Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Transmisja z wręczenia Nagrody Nobla [FILM]

Data publikacji: 2019-12-10 16:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-11 10:26
Transmisja z wręczenia Nagrody Nobla
 

Trwa uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Zachęcamy do obejrzenia transmisji.

W sztokholmskiej filharmonii rozpoczęła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której Olga Tokarczuk - piąta polska laureatka w dziedzinie literatury - odbierze dyplom i złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.  Uroczystość odbywa się w gmachu sztokholmskiej filharmonii, który jarzy się tysiącami światełek, co szczególnie efektownie wygląda przy cieniutkiej warstewce śniegu, który spadł w Sztokholmie we wtorek w nocy. Już wcześniej przed budynek przybyli m.in. tłumacze książek Tokarczuk na różne języki, którzy trzymali parasole z napisem "Literacki Nobel Olga". Wśród zgromadzonych przed filharmonią widać było także biało-czerwone flagi.

Na uroczystości noblowskiej obowiązują stroje galowe. Są również goście w strojach narodowych, np. Japonki w kimonach a Hinduski w sari. Olga Tokarczuk wystąpi w kreacji przygotowanej dla niej przez projektantkę Gosię Baczyńską.

Na widowni zasiada 1560 gości - artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów. Pierwsze rzędy widowni zarezerwowane są dla rodzin laureatów, członków szwedzkiego rządu i parlamentu. Na samej scenie jest 90 miejsc - tu zasiadają członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, zarząd Fundacji Noblowskiej oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Naprzeciw nich, także na scenie, zasiądą tegoroczni laureaci oraz członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej: król Karol XVI Gustaw z królową Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel.

* * *

W uzasadnieniu szwedzka Akademia Noblowska napisała: „Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". 

(pap)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2019-12-11 10:18:44
Do moich W.Sz. i godnych miłowania czytelników przedmówców i pomówców. Czy zwróciliście uwagę , na kreację. (Dla polskich Polaków - sukienkę do wielkiej gali , pardon,- uroczystości). To strój sufrażystki! Kobiet walczących o prawa dla kobiet. Wyręczają osoby chodzące w sukienkach z przyrodzenie męskim. Nawet fryzura nawiązuje do epoki. Niedawno odsłonięto pomnik sufrażystki w londynie. Pomnik brytyjskiej sufrażystki Millicent Fawcett, w centrum Londynu. Pomnik tej sufrażystki trzyma transparent z napisem "courage calls to courage everywhere" - Odwaga wszędzie wzywa do odwagi.Pomnik odsłoniła premier Wielkiej Brytanii Theresa May i burmistrz Londynu, muzułmanin Sadiq Khan. W dzisiejszej Najjaśniejszej też! P.S. Przy okazji, podczas bankietu wyraziła słowa podziękowania dla tłumaczy, którzy subtelności i specyfikę obywateli Najjaśniejszej muszą zgłębiać , zwracając się do samej Autorki, nie świadomej faktu,ze Polska na tzw. zachodzie jest odbierana stereotypowo. A to jest miejsce ścierania się kultur Wschodu i zachodu. Jak w przykładowej okluzji chmur kiedy zapowiadają prognozę pogody dziennikarze. Będą burze, grzmoty i błyskawice.
gfgf
2019-12-11 09:18:04
Jestem dumny z tego,że jestem Polakiem, tak jak byłem, gdy Nobla dostawali Miłosz, Wałęsa, Szymborska... A tym nie-Polakom, którzy ich nie szanują, pozostają Wolski, Michalkiewicz, Rymkiewicz...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA