Pomnik „Ludziom Solidarności" został uroczyście odsłonięty we wtorek w Policach. Stanął na skwerze Jana Pawła II. Licznie przybyłych gości przywitał Władysław Diakun, burmistrz Polic, również człowiek „Solidarności".
Burmistrz mówił łamiącym się głosem, wyraźnie wzruszony. Witał gości, wspominał przeszłość. Zwracał uwagę na symboliczny kształt i usytuowanie pomnika.
- Spotkaliśmy w 36 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie - powiedział. - Było to w sobotę 30 sierpnia. Pamiętamy tę chwilę. I pamiętamy, że w sercach mamy „Solidarność". I wtedy, 36 lat temu, również było 36 postulatów. Ważnym ogniwem w międzyzakładowym komitecie strajkowym były Zakłady Chemiczne „Police". Kiedy popatrzymy na ten pomnik, zobaczymy, jaki on jest prosty. Prosty, wykonany z żelaza. Jednocześnie silny, przepalony na wylot, jakby przepalił tę żelazną komunistyczną kurtynę i otworzył nam drogę do wolności. Taki on jest i tak będzie spostrzegany w przyszłości. Jest on również wspaniale usytuowany - oddalony w linii prostej, 100 metrów, od figury św. Jana Pawła II, który wpływając na gościnną ziemię policką, z wiatrem od morza, spotyka po prawej ręce pomnik „Solidarności". Figura św. Jana Pawła II i pomnik „Ludziom Solidarności" staną się wyrazem szacunku i wdzięczności.
Na symbolicznie prostą formę pomnika zwracał także uwagę przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" - Mieczysław Jurek.
Krzysztof Zieliński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solilarność" Zakładów Chemicznych „Police", inicjator budowy pomnika, odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Pomnik poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej prof. Henryk Wejman. Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonał wojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. ©℗
Agnieszka Spirydowicz
Fot. Ryszard Pakieser