonych gości przemówił , nie związkowiec, a urzędnik który zawłaszczył sobie do tego prawo. Synonim władzy wykonawczej. Nie władny reprezentować władz związkowych! Wszystko udekorowane młodzieżą, szkolną i młodzieżą harcerską , zapewne z pobliskiej szkoły. Rola biskupa aż z archidiecezji, tylko nadaje groteskową wymowę.Bo kto będzie poświęcał podobny pomnik np w Mińsku Mazowieckim dla regionu Mazowsze? Tam też byli "Ludzie Solidarności! Chyba już tylko sam Ojciec Święty z Rzymu? Odczytywanie listu od prezydenta Najjaśniejszej przez prowincjonalnego działacza dzisiaj nikłej części rozwiązanej wielkiej ok 10 milionowej "Soloidarności", deprecjonuje powagę i majestat tego urzędu.Jeśli każde przedszkole , będzie fundowało podobny pomnik , to rola prezydenta, sprowadzi się do dyżurnego mówcy jak na każdym pogrzebie. "Solidarnośc" tamtych lat, była oporem przeciwko zawłaszczaniu sobie praw szerokich rzesz społeczeństwa przez nielicznych rządzących. Czytelnicy sami ocenia te sytuację. Czyżbyśmy miel zwiastun zapowiadającej się powtórki z historii? Oby nie!
Stoczniowiec, Czlonek Kom. Strajkowego z Sierpnia 1980 roku,
2016-08-30 21:51:32
Jesli jeszcze mozna, to proponuje wypalic w tej plycie jeszcze date tj. 30 Sierpnia 1980 roku - by to bylo pamietna data, tak dla dzisiejszych jak i przyszlych Pokolen Polakow... i nie tylko !!
Stoczniowiec, Czlonek Kom. Strajkowego z Sierpnia 1980 roku,
2016-08-30 21:40:31
BRAWO POLICE i TAK TRZYMAC ! Tylko z jakiej racji wciagnieto w ta Uroczystosc bylego Komuniste z Mysliborza Mieczyslawa Jurka, gdzie Facet wowczas w tamtych dniach Sierpnia 1980 roku byl i co PO-rabial...??
Kostek
2016-08-30 20:48:04
Hipokryci i obludnicy !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA