wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Przebojowi "wariaci" w Polskim

Przebojowi "wariaci" w Polskim [GALERIA]

Przebojowi "wariaci" w Polskim
Data publikacji: 2018-01-07 10:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:47
Wywietleń: 3152 308539

To będzie przebój na miarę spektaklu "Mayday", a bilety będą się sprzedawały jak świeże bułeczki. Kto jeszcze nie ma rezerwacji na przedstawienie w najbliższym czasie, powinien to zrobić natychmiast, zanim zabraknie wolnych miejsc na widowni. Mowa tu o spektaklu "Pensjonat pana Bielańskiego", którego premiera odbyła się w sobotę 6 stycznia w szczecińskim Teatrze Polskim. 

Akcję tej niemieckiej sztuki reżyser i tłumacz Marek Gierszał (drugim autorem tłumaczenia jest Herbert Kaluza) umieścił w dziewiętnastowiecznym Krakowie (w oryginalnej wersji był to Berlin), spolszczył też w kontekście odwołań kulturowych i literackich. Widzowie salwami śmiechu przyjmowali te fragmenty tekstu, kiedy była mowa o "ojcu dyrektorze", Adamie Łopatowiczu (to oczywiście nawiązanie do dyrektora sceny przy Swarożyca - Opatowicza) czy aktorze Bogusławie Pińdzie (jeden z bohaterów mówi "p" zamiast "l"). 

Całość to historia Maurycego Stolnika, który - mieszkając na prowincji - nie może znieść opowieści miejscowego krawca o spotykających go przygodach. Zazdrości mu, iż ten ma czym zaimponować znajomym. Chcąc przebić historie krawca, wymyśla wizytę w krakowskim domu wariatów, licząc na wyjątkowe przeżycia, którymi będzie mógł zabłysnąć w towarzystwie. W wyniku intrygi siostrzeńca z krakowskim malarzem, Stolnik trafia do tytułowego pensjonatu, przekonany, iż to zakład dla chorych psychicznie. Zwłaszcza iż spotyka tu kilka osobliwych postaci - podróżnika, pisarkę, byłego wojskowego... Więcej nie zdradzę, ale zapewniam, iż niespełna trzygodzinny spektakl to bardzo dobra zabawa.

W główną postać Stolnika wcielił się Michał Janicki - wielkie brawa! To idealna rola dla tego znakomitego aktora. W spektaklu zachwyca również Olga Adamska jako szalona pisarka - no, no, aktorka ma teraz naprawdę dobry czas w karierze, bo po świetnej roli bufetowej w "Hamlecie we wsi Głucha Dolna", kolejna fantastyczna kreacja, której nie sposób zapomnieć. No i wreszcie rewelacyjny Piotr Bumaj w bardzo trudnej roli niespełnionego aktora z problemem logopedycznym. Dla mnie, jako jurora w plebiscycie teatralnym "Bursztynowy Pierścień", postać zagrana przez Bumaja w tym przedstawieniu, to potwierdzenie, iż przyznanie mu nagrody jurorskiej w niedawnej edycji tego konkursu, to była bardzo dobra decyzja.

Zatem.. mają już Państwo rezerwację na "Pensjonat pana Bielańskiego?

Monika GAPIŃSKA

Fot. Ryszard PAKIESER

Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim Przebojowi "wariaci" w Polskim

Komentarze

Księżna
przed nami jeszcze 9 spektakli do lutego włącznie, nie ma ani jednego miejsca więc szanowni Państwo nawet nie szukajcie na stronie biletów.
2018-01-10 14:17:36
Karol
Pensjonat pana Bielańskiego - rewelacja, prawdziwy hit Marka Gierszała, ogromne brawa dla Olgi Adamskiej i Michała Janickiego !!
2018-01-07 11:20:59

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie