Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Podróżuj ze „Szczecinianami” po polskiej kulturze. Obejrzyj specjalne pozdrowienia od zespołu! [FILM]

Data publikacji: 25 marca 2020 r. 21:31
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2020 r. 22:12
Podróżuj ze „Szczecinianami” po polskiej kulturze. Obejrzyj specjalne pozdrowienia od zespołu!
 

Lada moment będzie okrągły jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie", bowiem wiosną dwadzieścia lat temu padła decyzja o założeniu grupy. Ale po raz pierwszy w historii zespołu treningi taneczne odbywają się teraz za pomocą...  Skype'a. Do tego z towarzyszeniem akompaniamentu na żywo! W jednym z nich, w tym tygodniu, uczestniczyło jednocześnie aż trzydzieści osób. Taka nietypowa sytuacja związana jest oczywiście z pandemią koronawirusa. Poza tymi treningami, na kanale YouTube szefowie zespołu - Ewa i Krzysztof Kamińscy  - prowadzą, wraz z córkami, Zosią i Tosią, lekcje o folklorze pn. Podróże po polskiej kulturze ze "Szczecinianami".

Pierwsza edycja wspomnianych lekcji odbyła się w ubiegłym tygodniu, a każdy nowy filmik jest emitowany w środy. Dotąd była m.in. prezentacja instrumentów ludowych i strojów charakterystycznych dla różnych regionów Polski, a w najnowszej lekcji z 25 marca są zabawy taneczne dla dzieci (choćby z myślą o tych, które siedzą obecnie w domu i pewnie czasem się nudzą) oraz nauka alfabetu gwary kaszubskiej. Pierwsza podróż ze "Szczecinianami", ta ubiegłotygodniowa, osiągnęła już prawie 800 wyświetleń.

- Cały czas spływają do nas nagrania piosenki, która była na początku naszej lekcji - opowiada Ewa Ott-Kamińska. - Są to nagrania od dzieci w różnym wieku, również takie, na których dzieci śpiewają z rodzicami. W niektórych rodzinach akompaniowano sobie też na instrumentach. To bardzo cieszy, że udało się nam namówić do wspólnej zabawy całe rodziny. Podczas kolejnych naszych lekcji, odbędzie się wędrówka przez różne regiony kraju. Polska kultura jest na tyle bogata, że to ogromna skarbnica wiedzy. Na pewno nie zabraknie nam tematów do lekcji.

Z powodu pandemii trzeba było przełożyć kwietniowy spektakl zespołu, który już raz został pokazany w Operze na Zamku - pt. „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru” w reżyserii Łukasza Netera (podczas festiwalu pn. „Moniuszko Inspiration!”). Przedstawienie spotkało się z tak entuzjastycznymi recenzjami oraz świetnym przyjęciem publiczności, że postanowiono go powtórzyć. Zwłaszcza że dla wielu chętnych widzów zabrakło wtedy biletów na premierę.

 

- Nasze plany na pewno zrealizujemy, kiedy już wszyscy będziemy bezpieczni - deklarują szefowie zespołu.

Z kolei urodzinowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie" odbędzie się jesienią.

(MON)

Fot. ZPiT Szczecinianie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mariola
2020-03-25 21:59:13
Brawo! Trochę światła w czasach mroku.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA