niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Kultura > Tokarczuk odbiera Nobla. Obejrzyj transmisję, posłuchaj prozy

Tokarczuk odbiera Nobla. Obejrzyj transmisję, posłuchaj prozy

Tokarczuk odbiera Nobla. Obejrzyj transmisję, posłuchaj prozy
Data publikacji: 2019-12-10 07:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-10 18:05
Wywietleń: 1174 431618

We wtorek (10 grudnia) król Szwecji Karol XVI Gustaw wręczy Oldze Tokarczuk medal i dyplom Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. W tym dniu będzie można wybrać się na wspólne oglądanie transmisji z tej uroczystości albo na popołudniowe spotkanie z twórczością pisarki w Pleciudze.

Zatem o godz. 16 w salonie ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) rozpocznie się wspólne oglądanie transmisji online z wręczenia wspomnianej nagrody (wstęp wolny). Jak informują organizatorzy, podczas wydarzenia będzie puszczony tzw. streaming pochodzący z oficjalnego kanału Nagrody Nobla na kanale Youtube (transmisja w języku angielskim).

Z kolei o godz. 17 w Sali Kameralnej Teatru Lalek Pleciuga rozpocznie się spotkanie pn. „Być tam, gdzie się nie jest”. Fragmenty utworów noblistki zinterpretują pleciugowi aktorzy: Danuta Kamińska, Mirosław Kucharski, Marta Łągiewka. Będzie też muzyka na żywo w wykonaniu saksofonisty Tomasza Licaka. Uwaga! Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie teatru.

Przypomnijmy, że kiedy ogłoszono, iż Nobla dostanie polska pisarka, w uzasadnieniu szwedzka Akademia Noblowska napisała: „Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". Warto dodać, że Nobel dla Tokarczuk to największy sukces polskiej literatury od 23 lat, kiedy tę samą nagrodę przyznano Wisławie Szymborskiej.

(MON)

Komentarze

Nie mam najmniejszego szacunku dla tej kobiety.
Anty Polka.
2019-12-10 17:23:34
Juzek
Mamy już Nobla dla Oli, teraz jeszcze tylko adopcje dzieci dla LGBT i można spokojnie umierać.
2019-12-10 16:14:18
dghs
Imię szujni to TVP INFO przecież!?
2019-12-10 13:25:03
krotko
Nobla powinna w następnej kolejności dostać szujnia nazywana ''gazeta wyborcza''
2019-12-10 11:57:37
Juzek
@ fdjh - nie należy doszukiwać się zdrowego rozsądku u zwolenników sekty PiS (Prezes i Sekta). Nie ważne, że Polka dostała tak prestiżową nagrodę, że 5 lat temu Polak został prezydentem Europy, a dla niektórych Szczecinian nie ważne, że Szczecinianin został Marszałkiem Senatu. Co powie guru, to wyznawcy powtarzają do wtóru...
2019-12-10 11:08:02
pytam
o której godzinie zaczyna się transmisja na żywo w TVP?
2019-12-10 11:00:13
Szymborska pisała wiersze o Stalinie i Leninie i chciała rozstrzeliwać polskich patryjotów.
Może ta napisze jakiś wierszyk np. o Urbanie i Schetynie ?
2019-12-10 10:55:41
@ ?
Wielebny patryjota z PO ??
2019-12-10 10:52:06
fdjh
NIE MAM SIŁY SŁUCHAC TYCH PRAWACKICH BEŁKOTÓW!Poddają w wątpliwość badania naukowe, prawdę i obrażają zdrowy rozsądek. Żegnam
2019-12-10 10:32:54
Wielkie brawa
Jestem dumny z kolejnej Polki która otrzymuje Nagrodę Nobla
2019-12-10 10:21:32
@?
Ten tekst z Biblii powinieneś zadedykować naszej noblistce która wspiera ideologię LGBT, aborcję, rozwiązłość płciową, oraz inne lewackie wynalazki! Pani Olga powinna sobie ten fragment Pisma Świętego uważnie przestudiować!
2019-12-10 10:19:42
Krzysztof
Menda oczerniająca Polskę na arenie międzynarodowej. Tylko wstyd nam przynosi, a nie dumę.
2019-12-10 10:10:51
@patryjota
Czy Tokarczuk jest Polką? Czy ktoś kto opluwa Polskę może być nazywany patriotą?
2019-12-10 10:10:01
do ndd
Popatrz lepiej na intelektualną japę J.K.
2019-12-10 10:08:30
@dds
Kolego "twórczość" pani Engelking, Grossa, Grabowskiego czy innych cudaków historyków to tworzenia urojonych faktów historycznych dla potrzeb polityki historycznej Niemców i Żydów. Polityka ta ma na celu przesunięcie Polaków z pozycji ofiar II WŚ na pozycję jej sprawców! Jak kolega czerpie wiedzę z twórczości w/w osobników to tylko pogratulować głupoty!
2019-12-10 10:08:06
?
@również nie będę oglądał :a to znasz? czy tylko kiedys czytałes i nie przestrzegasz?. cytujac: Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. Czcij ojca swego i matkę swoją. Nie zabijaj. Nie cudzołóż. Nie kradnij. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Nie pożądaj żony bliźniego swego. Ani żadnej rzeczy, która jego jest. Siedem grzechów głównych 1. Pycha 2. Chciwość 3. Nieczystość 4. Zazdrość 5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu 6. Gniew 7. Lenistwo SIEDEM CNÓT GŁÓWNYCH 1. Pokora 2. Hojność 3. Czystość 4. Miłość 5. Umiarkowanie 6. Cierpliwość 7. Gorliwość i pracowitość TRZY CNOTY BOSKIE (TEOLOGALNE) Wiara. Nadzieja. Miłość. CZTERY CNOTY GŁÓWNE (KARDYNALNE) Roztropność. Sprawiedliwość. Umiarkowanie. Męstwo. Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone” (Mt 12,31) 1. grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego (np. popełniam grzech ciężki mówiąc, że i tak pójdę do spowiedzi), 2. wątpić o łasce Bożej (np. nie wierzyć, że ktoś się nawróci), 3. sprzeciwiać się jakiejś prawdzie chrześcijańskiej (np. że Bóg jest Sędzią Sprawiedliwym), 4. bliźniemu łaski Bożej zazdrościć (np. nie wierzyć, że się ktoś szczerze nawrócił), 5. mieć zatwardziałość wobec natchnień Ducha Świętego (np. do czynienia dobra), 6. odkładać pokutę aż do śmierci („jeszcze zdążę”).
2019-12-10 09:58:30
patryjota
Ci. którzy kochają Polskę, powinni cieszyć z KAŻDEGO sukcesu Polki czy Polaka...
2019-12-10 09:55:40
ndd
Na każdym zdjęciu otwarta japa jak u Sławomira. Nie da się patrzeć.
2019-12-10 09:51:24
gosc
@również nie będę oglądał : na szczescie za 2 tyg. wszyscy beda dla siebie tacy myli, tacy grzeczni, tacy "prawdziwi" oczywiscie pusty talerz bedzie czekał na strudzonego wędrowca obojetnie jak by sie nazywał i z jakiego kraju by był (nie dotyczy somsiada ) obdarzą siebie prezentami, zyczeniami ,a od 1 stycznia to samo a nie wroc juz od 10 grudnia ,i tak co roku to samo,
2019-12-10 09:50:16
@ dds
Aleś palnął czy palnęła. Ach!...
2019-12-10 09:45:32
dds
Do prawiczka-superpatrioty O stosunkach polsko-żydowskich przeczytaj sobie książki pani Engelking...A później się wypowiadaj.
2019-12-10 09:31:11
Ala
Dzięki za godne potraktowanie tego ważnego dla polskiej literatury dnia. Będę oczywiście oglądała bo cenie książki Pani Olgi. Wszystkie. Ci co nie lubią, nie muszą ani czytać ani oglądać.
2019-12-10 09:29:31
również nie będę oglądał
Lewaczka gorliwie wspierająca ruchy LGBT oraz ideologię gender, źle wypowiadająca się o Polsce i Polakach jako "właścicielach niewolników" i "mordercach Żydów"! Za tą właśnie krytykę Polski dostała Nobla!
2019-12-10 09:17:15
dds
Brak szacunku dla prawdziwej patriotki, wstyd...
2019-12-10 09:08:58
gosc
@Nie będę oglądał, nie będę słuchał. w jedynych slusznych mediach na pewno bo nie bedzie transmisji , ale bol. d jest ogromny to widac,
2019-12-10 08:59:53
gosc
a media "publicznie: tez pokaza? za komuny wreczenia nobla dla Wałęsy nie pokazano ,teraz podobna analogia, smutne no ale suweren za pincet tak zdecydował to ma ,waze ze sa gale w zakopanem i sylwestry z playbacka za miliony z podatkow, brawo wy a od stycznia podwyzki cen prądu, jedzenia, opłat za smieci,alkoholu i papieroskow ,oby jeszcze byly zmiany w programie 500 jak zapowiada p.emilewicz jedna z niewielu ogarnietych tam osob, oj sebki i inne bogacze sie wkurza hahahha
2019-12-10 08:23:46
Nie będę oglądał, nie będę słuchał.
Nie mam dla niej szacunku.
2019-12-10 07:57:21