wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Sport > Stadion, hala i lodowisko za 150 mln. zł.

Stadion, hala i lodowisko za 150 mln. zł.

Stadion, hala i lodowisko za 150 mln. zł.
Data publikacji: 2016-02-09 12:21
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:39
Wywietleń: 3088 117320

Stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko mają powstać w Sosnowcu w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Konkurs na opracowanie koncepcji tych obiektów rozstrzygnięto we wtorek, Koszt budowy jest szacowany na 150 mln złotych. Konkurs wygrała firma JSK Architekci z Warszawy, która zaprojektowała m.in. stołeczny Stadion Narodowy.

- Chyba nie można mieć w CV wpisanej lepszej inwestycji. Wygrała firma mająca ogromne doświadczenie. Mam nadzieję, że za parę lat Sosnowiec będzie się szczycił fantastycznym obiektem. – powiedział po ogłoszeniu wyników konkurs prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Inwestycja ma być realizowana etapami, jako pierwszy powinien powstać stadion. W tym sezonie piłkarze miejscowego Zagłębia są beniaminkiem pierwszej ligi i rozgrywają „domowe” mecze na Stadionie Ludowym, oddanym do użytku w 1956 roku. Zdaniem prezydenta projektowanie powinno potrwać około roku.

- Mam nadzieję, że zaraz potem przystąpimy do fazy inwestycji. Jej koszt zaplanowaliśmy na 150 mln złotych. Będziemy szukać różnych źródeł finansowania. Sama budowa powinna potrwać ok. 24 miesięcy” – stwierdził Chęciński.

Oprócz aren sportowych w parku mają się znaleźć restauracje, sale fitness, muzeum sportu.

- To ma być całoroczny obiekt wkomponowany w otoczenie. Chodzi o to, by ludzie nie spędzali tam tylko kilkudziesięciu minut podczas imprezy sportowej, ale też mogli zjeść dobry obiad, czy kolację, skorzystać z siłowni. – wyliczał prezydent.

Przedstawiciel zwycięskiej firmy Piotr Bury podkreślił indywidualne podejście architektów do lokalizacji i potrzeb.

- Zupełnie inny charakter ma Stadion Narodowy, zupełnie inny zarówno funkcjonalny, jak i architektoniczny, ma stadion Legii Warszawa, czy Stadion Miejski we Wrocławiu. Tego indywidualnego charakteru szukaliśmy w Sosnowcu. On jest bardzo mocno związany z lokalizacją. Uznaliśmy, że ten szczególny, parkowy charakter jest bardzo istotny. Zaproponowaliśmy architekturę, która nie zdominuje tego miejsca, która wpasuje się w teren. Stąd propozycja trzech rozrzuconych obiektów o miękkich, owalnych formach. – powiedział Bury.

Nowy stadion ma mieć pojemność 12 tys. kibiców, hala ma powstać na 3 tys. miejsc, a lodowisko na 1,2 tys. miejsc.

Komentarze

@kazek
Powiem tak - gdyby to Pan Rabenda budował stadion (czyli miał na niego pieniądze) uznałbym, że argument jest mocny ;)
2016-02-11 08:43:35
kazek
@@kazek, artykuł w Kurierze (bodajże pana Rabendy) "Piłka nożna. Stadiony w Łodzi i w Szczecinie" - podtytuł w artykule "Czas budowy". Innej "tajemnej" wiedzy nie posiadam.
2016-02-10 11:39:12
@ Kazek
Masz coś na poparcie słów: "Jak wydajemy pieniądze"? Bo z budżetu miejskiego do 2020 to nie wynika.
2016-02-10 08:13:41
kazek
nikt nie śmieje się ani z Sosnowca ani z żadnego innego miasta. Jak wydajemy pieniądze (duże)to chciałoby się aby powstało coś na lata, co będzie kojarzone z Pogonią i z miastem, będzie funkcjonalne, tanie w utrzymaniu. Nie chcemy giganta, masy betonu, pustego po słabszych występach.
2016-02-09 19:03:16
taka prawda
niedlugo to z nas sie beda smiac nie z sosnowca
2016-02-09 14:10:22
Nick
I teraz zobaczymy, czy prezydent ma czyste intencje i wycofa się z modernizacji trupa na Twardowskiego za lekko 200 mln zł z niedoróbką w postaci braku jednej z czterech trybun i zadaszenia wiatowego jak dla stacji rowerowej, czy też będzie brnął dalej, a tym samym dawał do myślenia czy ktoś nie przytulił jakiejś kwoty....
2016-02-09 12:45:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie