czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Poznajemy "Przełomy"

Poznajemy "Przełomy"

Poznajemy "Przełomy"
Data publikacji: 2016-01-05 23:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Wywietleń: 2360 87388

Oficjalną galę otwarcia Centrum Dialogu "Przełomy", oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie, zaplanowano na 25 stycznia, ale od grudnia gmach odwiedzają zamknięte grupy: przede wszystkim świadkowie historii z rodzinami, ale także historycy, architekci, specjaliści od promocji i turystyki.

- Były tu już setki osób - opowiada Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni "Przełomów". - Goście wypowiadają się o tym miejscu bardzo życzliwie. Na wszystkich robi wrażenie panorama, którą można oglądać na wejściu. Niektórzy płaczą przy sali straceń przygotowanej przez Roberta Kuśmirowskiego. Dzieci boją się transporterów BTR. Nasi goście podkreślają, że udało nam się zgromadzić ciekawe dokumenty, których wcześniej nie widziano. Były obawy, jak starsze osoby poradzą sobie z multimediami. A one radzą sobie w ten sposób, źe biorą ze sobą także wnuki, które im pomagają.

Odbyło się już kilka debat, których uczestnicy mogli zgłaszać swoje uwagi dotyczące "Przełomów" (prosili między innymi o lepsze oświetlenie - ma być ono gotowe do oficjalnego otwarcia gmachu).

- Po każdej z tych debat podchodzili do mnie ludzie, aby porozmawiać, obiecać, że przyniosą jeszcze rzeczy, które uzupełnią naszą ekspozycję - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. - Ważna była dla mnie reakcja byłych żołnierzy, którzy pacyfikowali szczecińską stocznię. Mówią, że wystawa jest bardzo wyważona, niejednostronna.

"Przełomy" będą otwarte dla wszystkich od 26 stycznia. Przez pierwszy tydzień będą funkcjonowały w g. 10 -18 i będzie je można odwiedzać za darmo.

Centrum Dialogu to najnowszy oddział Muzeum Narodowego. Opowiada o historii polskiego Szczecina. Przywołuje momenty dramatyczne - takie jak Grudzień '70 czy Sierpień '80 - ale pokazuje także codzienność mieszkańców naszego miasta.

©℗

A. Sasinowski

Podpis: "Przełomy" opowiadają o polskim Szczecinie.

Fot.: Ryszard PAKIESER

Komentarze

Mariner
pare dni temu bylemz 5 - letnim wnuczkiem w Muzeum Techniki. BTR i SKOT bardzo Mu sie podobaly :)
2016-01-07 21:34:11
paw
"Ważna była dla mnie reakcja byłych żołnierzy, którzy pacyfikowali szczecińską stocznię. Mówią, że wystawa jest bardzo wyważona, niejednostronna." Ci "panowie" powinni raczej zamilnac w tej sprawie na wieki... a pani kurator widac po czyjej stoi stronie... żal.
2016-01-07 19:47:05
BTR
"Dzieci boją się transporterów BTR" - ale bzdura. Dzieci szczególnie chętnie oglądają każdy sprzęt wojskowy i policyjny. Jakiś socjotechniczny bełkot by podkreślić powagę miejsca i "umocnić" ważność wypowiedzi.
2016-01-07 12:34:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie