W środę (15 sierpnia) o godzinie 12 w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy rozpocznie się wernisaż wystawy "Polsko-bolszewicka wojna na plakaty". Będą mu towarzyszyć: koncert pieśni patriotycznych oraz wprowadzenie do wystawy Michała Ruczyńskiego z Oddziału IPN w Szczecinie. Na placu Solidarności będzie zaś prezentowany sprzęt wojskowy.
Wojna polsko-bolszewicka miała różne oblicza. Walki prowadzili i żołnierze, tocząc zażarte boje z czerwonoarmistami, i dyplomaci, zabiegając o pomoc państw europejskich. Walczyli też twórcy propagandy, dziś często już nieznani. Ich najważniejszym orężem były plakaty. Umieszczane w miejscach publicznych miały oddziaływać na postawy mas, ludzi słabo wykształconych, niekiedy analfabetów. Z tych powodów cechowała je prosta, wręcz prymitywna kompozycja. Odnosi się nieraz wrażenie, że zostały wykonane nieudolnie. Plakatom towarzyszyły krótkie hasła wyrażające treści i wartości prezentowane przez kompozycje plastyczne. Prosta forma, zrozumiała dla wszystkich, stanowiła ich siłę.
"Polsko-bolszewicka wojna na plakaty" to wystawa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita w Warszawie. Składa się z 10 plansz plakatowych. Wśród polskich autorów są m.in. Edmund Bartłomiejczyk, Zygmunt Grabowski, Kamil Mackiewicz i Tadeusz Waśkowski, natomiast sowieckich P. Abramow, Wiktor Deni, Włodzimierz Majakowski i Dmitrij Moor.
Wernisaż odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Dialogu Przełomy. Tego dnia w południe odbędą się wydarzenia towarzyszące otwarciu wystawy: koncert pieśni patriotycznych (Chór „Melodia” z Klubu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej) oraz wprowadzenie do wystawy Michała Ruczyńskiego z Oddziału IPN w Szczecinie. Uwaga, "Przełomy" czynne będą w środę w godz. 10 - 16!
W godzinach 12– 20 na pl. Solidarności będzie prezentowany sprzęt wojskowy KTO Rosomak ZU Hibneryt OP. O godz. 18 rozpocznie się tam piknik „My Polacy”, organizowany przez szczeciński oddział Narodowego Banku Polskiego , podczas którego będzie transmisja widowiska muzycznego „Wolność we krwi” (początek o godz. 20.30).
(g)