W katedrze pw. św. Jana Chrzciciela odbył się dziesiąty, przedostatni już koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Minutą ciszy uczczono pamięć wojewody zachodniopomorskiego Piotra Jani, honorowego patrona festiwalu.
Tradycyjnie na festiwalowy koncert w kamieńskiej katedrze złożyła się cześć organowa i kameralna. 19 sierpnia za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł doskonale znany kamieńskiej publiczności prof. Józef Serafin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (dzisiejszej Akademii Muzycznej), jeden z najwybitniejszych polskich organistów i postać dla Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim szczególna.
Profesor Serafin od ponad trzydziestu lat przewodniczy Radzie Artystycznej tej imprezy, będąc jej dyrektorem artystycznym. Jest też organistą, na kamieńskim festiwalu wystąpił po raz pierwszy w 1968 r. Występ ten stanowił nagrodę za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się rok wcześniej w Warszawie. J. Serafin koncertował niemal w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Jest jurorem w wielu międzynarodowych konkursach organowych.
Mistrz zaprezentował utwory: Dietricha Buxtehudego, Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera, którego setna rocznica przypadała w tym roku. Usłyszeliśmy także Marsz Es-dur, który skomponował Louis Alfred James Lefebure-Wely, XIX-wieczny francuski organista i kompozytor. Wykonanie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej w kamieńskiej świątyni publiczności.
W części kameralnej romańsko-gotycka katedra rozbrzmiała muzyką w wykonaniu bydgoskiego kwartetu smyczkowego „Arte Con Brio” z solistką – sopranistką Katarzyną Jaracz. Muzycy zaprezentowali m.in. utwory Marca-Antoine Charpentiera, J. S. Bacha, Georga Friedricha Haendla, Antonina Dvořáka i Césara Francka, wzbudzając owacje festiwalowej publiczności.
Tekst i fot. Błażej Bubnowicz