Wtorek 19 października 2021r. 
REKLAMA

Dziewanna zyska nowy blask

Data publikacji: 2016-02-07 17:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Dziewanna zyska nowy blask
 

Statki białej floty mają zimową przerwę, ale na „Dziewannie” trwają już intensywne przygotowania do nowego sezonu żeglugowego. Cumująca przy nabrzeżu Pasażerskim w Szczecinie jednostka jest odnawiana, a już za miesiąc ma popłynąć z pierwszą w tym roku grupą turystów.

„Dziewanna” pływa po szczecińskich wodach od końca lat 90. ubiegłego wieku. Odbywa rejsy po m.in. Odrze, jeziorze Dąbiu i kanale Święta. Niewiele brakowało, by opuściła Szczecin. Gdy poprzedni właściciel, kpt. Tadeusz Wolski, postanowił ją sprzedać, zgłaszali się zainteresowani z różnych stron kraju. Jednak została na miejscu – „Dziewannę” kupił kpt. Janusz Just ze Szczecina. Jest zarówno kapitanem żeglugi wielkiej, jak i żeglugi śródlądowej. Ma 30 lat doświadczenia zawodowego, w tym ponad 20 na morzu. W przeszłości pływał m.in. na statkach PŻM.

– „Dziewanna” przeszła w ubiegłym roku 5-letni przegląd dla odnowienia klasy – mówi kapitan Just. – Teraz prowadzone są na niej prace bardziej kosmetyczne.

Statek ma już swoje lata. Zbudowany został w 1962 r. w Gdańskiej Stoczni Rzecznej. To konstrukcja typu SP-150. Powstało więcej takich jednostek. ©℗

Więcej w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu z 8 lutego 2016

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

bieta
2016-02-08 12:46:29
Jeden statek na krzyż, ale mój ulubiony :) . Są jeszcze np. Peene Queen i Odra Queen. Przed laty statki białej floty pływały też regularnie na Plażę Mieleńską i do Świnoujścia. Nie wspominając już o wodolocie...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ