niedziela, 15 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Historia, sztuka, pamięć

Historia, sztuka, pamięć

Historia, sztuka, pamięć
Data publikacji: 2016-01-25 14:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 1761 110570

Od wtorku do końca miesiąca wszyscy mieszkańcy mogą bezpłatnie zwiedzać Centrum Dialogu "Przełomy", odddział Muzuem Narodowego w Szczecinie. Centrum opowiada o najnowszej historii naszego miasta, od roku 1939.

- Wreszcie się doczekaliśmy - mówił Andrzej Milczanowski, działacz antykomunistycznej opozycji, podczas oficjalnego otwarcia Centrum w poniedziałek. - Szczecin zawsze był jakoś na marginesie Warszawy i Gdańska.  A to tu przecież w roku 70', 80', 81' i 88' rozgrywały się sprawy, które miały wpływ na ogólnopolskie wydarzenia. To miejsce powinno być hołdem nie dla przywódców, ale dla tych, którzy mieli odwagę i wolę zmieniać rzeczywistość.

Milczanowski przypomniał, że coraz więcej uczestników przełomowych dla budowania lokalnej tożsamości wydarzeń odchodzi. Tym bardziej powinniśmy zadbać o to, żeby pozostał po nich trwały ślad.

- Mamy wobec tych osób dług szczególny - dodawał marszałek Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Powinniśmy przywrócić im należne miejsce na kartach historii.

Marszałek zaakcentował również fakt, że to zwykli mieszkańcy współtworzyli Centrum, przynosząc tu swoje pamiątki.

Robert Konieczny, projektant "Przełomów"", stwierdził, że są one interesującą hybrydą placu i budynku. Przypomniał, że na charakterystycznej "górce" na placu Solidarności organizowane są oficjalne uroczystości, ale pojawia się tam także "nowe życie" - młodzi ludzie jeżdżący tam na rowerach albo na sankach. 

- "Przełomy" to połączenie typowej wystawy historycznej z dziełami sztuki - opowiadał. - W pewnym sensie jest to także muzeum sztuki współczesnej.

Pierwsza sala, do której wejdą goście, obrazuje Szczecin wojenny. Przez kolejne pomieszczenia prowadzić będzie linia czasu. Na zwiedzających czekać będzie 17 biogramów oraz 13 infokiosków. Główne wątki multimedialnej ekspozycji to nazistowski Szczecin, czas wielkich wędrówek ludów po II wojnie światowej, polonizacja Pomorza Zachodniego, stalinizm, okres wyczekiwania na zmiany, wreszcie przełomy 1970/71, 1980/81, 1988/89. Prezentowane są przez materiały archiwalne: filmy, audio, dokumenty i zdjęcia, notacje świadków historii, a także przez dzieła sztuki współczesnych polskich artystów specjalnie zamówione dla CDP. Pomysłodawczynią Centrum jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. ©℗

A. Sasinowski

Fot. R.PAKIESER

Komentarze

titanic
na otwarciu tłumy bezrobotnych stoczniowców... o 11 w poniedziałek prosto z pośredniaka mogli przyjść
2016-01-26 10:26:57
wastawa przelomy
Szkoda ze nie zaproszono Lecha Walesy pomimo sporow powinien byc przy otwarciu bo to postac histori tych czasow.
2016-01-25 15:39:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

kondolencje

Jan Widritis

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie