niedziela, 19 sierpnia 2018.
Strona główna > Kultura > Operowe plany

Operowe plany

Operowe plany
Data publikacji: 2016-02-17 22:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1363 3439

CHOĆ nowy sezon szczecińska opera zainauguruje jeszcze w namiocie, to już jest gotowy listopadowy program atrakcji, przygotowanych na otwarcie wyremontowanej siedziby z zamku. Przez jedenaście dni odbywać się mają koncerty i spektakle, skierowane do szerokiej grupy odbiorców.

Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku, nie chce na razie mówić o nazwiskach.

- Ponieważ zostały na ten cel przeznaczone pieniądze unijne, trwają jeszcze przetargi. Mogę zdradzić, że planujemy operetkę, musical, koncert wybitnej śpiewaczki, koncert kameralny, galę operową i projekt dla dzieci. Zależy mi na tym, by opera przestała być traktowana jako miejsce dla garstki osób, z omszałą i ograną klasyką w repertuarze - tłumaczy Jekiel.

Modernizacja siedziby opery w Zamku Książąt Pomorskich ma zostać zakończona do końca września. Terminy, jak zapewnia dyrektor Jekiel, są niezagrożone. Inwestycja przebiegała z dużymi problemami - prowadziło ją czterech dyrektorów, pojawiły się zarzuty o błędy w projekcie, upadłość ogłosił wybrany w pierwszym przetargu wykonawca, na budowie zginął robotnik, całość remontu zaliczyła opóźnienie. Niedotrzymanie terminu wrześniowego zakończenia prac i grudniowego ich rozliczenia, skutkowałoby utratą unijnych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- W październiku będziemy przeprowadzać próby akustyczne - zapowiada Jekiel. - Odpowiedzialni będą za to ci sami fachowcy, którzy ustawiali akustykę w filharmonii. Wiadomo, że robi się badania w pustej sali i z publicznością. Zaprosimy do udziału w tych pracach studentów i stowarzyszenie miłośników naszej opery.

Choć instytucja zamierza zainaugurować nowy sezon jeszcze w namiocie przy ulicy Energetyków, ukazało się już ogłoszenie o chęci jego sprzedaży. Cena- 7 milionów brutto.

- Postawienie tej hali kosztowało około 11 milionów złotych, odjęliśmy koszty amortyzacji - wyjaśnia dyrektor opery. - Na razie sonduję, czy jest zainteresowanie jego kupnem. Jeśli nie, to mamy zgodę na pozostawienie go w dotychczasowym miejscu przez trzy lata. Może znajdziemy kogoś chętnego na dzierżawę? To naprawdę dobra przestrzeń, odbywały się niej przecież i koncerty, i spektakle, jednorazowo mieści się tu i 700 osób. Gdyby nie ten namiot, to po paru latach remontu, nie mielibyśmy zespołu - a my mamy i świetny chór, i znakomity balet.

Pytany o najważniejsze przyszłosezonowe plany, Jekiel wymienia trzy kwestie: wzmocnienie współpracy z Theatre Vorpommern z Greifswaldu, premierę „W poszukiwaniu Leara", czyli projekt, w którym muzykę Verdiego wykonają wspólnie zawodowi artyści i grupa podopiecznych DPS-ów oraz najważniejszą sprawę bytową: podwyżkę wynagrodzeń dla zespołu.  ©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Opera planuje sprzedaż namiotu, w którym artyści występowali przez ostatnie lata

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy