wtorek, 24 listopada 2020r.

Powstały szczecińskie motobajki. Ich bohaterami są tramwaje eNki, junaki i autobusy "ogórki"

Data publikacji: 2020-11-21 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-21 08:22
Powstały szczecińskie motobajki. Ich bohaterami są tramwaje eNki, junaki i autobusy "ogórki"
 

"Co zaczarowane pojazdy robią nocą. Szczecińskie motobajki" - pod takim tytułem ukazała się książka dla dzieci, wydana przez szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki. Jej autorem jest Jacek Ogrodniczak, a ilustracje wykonała Aleksandra Zaborowska. Egzemplarze tej pozycji zostaną przesłane, jeszcze przed mikołajkami, do ok. 160 przedszkoli w Szczecinie.

- Kiedy wiosną epidemia odcięła nas od zwiedzających, zaczęliśmy myśleć jak dotrzeć do naszych najwierniejszych gości. O dziwo, grupy przedszkolne stanowią spory procent zwiedzających - opowiada autor książki. - Wymyśliliśmy bajki, których bohaterami, drugoplanowymi, są pojazdy z naszego muzeum. Bajki, świeżutko po napisaniu, były rozsyłane do pięciu szczecińskich przedszkoli i jednej szkoły. Nauczyciele czytali je dzieciom i pisali do muzeum. Opisywali wrażenia dzieci, ich prośby o rozwinięcie lub wyjaśnienie niektórych wątków... Wiele z tych poprawek wprowadziłem przed ukazaniem się książeczki w druku. Można powiedzieć, że bajki napisaliśmy wspólnie - ja i przedszkolaki. Dzieci także rysowały ilustracje. Niewielka ich część znalazła się w książeczce.

Opowieści dzieją się w Szczecinie, np. w Parku Kasprowicza, na placu Grunwaldzkim, blisko Zamku Książąt Pomorskich, na prawobrzeżu, w Lesie Arkońskim. Pierwszoplanowymi bohaterami są ludzie, zwierzęta (np. zaczarowany kot - konduktor  i świnka Matylda, jeżdżąca niewidzialnym autobusem) oraz zabawki, z kolei zabytkowe (i zaczarowane!) pojazdy występują w tle.

Książkę można kupić we wspomnianym muzeum (tyle że wysyłkowo, bo na razie ta instytucja jest nieczynna) oraz w szczecińskich księgarniach: Sedina (przy al. Wyzwolenia) i Zamkowej (przy pl. Żołnierza Polskiego).

(MON)

 

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ