1400 biogramów mieszkańców Skolwina na ponad 900 stronach. Tak prezentuje się „Leksykon Pionierów Skolwina” – publikacja, która gromadzi i prezentuje życiorysy ludzi, którzy mieszkali na północy Szczecina w latach 1945-1949. Autorem publikacji jest ksiądz Artur Rasmus z parafii pw. Chrystusa Króla w Szczecinie Skolwinie.
Pomysł na stworzenie „Leksykonu” narodził się w momencie, gdy ksiądz Artur Rasmus przybył do parafii w Skolwinie 13 lat temu.
– Ludzie, których spotkałem, zainteresowali mnie swoimi historiami. To byli Sybiracy, często także robotnicy przymusowi w Niemczech w czasie drugiej wojny. To oni tworzyli powojenne społeczeństwo Skolwina, nową powojenną społeczność. Wtedy trzeba się było scalić – opowiada ks. Artur Rasmus w rozmowie z „Kurierem Szczecińskim”.
Wśród osób, których historie zostały przedstawione, są także żołnierze armii generała Władysława Andersa, członkowie 1. Armii Wojska Polskiego, żołnierze spod Monte Cassino, członkowie mandżurskiej Polonii z miasta Harbin. Na Skolwinie żyli lub żyją ich potomkowie.
– W książce jest także dużo ciekawostek, jak ta, że w Skolwinie mieszkał przez jakiś czas generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz, byli tutaj także ludzie związani z rotmistrzem Witoldem Pileckim – mówi ksiądz Artur Rasmus.
„Leksykon Pionierów Skolwina” liczy 900 stron. Zawiera 1400 biogramów, z których 1000 opisuje życiorysy pionierów od urodzin do śmierci, pozostałe są jedynie fragmentaryczne. W publikacji jest także trzy tysiące zdjęć.
Ksiądz Artur Rasmus zbierał materiały latami. Pozyskiwał go od rodzin pionierów ze Skolwina, z towarzystw genealogicznych czy archiwów cyfrowych. Jak twierdzi, wielu potomków nie znało dokładnych historii swoich przodków i często wyrażali zdziwienie odkryciem nieznanych faktów z życia ich dziadków czy pradziadków.
– Ten leksykon to też zachęta do tego, aby ludzie interesowali się swoimi korzeniami – podkreśla ksiądz Rasmus.
Książka powędrowała już także do czytelników we Francji, Kanadzie, USA i w innych krajach, do których wyemigrowały rodziny skolwińskich pionierów. Ich biogramy można także przeczytać na stronie internetowej http://parafiaskolwin.pl/pionierzy/. ©℗
Agata JANKOWSKA