Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa

Data publikacji: 2019-12-10 17:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-13 09:35
Olga Tokarczuk odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa
 

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, Olga Tokarczuk, odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa. Ceremonia noblowska odbywa się we wtorek w filharmonii sztokholmskiej.

Laureaci Nagrody Nobla dostają złote medale z wygrawerowanym wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla oraz łacińską inskrypcją "Inventas vitam iuvat excoluisse per artes". Wykonano je ręcznie z 18-karatowego złota i ważą 175 gramów. Dyplomy są wykonane ręcznie przez artystów, jest na nich zdjęcie, imię i nazwisko laureata oraz cytat z uzasadnienia przyznania Nagrody Nobla.

Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy

Olga Tokarczuk została poproszona o odebranie wyróżnienia przez Pera Waesterberga z Akademii Szwedzkiej, który wcześniej wygłosił laudację na cześć noblistki.

- Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji - powiedział Waesterberg po polsku. Jak podkreślił, polska literatura "błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru".

- Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci - mówił w laudacji Waesterberg. Jego zdaniem twórczość Tokarczuk cechuje "połączenie twardej rzeczywistości z ulotną nierealnością, wnikliwa obserwacja i zafascynowanie mitologią". Cechy te "czynią z niej jednego z najbardziej oryginalnych prozaików naszych czasów, postrzegających rzeczywistość na nowe sposoby".

O nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata

- Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny: "o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata" - wyjaśnił Waesterberg. - Jej powieść "Bieguni" to niezwykle różnorodny opis podróży, poruszania się po pasażerskich poczekalniach i hotelach, to spotkanie z bohaterami, o których wiemy bardzo niewiele, a także zbiór pojęć ze słowników, baśni i dokumentów. Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice. 

"Księgi Jakubowe" laudator nazwał "największym dziełem" pisarki. Dodał, że "z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk oraz jej nadzieja na Europę bez granic".

- Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy. Widzę, jak Alfred Nobel kiwa z uznaniem głową w swoim niebie - podsumował Per Waesterberg, gratulując Tokarczuk w imieniu Akademii Szwedzkiej.

Polska pisarka - ubrana w czarną, aksamitną suknię do ziemi - wyszła na scenę sztokholmskiej filharmonii jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla.

Podczas odbierania przez polską noblistkę medalu i dyplomu wszystko przebiegło zgodnie z planem, także zapisany w protokole trzykrotny ukłon, który nie udał się w 1996 r. Wisławie Szymborskiej. Poetka w tym właśnie momencie ceremonii pomyliła się. Olga Tokarczuk swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.

* * *

Prezydent Andrzej Duda skierował do Olgi Tokarczuk, w dniu wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla, list gratulacyjny. "Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają" - napisał prezydent. Z kolei jak powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, "Olga Tokarczuk jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla". Podkreślił, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za "warsztat i język": "Pięknie pisze i faktycznie operuje językiem szalenie trafnym, syntetycznym. Potrafi nazywać zjawiska, nawet w tej krótkiej mowie noblowskiej to było widać".

To jest piękna uroczystość i piękny moment – Polka otrzymuje nagrodę Nobla, rozsławia nasz kraj, naszą kulturę na całym świecie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję pani Oldze Tokarczuk – powiedział Gliński w rozmowie z dziennikarzami.

(pap)

Fot. EPA/PAP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

rob
2019-12-13 09:29:03
1000 RAZY wole Olge Tokarczuk od bylego sekretarza POP PZPR w radiu niejakiego Wolskiego czy innego michalkiewicza czy gronskiego nie mowiac juz o oslizglym i spasionym ziemkiewiczu , 100000 Wildsteinow nie da rady intelektualnie a cala ta halastra prawacka do piet nie dorasta Oldze Tokarczuk
Przecież swe '''szczęście", że odbiera nagrodę w 110 rocznicę nagrody szwedzkiej pisarki jest b. wymowne.
2019-12-12 14:54:44
To była zdeterminowana homoseksualistka
@ gfgf
2019-12-12 14:49:24
Jaki nick miałeś w SB ?
gfgf
2019-12-12 14:02:03
I znów antysemityzm z prawej strony...
“...swoje trzy ukłony wykonała bez pomyłek.“
2019-12-12 13:33:13
„nawet pod groźbą śmierci“ można wykonać „trzy ukłony“....Szkoda iż noblistka w swej twórczości nie opisała jakie „ukłony“ musieli robić Polacy przed UB-kami z żydowskim pochodzeniem. Ci co próbują tę historię ocalić od zapomnienia są przez owo „pochodzenie“ gnojeni! Cyt. „"z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk oraz jej nadzieja na Europę bez granic".......Pytanie; dlaczego noblistka ma tylko „nadzieje na Europę“?..... Stary już jestem i gdy zamykam me kaprawe oczęta widzę kraj-korzeń p. Tokarczuk bez granic, ale to nie jest już Europa .... Z moich obserwacji to „pochodzenie Tokarczuk“ właśnie aktywnie działa, ale tylko w Europie (upodobali sobie Polskę), jaki cel mają?
gfgf
2019-12-12 11:59:21
Ciekaw jestem, co robiłeś w 1989, bo ja organizowałem protest NZS na uniwerku, przeciw komuchom, takim jak ty lub twoja rodzina...
@ gfgf
2019-12-12 10:46:21
a jeśli tatulo nie zjedli leg PZPR w 1989 to trzymasz ją dumnie w ramce, czy cicho pod łóżkiem?
gfgf
2019-12-12 09:37:53
Jestem dumny z tego,że jestem Polakiem, tak jak byłem, gdy Nobla dostawali Miłosz, Wałęsa, Szymborska... A tym nie-Polakom, którzy ich nie szanują, pozostają Wolski, Michalkiewicz, Rymkiewicz...
Tak jej się POdobają imigranci w Szwecji.
2019-12-12 08:33:54
Niech wynosi się tam do licha i siebie - taki diamencik dorzuci do tamtych klejnocików. Olga, wynoś się stąd.
hehehe
2019-12-12 00:05:45
Wiemy już, że Olga Tokarczuk nie zamierza przedstawiać w Szwecji swojego kraju z jak najlepszej strony. Zamiast tego mówi o tym, że polski rząd nie jest otwarty i jak bardzo jej wstyd. Teraz w rozmowie z RMF FM noblistka zdradziła, co tak bardzo zachwyciło ją w Szwecji. Okazuje się, że... imigranci. - Pomyślałam, jakie to bogactwo sobie Szwecja przygarnęła wraz z imigrantami. Jaki to jest potencjał różnych sposobów myślenia, wrażliwości, puli genetycznej - mówiła Tokarczuk.
.
2019-12-11 13:21:29
Nobel dla Tokarczuk to jedynie zemsta na Polakach. Jedynie.
teść pasierba do @ Quistorp
2019-12-11 12:45:13
- mea culpa z Handke, czytam na bieżąco (jak czas pozwala) niemiecką prasę (https://www.heise.de/tp,...https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de,...https://www.net-news-express.de, itp,) temat "noblów" mnie nie interesuje dlatego też ten "jazgot" (niemiecki) na temat Hantke potraktowałem podobnie jak "jazgot" (polski) w sprawie p.Tokarczuk -tyle wyjaśnienia..... Co do "elektryka wózków widłowych"; to jest w nawiasach napisane i należy traktować podobnie jak "kara śmieci w zawieszeniu" - wyrok jest, a "pacjent" żyje nadal. Ponadto dla W.Sz Pana cytat z klasyka w "Kurierze", zgadnij Pan kto tak pisał; "celem moim było użycie przerysowań skrajnych, które bardziej wpływają na wyobraźnię czytelnika".
tak szkaluje Polskę
2019-12-11 12:01:24
Tokarczuk: "Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów"
Quistorp
2019-12-11 11:40:40
do,,,[Piotr Wójcicki @teść pasierba Petera Handke jest Austriakiem, nie Niemcem. To drobna, ale jednak dość istotna różnica...] 1) Jeszcze jeden szczegół. Jego młoda małżonka jest Słowenką. Peter Handke był obrońcą Miloszewicza(Slobodan Milošević) w sprawie oskarżeń o ludobójstwo. Media kreowały Slobodana w kolorach czarno białych, jako tylko jedynego krewkiego bandziora. Tam w byłej Jugosławii czasie wojny domowej, było obustronne zarzynanie się. Te subtelności dobrze znał Peter Handke, który prawie całe życie spędził w Słowenii. Specyfikę tego regionu objaśniała mu jego małżonka! 2. Do....[reść pasierba do @ Piotr Wojcicki To idzie w świat;.....Przy okazji Nobla dla "elektryka wózków widłowych" ] NIe był elektrykiem ! Do tego zawodu, by móc się tak określać , potrzebne sa papiery SEP-owskie!(stowarzyszenie Elektryków Polskich). Był zwykłym robotnikiem , a jego zadaniem , było zdejmowanie ciężkich akumulatorów do wózków platformowych. Jeśli dziadek wymienia żarówkę w lampce, to też jest elektryk?
Piotr Wójcicki
2019-12-11 11:08:26
@teść pasierba Petera Handke jest Austriakiem, nie Niemcem. To drobna, ale jednak dość istotna różnica...
Jakób
2019-12-11 10:32:37
Wczoraj na Pałacu Prezydenckim naszego pana prezydenta Polski Andrzeja Dudy była wyświetlana iluminacja z gratulacjami dla naszej polskiej Noblistki Olgi Tokarczuk. A wy co, oczerniający polską noblistkę bez przeczytania jednego zdania jej książek, nie zgadzacie się z panem prezydentem Polski? Żadnego szacunku dla pierwszej osoby w państwie? Jak polska noblistka Olga Tokarczuk wróci, cóż że ze Szwecji, to i pan polski premier ją ugości. A może i wicepremier kulturalny. Trolle, macie ciężką dolę, bo nie nadążacie za wytycznymi z Żoliborza czy skąd tam dostajecie wytyczne.
reść pasierba do @ Piotr Wojcicki
2019-12-11 10:31:01
To idzie w świat; - " Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci" - mówił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej".....Przy okazji Nobla dla "elektryka wózków widłowych" też były podobne laudacja....W owych laudacjach ważne jest dop..ić "reżymowi", prześledź waść nagrody w dziedzinach tzw. humanistycznych, była Białoruś?....Inne nagrody można ocenić praktyczne; „zważyć“, „zmierzyć“..Dla "Komitetu" (WKbP, Międzynarodówki?) akurat ten "reżym" nie pasuje, pasuje za to niejaki Handke (Niemiec). Poczytaj w prasie niemieckiej (nie tylko „merklowej“) co o tej nominacji sądzą Niemcy.
Quistorp
2019-12-11 09:54:58
Do moich W.Sz. i godnych miłowania przedmówców. Czy zwróciliście uwagę , na kreację. (Dla polskich Polaków - sukienkę do wielkiej gali , pardon,- uroczystości). To strój sufrażystki! Kobiet walczących o prawa dla kobiet. Wyręczają osoby chodzące w sukienkach z przyrodzenie męskim. Nawet fryzura nawiązuje do epoki. Niedawno odsłonięto pomnik sufrażystki w londynie. Pomnik brytyjskiej sufrażystki Millicent Fawcett, w centrum Londynu. Pomnik tej sufrażystki trzyma transparent z napisem "courage calls to courage everywhere" - Odwaga wszędzie wzywa do odwagi. W dzisiejszej Najjaśniejszej też! P.S. Przy okazji, podczas bankietu wyraziła słowa podziękowania dla tłumaczy, którzy subtelności i specyfikę obywateli Najjaśniejszej muszą zgłębiać , zwracając się do samej Autorki, nie świadomej faktu,ze Polska na tzw. zachodzie jest odbierana stereotypowo. A to jest miejsce ścierania się kultur Wschodu i zachodu. Jak w przykładowej okluzji chmur kiedy zapowiadają prognozę pogody dziennikarze. Będą burze, grzmoty i błyskawice.
Jakób - wysłów się.
2019-12-11 00:27:19
A Tokarczuk nie sznuję.
Jakób
2019-12-10 23:57:37
Dziś na Pałacu Prezydenckim naszego pana prezydenta Polski Andrzeja Dudy był wyświetlany obraz z gratulacjami dla naszej polskiej Noblistki Olgi Tokarczuk. A wy co, oczerniający polską noblistkę bez przeczytania jednego zdania jej książek, nie zgadzacie się z panem prezydentem Polski? Żadnego szacunku dla pierwszej osoby w państwie? Jak polska noblistka Olga Tokarczuk wróci, cóż że ze Szwecji, to i pan polski premier ją ugości. Trolle macie ciężką dolę, bo nie nadążacie za wytycznymi z Żoliborza czy skąd tam dostajecie.
Fani (???) Tokarczuk.
2019-12-10 23:32:05
Nie prawda. Niech będzie wyniesiona w literaturze Zimbawe, Chile, Anglii, Izraela. Ale nie w Polsce, bo pluje na nas - Polaków, rzuca fałsz, kalumnie na Naród Polski. Przecież tak!!
PiSzcząca bida
2019-12-10 23:14:15
I co, prawiczkowe pieski, ujadacie na naszą polską noblistkę? Wypowiadacie się na temat o którym nie macie zielonego pojęcia, bo sami piszecie, że gdzieś usłyszeliście, że gdzieś ktoś o niej tak napisał. Taki mieliście przekaz dnia, piebiaki z Bożej łaski? Ale jesteście zapóźnieni w przekazie! Bo właśnie pan prezydent Duda i pan premier Morawiecki pogratulowali Oldze Tokarczuk i zaprosili do siebie po powrocie ze Szwecji. I, co łyso wam, trolle niedoinformowane?
Piotr Wojcicki
2019-12-10 23:12:32
Wstyd i żenada. Żeby gromada kretynów, którzy nie tylko Tokarczuk nie czytali, ale w ogóle niczego poza "ynternetami", mogła sobie do woli pluć znad klawiatury i wypisywać brednie i pełne nienawiści bzdury. Nie zasługujecie na Nobla, ale jest on też wasz i to jest niestety największy paradoks, bo to nie tylko nagroda dla Tokarczuk, ale dla całej polskiej literatury i tego ani nie zakrzyczycie, ani nie zaplujecie. Historia o was zapomni, Nobel dla Polski przetrwa kolejne dekady. Jedno jest pewne: Piłsudski ("Naród wspaniały, ludzie*****) i Lem ("Zanim wynaleziono Internet nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów") mieli rację.
Karol Gustaw pamięta sympatycznych jurgieltników.
2019-12-10 23:01:55
Buźka.
Myśl
2019-12-10 22:56:08
Polacy powinni być dumni z Nobla pani Olgi Tokarczuk. Nie ma lepszej promocji polskiej kultury. Ci, którzy opluwają naszą nową noblistkę, są chyba zapatrzeni na tworzenie historii i propagandy w stylu Rosji Putina (same zwycięstwa i niewinność). Zamiast przeczytać przynajmniej jedną książkę pani Olgi, łatwiej powtarzać po hejterach i trollach, bo można się wyżyć i nie napracować.
Juzek
2019-12-10 21:43:04
@ hoj - czy ty w ogóle wiesz jak wygląda księgarnia? Byłeś w jakiejś w ogóle w środku? Nie pomyliło ci się czasem z kwiaciarnią? Bo jeżeli chodzi o księgarnie, to teraz w każdej są wyeksponowane co najmniej 4 książki naszej, polskiej noblistki.
ale jaja
2019-12-10 21:37:11
Kasa wpadnie od Szwedów . Oczywiście żaden z POLSKICH pisarzy współczesnych nie zasługuje . No chyba ,że taki , który polskość nazywa nienormalnością a Polaka nazywa faszystą .
Pani Olgo
2019-12-10 21:31:48
Gratuluję Jobla !
hehehe
2019-12-10 21:08:09
Niewątpliwie Olga Tokarczuk wielką poetką i patriotką ukraińską jest!
kibic
2019-12-10 20:54:38
lewi lewej dali order ... dlaczego Was to dziwi???? mój kolega wraca z emigracji po 12 latach Szwecja,bo mimo dużo lepszej pensji określił krótko i na temat ... w kraju,gdzie ludzie nie mają swojego zdania i cia.... kopią ich w d.... a oni nadstawiają buzię do bicia nie da się żyć,a u nas jest RAJ.
Poinformowany
2019-12-10 20:50:04
Plujecie tu na Panią Olgę a to podróżniczka z alternatywnego wymiaru w którym Polska skolonizowała w XVIIw kosztem Niemiec połowę Afryki i część Azji. Po wygraniu pierwszej wojny światowej w latach 20tych minionego wieku założyliśmy słynne nawet w tym wymiarze Polskie Obozy Koncentracyjno-Oświatowe (POKO) w których gazowaliśmy Niemców, afrykańskich Burów oraz inne narodowości w tym jej przodków.
Znam lepszych pisarzy fantastyki niz Tokarczuk
2019-12-10 20:37:07
a Nobla dostała za plucie na Polskę i tyle - to mądrość etapu i życiowa zaradność... tak wiec osobisty sukces polonofobki...
teraz wiadomo za co ta nagroda
2019-12-10 19:28:22
"Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci" - mówił Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.Co to za bełkot? Jakiej historii polskiego kolonializmu i antysemityzmu? Kiedy tej Ukraince żydowskiego pochodzenia groziła śmierć za opluwanie Polaków! Już teraz wiecie za co ta lewaczka dostała nagrodę Nobla!
@ a hoj
2019-12-10 19:15:42
Do tej pory ze dwa razy o niej czytałem, że otwarcie, skandalicznie pluje na Polskę i Polaków, polskie wiekowe tradycje. To jej "dzieła" o jakich wiem. Ale przecież ten Nobel to zemsta na Polsce. WYŁĄCZNIE.
a hoj
2019-12-10 18:07:12
Proponuję sondę - kto zacz O. T . ?Czy widziałeś na wystawie np. księgarni jakąś jej książkę ?
.
2019-12-10 17:53:54
Szczęść Boże .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA