środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Muzyka świata w Trafostacji (1)

Muzyka świata w Trafostacji (1)

Muzyka świata w Trafostacji (1)
Data publikacji: 2015-10-08 12:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1199 26958
W niedzielę (11 października) Anna Maria Staśkiewicz (skrzypce) i Krzysztof Meisinger (gitara) zagrają w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. Koncert nosi tytuł „Muzyka świata”. Bilety jeszcze można kupić.

Szczecińscy melomani świetnie pamiętają Annę Marię Staśkiewicz: szczupła, niewysoka, delikatnie (tajemniczo?) uśmiechnięta… Ze szczecińskimi symfonikami koncertowała kilkakrotnie w starej siedzibie filharmonii. W nowej grała do tej pory raz, już jako koncermistrzyni orkiestry Sinfonia Varsovia. Zespół, zaliczany do najlepszych w Europie, pracujący pod okiem Krzysztofa Pendereckiego, grał wtedy z Krzysztofem Meisingerem, występującym w potrójnej roli: gitarzysty, dyrygenta i aranżera kilku utworów.

Na program niedzielnego koncertu złożą się hiszpańskie kompozycje Manuela de Falli, „Tańce rumuńskie” Béli Bartóka, polskie melodie ludowe w opracowaniach Marka Pasiecznego, a wśród nich iście szalona „Wściekła polka”. Staśkiewicz i Meisinger chcą też zagrać „Tańcologię na skrzypce i gitarę” bułgarskiego kompozytora Atanasa Ourkouzounova, utwór, który im dedykował.
– Muzykę Ourkouzounova uważam za wyjątkową i zjawiskową. Nie jest prosta i trzeba jej poświęcić odrobinę więcej czasu – mówił Krzysztof Meisinger w jednym z niedawnych wywiadów. 
Anna Maria Staśkiewicz ma bogate dossier, była wśród laureatów Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, koncertuje na całym świecie.

„Z zauroczeniem słuchałem tego, jak wchodzi albo schodzi z nastroju w nastrój w II Koncercie d-moll Henryka Wieniawskiego. Wielka kultura gry!” – mówił Andrzej Suprynowicz z II Programu Polskiego Radia.
„W Koncercie Szostakowicza wyczuwalna była głęboka świadomość tego, co chce powiedzieć. To było mistyczne przeżycie. To napięcie, które Anna Maria Staśkiewicz tworzyła, było napięciem do granic wytrzymałości. W czasie kadencji wszyscy siedzieli jak zamarli” – pisał Piotr Matwiejczuk, również z II Programu Polskiego Radia.

A Krzysztof Meisinger?

Mieszka w Szczecinie, koncertuje w całej Polsce, Europie, USA, kilkakrotnie grał w Filharmonii Berlińskiej, w Paryżu wystąpił z koreańską sopranistką Sumi Jo, nagrał kilka bardzo wysoko ocenionych płyt m.in. z tak znanym orkiestrami, jak londyńska Saint Martin in the Fields, czy prascy kameraliści, jest laureatem Nagrody Artystycznej Szczecina. Pod koniec sierpnia z orkiestrą Sinfonia Varsovia nagrywał płytę „Astor” z tangami Piazzoli i innych kompozytorów, potem w Bydgoszczy prezentował nową wersję operity „Maria de Buesnos Aires”, następnie, znów z Sinfonią Varsovią, koncertował w Operze Narodowej w Warszawie. W najbliższą niedzielę z Anną Marią Staśkiewicz zagra w Trafostacji Sztuki. 
Jak gra? Brytyjski krytyk Guy Rickards pisał o nim: „Krzysztof Meisinger jest bez wątpienia świetnym wykonawcą, dysponującym ciepłym dźwiękiem i techniką godną pozazdroszczenia. Sposób w jaki gra (…) jest absolutnie zmysłowym, miłosnym aktem”.

No i jak tu nie przyjść na niedzielny koncert?

„Muzykę świata” Anna Maria Staśkiewicz i Krzysztof Mesinger zaprezentują w Szczecinie po raz pierwszy. Chce się powiedzieć: w końcu, bo grali już ją wielokrotnie – poza Polską w Niemczech, Szwajcarii i USA, gdzie wzbudzili szalony entuzjazm studentów Eastman Scholl of Music w Rochester, a potem słuchaczy w Kalifornii. W dworku Chopina w Dusznikach Zdroju nagrali płytę.

– Cieszymy się, że zagramy w Trafostacji – mówił niedawno Krzysztof Meisinger.

Jeszcze można kupić bilety.... Koncert zacznie się o godz. 18.

Bogdan TWARDOCHLEB

Na zdjęciu: Anna Maria Staśkiewicz

Fot.: Magdalena LEWICKA

Na zdjęciu: Krzysztof Meisinger

Fot.: Krzysztof OPALIŃSKI

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy