Dziesięć lat temu, 8 maja 2013 roku, odbyło się pierwsze Zwyczajne Walne Zebranie Członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie. W następnych latach, dzięki bardzo aktywnej działalności zrzeszonych w stowarzyszeniu osób i firm, było możliwe rozszerzanie stanu posiadania MN.
Z okazji 10-lecia zawiązania się Towarzystwa zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia i plany. Na jego czele stoi od lat Edward Osina, szczeciński mecenas sztuki. Podkreślając rolę stowarzyszenia w rozwoju największej na Pomorzu Zachodnim instytucji kultury dyrektor Muzeum Narodowego Lech Karwowski stwierdził m.in.: – To właśnie dzięki lokalnej społeczności, dzięki przedsiębiorcom i patrycjuszom mogło powstać w Szczecinie muzeum, którego początki sięgają pierwszej dekady XX wieku.
Dodał również, że Towarzystwo jest kontynuatorem tamtej idei i obecnie swoją działalnością przyczyniło się do zakupu dzieł sztuki użyczonych następnie lub przekazanych w formie daru Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Dyrektor Karwowski podkreślił także rolę Towarzystwa w organizowaniu działań promujących i wspierających sztukę oraz edukację artystyczną, historyczną i społeczną.
Edward Osina, prezes TPMNS mówił o działalności stowarzyszenia i jego celach. Za najważniejsze uznał współpracę z Akademią Sztuki oraz doprowadzenie do powstania stałej galerii prezentującej prace malarzy z województwa zachodniopomorskiego. Przypomniał również, że na przestrzeni 10 lat działalności Towarzystwa sfinansowano zakup ponad 100 dzieł sztuki, na które składają się rzeźby, szkice, grafiki, litografie, mapa oraz obrazy. Wśród tych ostatnich ważną część kolekcji stanowią obrazy Augusta Ludwiga Mosta, niemieckiego malarza epoki biedermeieru.
– W roku 2008 mieliśmy w muzeum tylko dwa obrazy Mosta – mówił Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora ds. naukowych MN. – Obecnie, dzięki Towarzystwu, mamy tych obrazów 13 i są ozdobą Muzeum Narodowego.
Przypomniał jednocześnie, że w grudniu 2014 roku dokonano pierwszego zakupu obrazu Mosta.
– Było to podczas aukcji w berlińskim domu aukcyjnym Auctionata, gdzie Towarzystwo Przyjaciół nabyło i przekazało w formie depozytu do Muzeum Narodowego w Szczecinie obraz Augusta Ludwiga Mosta pt. „Portret rodziny Kühn” – opowiadał Dariusz Kacprzak.
W następnych latach Towarzystwo nabywając kolejne prace, stopniowo budowało kolekcję liczącą już ponad 100 dzieł. Obok obrazów Augusta Ludwiga Mosta znajdują się w niej prace Jacquesa Chapiro, Davida Gilly’ego, Eugena Dekkerta, Ottona Lämmerhirta, Gerarda Singera, jak również dzieła artystów współczesnych związanych ze Szczecinem, m.in. Przemysława Cerebieża-Tarabickiego, Krzysztofa Gliszczyńskiego, Wojciecha Zielińskiego, Macieja Woltmana i Katarzyny Szeszyckiej.
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie liczy obecnie 147 członków. Ze zgromadzonych przez nich środków zakupiono 101 dzieł, z czego 30 przekazano w depozyt do muzeum. ©℗
Krzysztof ŻURAWSKI