1 lutego br. Natalia Romik w rozmowie z Francesco Spagnolo zaprezentuje projekt „Kryjówki. Architektura przetrwania” na jednym z najważniejszych uniwersytetów na świecie – University of California, Berkeley.
Przypomnijmy, że wystawa prezentująca odlewy kryjówek Żydów, którzy ukrywali się w czasie Holokaustu, prezentowana była przez kilka miesięcy w szczecińskiej Trafostacji. Wcześniej można było ją zobaczyć w warszawskiej Zachęcie, wkrótce zostanie ona pokazana w Jewish Museum we Frankfurcie nad Menem. Kuratorami „Kryjówek. Architektury przetrwania” są Stanisław Ruksza, dyrektor Trafo oraz Kuba Szreder.
Projekt badawczy i artystyczny, na który składa się praca i zaangażowanie wielu osób: badaczy, artystów i kuratorów, okazał się sukcesem zarówno w Polsce, jak i na świecie. Natalia Romik otrzymała za „Kryjówki” prestiżową nagrodę Dan David Prize.
W środę 1 lutego autorka wystawy będzie prezentowała ją podczas rozmowy z dr. Francesco Spagnolo na uniwersytecie w Berkeley. To ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ponieważ uczelnia uznawana jest za jeden z najważniejszych uniwersytetów na świecie.
(aj)