wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Porwali serca melomanów

Porwali serca melomanów

Porwali serca melomanów
Data publikacji: 2016-08-17 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-04 10:14
Wywietleń: 1862 148917

Za nami dziewiąty koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Tym razem w kamieńskiej katedrze zagrali wirtuozi: organów – Bogdan Narloch i trąbki oraz flugelhornu – Roman Gryń.

Bogdan Narloch, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, jest uczniem występującego przed laty wielokrotnie w Kamieniu, nieżyjącego już prof. Leona Batora z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat kieruje Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej w Koszalinie, który w tym roku świętuje swoje półwiecze. W Koszalinie prowadzi również klasę organów w tamtejszym Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz. Koncertował niemal w całej Europie, a także w Izraelu. Zajmuje się historycznym budownictwem organowym. Nagrał również wiele płyt CD prezentujących historyczne organy Pomorza Zachodniego.


Wirtuoz trąbki Roman Gryń jest profesorem Akademii im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, na której kieruje Katedrą Instrumentów Dętych oraz Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz laureatem Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach w 1980 r. i Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku, który odbył się pięć lat później. W 1983 r. rozpoczął pracę w Filharmonii Narodowej, zaś w latach 1986-1988 był solistą w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Koncertował w Europie i Ameryce Północnej.

Podczas piątkowego (12 sierpnia) koncertu, po „Marszu Księcia Danii” i wykonanym, wspólnie przez obu profesorów, utworze XVIII-wiecznego kompozytora angielskiego Johna Stanleya Bogdan Narloch zaprezentował samodzielnie utwory Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Szurzyńskiego i Maxa Regera. Obaj artyści wspólnie wykonali jeszcze dzieła Oskara Lindberga, Władimira Wawiłowa, Fryderyka Chopina i współczesnego polskiego kompozytora Marka Czerniewicza.

Następnie melomani usłyszeli „Cavatinę” Karola Kurpińskiego. Żywiołowa reakcja zgromadzonych w katedrze słuchaczy zachęciła artystów do bisowania. Monumentalne preludium do „Te Deum” Marca-Antoine Charpentiera wykonane przez Bogdana Narlocha i Romana Grynia było ostatnim utworem, który usłyszała festiwalowa publiczność nagradzając artystów burzą oklasków.

Błażej Bubnowicz

Fot. Archiwum

Porwali serca melomanów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy