niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Poeci w zamku

Poeci w zamku

Poeci w zamku
Data publikacji: 2015-10-18 19:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:41
Wywietleń: 2938 29493

W sobotę (17 bm.) w zamku joannitów w Świdwinie odbyła się impreza finałowa 46. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej.

Finał z udziałem ponad 170 miłośników poezji i żywego słowa był poprzedzony m.in. konkursem recytatorskim „O Złoty Szczebel Baszty”, spotkaniem poetycko-muzycznym „Gdyby to było proste”, warsztatami poetyckimi z udziałem jurorów konkursu. Szukano odpowiedzi na pytanie, jaka jest kondycja współczesnej polskiej poezji.

Werdykt jury przedstawił prof. Paweł Śpiewak. Główną nagrodę: tytuł Honorowego Obywatela Zamku Świdwińskiego, Złoty Klucz do Bramy Zamkowej i 2000 zł otrzymała Ela Galoch z Turku .Ponadto organizatorzy zapowiedzieli wydanie tomiku jej wierszy. Warto zaznaczyć, że jest to jej kolejny sukces – tryumfowała także w 2007 roku. – Jestem nauczycielką i uczę historii i religii w liceum w Turku – powiedziała p. Ela Galoch. – Piszę wiersze od swoich licealnych lat, a od dwunastu lat biorę udział w konkursach. Wydałam kilka książek. W Świdwinie jestem czwarty raz – to jest szczęśliwe miejsce dla mnie.

Wyróżnieniem I stopnia została uhonorowana Natalia Zalesińska ( Katowice), a wyróżnieniem II stopnia: Karol Graczyk (Toruń) , Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz (Głuchołazy), Adam Bolesław Wierzbicki (Lubsko), Rafał Baron (Gdańsk), Miłosz Anabell (Warszawa). W plebiscycie publiczności najwięcej głosów zdobył wiersz Karola Graczyka „Mgła”.

W trakcie finału odbyła się promocja tomiku wierszy patronów imprezy „Abyśmy byli” wydanego przez oficynę Adama Marszałka z Torunia. Poetyckie świętowanie było ubogacone wspomnieniami o Janie Śpiewaku, Anne Kamięńskiej i Stanisławie Misakowskim, pomysłodawcy konkursu. Na zakończenie wieczoru grał i śpiewał Stanisław Sojka, a wtórowała mu publiczność. – Trwająca blisko pół wieku tradycja poetycka jest wciąż żywa i znajduje rokrocznie zainteresowania w kraju i za granicą – powiedział Bolesław Kurek, gospodarz imprezy. - Można śmiało rzec, żę nasz konkurs wrósł w mury świdwińskiego zamku, a uproszczona nazwa „Śpiewak” jest rozpoznawalna przez wszystkich.

Tekst i fot. (cz.b.)

Poeci w zamku Poeci w zamku

Komentarze

Poeci w zamku
Z ogromną radością zawsze wracam. Piękna poetycka uczta. Wielkie podziękowania dla organizatorów. N.
2015-10-19 13:13:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie