Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Historia, sztuka, pamięć

Data publikacji: 25 stycznia 2016 r. 14:36
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Historia, sztuka, pamięć
 

Od wtorku do końca miesiąca wszyscy mieszkańcy mogą bezpłatnie zwiedzać Centrum Dialogu "Przełomy", odddział Muzuem Narodowego w Szczecinie. Centrum opowiada o najnowszej historii naszego miasta, od roku 1939.

- Wreszcie się doczekaliśmy - mówił Andrzej Milczanowski, działacz antykomunistycznej opozycji, podczas oficjalnego otwarcia Centrum w poniedziałek. - Szczecin zawsze był jakoś na marginesie Warszawy i Gdańska.  A to tu przecież w roku 70', 80', 81' i 88' rozgrywały się sprawy, które miały wpływ na ogólnopolskie wydarzenia. To miejsce powinno być hołdem nie dla przywódców, ale dla tych, którzy mieli odwagę i wolę zmieniać rzeczywistość.

Milczanowski przypomniał, że coraz więcej uczestników przełomowych dla budowania lokalnej tożsamości wydarzeń odchodzi. Tym bardziej powinniśmy zadbać o to, żeby pozostał po nich trwały ślad.

- Mamy wobec tych osób dług szczególny - dodawał marszałek Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Powinniśmy przywrócić im należne miejsce na kartach historii.

Marszałek zaakcentował również fakt, że to zwykli mieszkańcy współtworzyli Centrum, przynosząc tu swoje pamiątki.

Robert Konieczny, projektant "Przełomów"", stwierdził, że są one interesującą hybrydą placu i budynku. Przypomniał, że na charakterystycznej "górce" na placu Solidarności organizowane są oficjalne uroczystości, ale pojawia się tam także "nowe życie" - młodzi ludzie jeżdżący tam na rowerach albo na sankach. 

- "Przełomy" to połączenie typowej wystawy historycznej z dziełami sztuki - opowiadał. - W pewnym sensie jest to także muzeum sztuki współczesnej.

Pierwsza sala, do której wejdą goście, obrazuje Szczecin wojenny. Przez kolejne pomieszczenia prowadzić będzie linia czasu. Na zwiedzających czekać będzie 17 biogramów oraz 13 infokiosków. Główne wątki multimedialnej ekspozycji to nazistowski Szczecin, czas wielkich wędrówek ludów po II wojnie światowej, polonizacja Pomorza Zachodniego, stalinizm, okres wyczekiwania na zmiany, wreszcie przełomy 1970/71, 1980/81, 1988/89. Prezentowane są przez materiały archiwalne: filmy, audio, dokumenty i zdjęcia, notacje świadków historii, a także przez dzieła sztuki współczesnych polskich artystów specjalnie zamówione dla CDP. Pomysłodawczynią Centrum jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. ©℗

A. Sasinowski

Fot. R.PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

titanic
2016-01-26 10:26:57
na otwarciu tłumy bezrobotnych stoczniowców... o 11 w poniedziałek prosto z pośredniaka mogli przyjść
wastawa przelomy
2016-01-25 15:39:03
Szkoda ze nie zaproszono Lecha Walesy pomimo sporow powinien byc przy otwarciu bo to postac histori tych czasow.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA