środa, 27 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu

Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu [GALERIA]

Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu
Data publikacji: 2018-04-24 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 1389 324557

Prawie 400 plakatów wpłynęło na konkurs „Szczecińskie Strajki 1988”. W tym roku mija 30 lat od tych wydarzeń, we wtorek w Urzędzie Wojewódzkim nagrodzono autorów najlepszych prac.

 - Dla mnie ten konkurs był szczególnie ważny, dlatego cieszę się, że tak liczne grono uczniów i nauczycieli ze szkół naszego województwa na niego odpowiedziało - powiedziała zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. - Trzydziesta rocznica strajków szczecińskich zbiegła się z rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs skierowany był do uczniów z zachodniopomorskich szkół podstawowych i gimnazjów. Jego celem było upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z szczecińskimi strajkami w 1988 r. Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu na ten temat. Organizatorami konkursu byli: zachodniopomorski kurator oświaty, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz prezes Fundacji Polskich Wartości. Wpłynęło 395 prac.

Jury pod przewodnictwem kurator oświaty za najlepszy uznało plakat Natalii Czaboćko ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Pyrzycach i przyznało jej pierwsze miejsce. Praca Natalii przedstawia dwa biało-czerwone statki z powiewającymi flagami, na których znajdują się napisy: strajk i solidarność, zaś w tle widać panoramę Wałów Chrobrego. Zwycięska praca zostanie pokazana podczas wernisażu wystawy pt. „Szczecińska droga do wolności. Strajki 1988 roku”, która odbędzie się 9 maja w holu głównym Sejmu RP w Warszawie. Natalia również otrzymała na nią zaproszenie. Jury nagrodziło jeszcze dwie prace. Drugie miejsce przyznało Magdalenie Skibie ze Szkoły Podstawowej w Trzcińsku Zdroju, której plakat przedstawiał ludzki tłum z postulatami strajkowymi. Trzecie miejsce natomiast zajęli Nikola Ignaszak i Maks Wontka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie. Na ich pracy widnieją portowe "dźwigozaury" z podpisem: "Nasze pokolenie chce pamiętać". Komisja przyznała także pięć wyróżnień.

- Takie wydarzenia, jak Grudzień'70 i Sierpień'80 są znane, natomiast strajk 1988 r. jest mało znany, a uczestniczyło w nim trzy tysiące osób - powiedział Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Cieszy mnie, że jest chęć poznawania przez uczniów swojej regionalnej historii.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: laureaci konkursu, od lewej: Natalia Czaboćko, Magdalena Skiba, Nikola Ignaszak i Maks Wontka.

Fot. Ryszard PAKIESER

Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu Szczecińskie strajki na plakatach. Finał konkursu

Komentarze

dftgn
Moje gratulacje dla dzieciaków i komentarz dla kodomity bezwstydnika sie nie pokazał. Cenzura czuwa?
2018-04-25 09:32:55
kkj
Wielkie gratulacje dzieciaki!To trudny temat i wymagał od was dużo pracy. A na tego ,,Sromotnika,, nie zwracajcie uwagi. Zidiociał od latania na wszystkie demonstracje KOD. Jeszcze raz gratulacje dla was!
2018-04-25 09:02:18
SromotnikBezwstydny
Kochane dzieciaki! Na wszystkich plakatach powinna być postać Jarosława Kaczyńskiego-ojca Narodu!Słońca Śródmorza! Gwiazdy Zarannej PPR(Polskiej Partii Radiomaryjnej)! Należy go pokazać jak pod sztandarem nazikaczyzmu prowadzi lud boży na barykady! Nalży pokazać jak tworzy odezwy do narodu, jak powiela je nocami w ciemnych piwnicach, jak rzuca kamieniami w ZOMO, jak paraliżuje go gaz, jak je więzienny komiśniak z czarną "kawą" -zakuty w łańcuchy... Trzeba też pokazać jak dzielnie, w stanie wojennym uciekł pod sktrzydła mamuńci i tam schronił się przed siepaczami ORMO, ROMO i ZOMO pod pierzyną.... p.s. cała czwórka jest piękna!
2018-04-25 08:38:47
Brawo
Jaka to Nikola ładna 😘😘😘
2018-04-25 00:04:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy