sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Sztuka blisko człowieka

Sztuka blisko człowieka

Sztuka blisko człowieka
Data publikacji: 2017-07-20 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-23 12:37
Wywietleń: 715 276623

Prace Lexa Drewińskiego, znamienitego przedstawiciela polskiej szkoły plakatów, oraz szczecińskich twórców, m.in. Leszka Żebrowskiego - tegorocznego Ambasadora Szczecina - można oglądać w alei kwiatowej. Plenerowa wystawa jest pierwszą odsłoną trzeciego międzynarodowego przeglądu plakatu autorskiego Roller Poster, którego pomysł narodził się w naszej Akademii Sztuki.

Jedni mówią, że plakat to nie sztuka, tylko komercja, inni, że jest stemplem czasu, nie tylko ogłoszeniem opatrzonym grafiką. Szczecińska inicjatywa ukazuje różne oblicza plakatu oraz najnowsze trendy w designie. Jej wyróżnikiem jest prezentacja prac wykonanych z własnej inicjatywy, bez komercyjnego zlecenia, czyli „self-edition”. W alei możemy podziwiać plakaty artystów nie tylko z Polski, ale z Chin, Meksyku, Ekwadoru, USA, Turcji, Ukrainy i Niemiec. To jedyna wystawa tego typu twórczości w kraju. Można ją oglądać przez miesiąc - do 18 sierpnia.

Roller Poster narodził się w Szczecinie. Jego organizatorem jest Wirtualna Galeria Roller Poster działająca przy Katedrze Grafiki Projektowej na Wydziale Sztuk Wizualnych w szczecińskiej Akademii Sztuki. Oprócz wystawy znanych plakacistów w tegorocznej edycji Roller Poster odbędą się również zajęcia dla uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie oraz ekspozycja plakatów w Strefie Designu podczas finału Festiwalu Młodych Talentów w Azoty Arenie. Kolejny raz przegląd zaprezentuje się również za granicą - tym razem w Muzeum Sztuk Wizualnych w Heraklionie na Krecie.

Tegoroczna edycja Roller Poster dofinansowana została m.in. przez miasto, a partnerem wydarzenia jest Szczecińska Agencja Artystyczna.

(kel)

Na zdjęciu: Warto zatrzymać się w alei i pooglądać plakaty znakomitych twórców, szczególnie, że nie są projektami komercyjnymi.

Fot. Ryszard Pakieser

Sztuka blisko człowieka

Komentarze

r.
@ Honorat - dzięki :) Napiszę do " Kuriera "
2017-07-23 12:28:17
Honorat
@ r. - Myślę, że Akademia Sztuki pod patronatem medialnym "Kuriera Szczecińskiego" mogłaby zwrócić się do Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Magistraccy powinni być przychylni tej idei, gdyż to przywróciłoby życie martwej teraz Alei dawniej zwanej Kwiatową. Taka Aleja Artystów była w 2013 r. podczas zlotu żaglowców - na Wałach Chrobrego na wysokości Akademii Morskiej. Na zdjęciu, które wtedy zrobiłem, widać estetyczne pawilony-namioty i dużo ludzi. Swoje prace mogliby prezentować w Ukwieconej Alei Artystów nie tylko przedstawiciele Akademii Sztuki ale i artyści amatorzy, tak jak to jest w Krakowie przy bramie Floriańskiej czy w Warszawie na Starym Mieście niedaleko Zamku Królewskiego. Przy Szczecińskim Towarzystwie Kultury działa Sekcja Malarska i Rękodzieła, skupiająca artystów, którzy na co dzień nie mają możliwość przedstawienia swoich obrazów i wyrobów. Nie będzie to Montmartre, ale pomarzyć można...
2017-07-22 21:55:01
r.
@ Honorat - dzięki za wsparcie :)Można było by sprawę ruszyć, tylko do kogo z tym się udać?
2017-07-22 18:13:46
Honorat
@ r. - bardzo dobry pomysł, to miejsce idealnie nadaje się na aleję artystów. Takie aleje czy skwery są w wielu kulturalnych (!) miastach - w Polsce i zagranicą.
2017-07-22 12:28:02
r.
szkoda, że w miejscu alei kwiatowej nie działa aleja artystów - mogli by tam wystawić swoje kramiki z obrazami, rzeźbami, rysować portrety, itp. Do tego muzyka, grana na "żywo"...Było by tłumnie, ciekawie, barwnie.
2017-07-21 20:56:30
taser
To tak zwana sztuka porażająca. Kilku przechodniów już zabrano do szpitala.
2017-07-21 11:54:38
eh
Rzeczywiście, prawdziwa sztuka, przedstawić prezydenta USA jako świnię. Lewackie bohomazy i tyle....
2017-07-20 09:27:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy