sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Kultura > Transmisja z wręczenia Nagrody Nobla

Transmisja z wręczenia Nagrody Nobla [FILM]

Transmisja z wręczenia Nagrody Nobla
Data publikacji: 2019-12-10 16:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-11 10:26
Wywietleń: 453 432453

Trwa uroczystość wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Zachęcamy do obejrzenia transmisji.

W sztokholmskiej filharmonii rozpoczęła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której Olga Tokarczuk - piąta polska laureatka w dziedzinie literatury - odbierze dyplom i złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.  Uroczystość odbywa się w gmachu sztokholmskiej filharmonii, który jarzy się tysiącami światełek, co szczególnie efektownie wygląda przy cieniutkiej warstewce śniegu, który spadł w Sztokholmie we wtorek w nocy. Już wcześniej przed budynek przybyli m.in. tłumacze książek Tokarczuk na różne języki, którzy trzymali parasole z napisem "Literacki Nobel Olga". Wśród zgromadzonych przed filharmonią widać było także biało-czerwone flagi.

Na uroczystości noblowskiej obowiązują stroje galowe. Są również goście w strojach narodowych, np. Japonki w kimonach a Hinduski w sari. Olga Tokarczuk wystąpi w kreacji przygotowanej dla niej przez projektantkę Gosię Baczyńską.

Na widowni zasiada 1560 gości - artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów. Pierwsze rzędy widowni zarezerwowane są dla rodzin laureatów, członków szwedzkiego rządu i parlamentu. Na samej scenie jest 90 miejsc - tu zasiadają członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, zarząd Fundacji Noblowskiej oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Naprzeciw nich, także na scenie, zasiądą tegoroczni laureaci oraz członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej: król Karol XVI Gustaw z królową Sylwia, następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz książę Daniel.

* * *

W uzasadnieniu szwedzka Akademia Noblowska napisała: „Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". 

(pap)

Komentarze

Quistorp
Do moich W.Sz. i godnych miłowania czytelników przedmówców i pomówców. Czy zwróciliście uwagę , na kreację. (Dla polskich Polaków - sukienkę do wielkiej gali , pardon,- uroczystości). To strój sufrażystki! Kobiet walczących o prawa dla kobiet. Wyręczają osoby chodzące w sukienkach z przyrodzenie męskim. Nawet fryzura nawiązuje do epoki. Niedawno odsłonięto pomnik sufrażystki w londynie. Pomnik brytyjskiej sufrażystki Millicent Fawcett, w centrum Londynu. Pomnik tej sufrażystki trzyma transparent z napisem "courage calls to courage everywhere" - Odwaga wszędzie wzywa do odwagi.Pomnik odsłoniła premier Wielkiej Brytanii Theresa May i burmistrz Londynu, muzułmanin Sadiq Khan. W dzisiejszej Najjaśniejszej też! P.S. Przy okazji, podczas bankietu wyraziła słowa podziękowania dla tłumaczy, którzy subtelności i specyfikę obywateli Najjaśniejszej muszą zgłębiać , zwracając się do samej Autorki, nie świadomej faktu,ze Polska na tzw. zachodzie jest odbierana stereotypowo. A to jest miejsce ścierania się kultur Wschodu i zachodu. Jak w przykładowej okluzji chmur kiedy zapowiadają prognozę pogody dziennikarze. Będą burze, grzmoty i błyskawice.
2019-12-11 10:18:44
gfgf
Jestem dumny z tego,że jestem Polakiem, tak jak byłem, gdy Nobla dostawali Miłosz, Wałęsa, Szymborska... A tym nie-Polakom, którzy ich nie szanują, pozostają Wolski, Michalkiewicz, Rymkiewicz...
2019-12-11 09:18:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie