Wtorek, 30 maja 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Zachować pamięć i historię. Szukają pamiątek i opowieści z Kresów

Data publikacji: 24 maja 2023 r. 19:28
Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2023 r. 11:27
Zachować pamięć i historię. Szukają pamiątek i opowieści z Kresów
Celem akcji jest zachowanie pamięci o Kresach, zarówno poprzez materialne pamiątki, jak i osobiste wspomnienia świadków historii. Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie  

Muzeum Narodowe w Szczecinie zachęca mieszkańców Szczecina i okolic do udziału w akcji pt.: „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Jej celem jest zgromadzenie cennych artefaktów z Kresów oraz relacji świadków historii. 

Zbiórka odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie-Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Potrwa przez trzy dni od czwartku 25 maja do soboty 27 maja. W czwartek i sobotę dary przyjmowane będą w godzinach od 10 do 17, natomiast w piątek od godziny 9 do 16. Akcję prowadzi Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Inicjatywa objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak piszą organizatorzy, celem akcji jest zachowanie pamięci o Kresach, zarówno w aspekcie materialnym, jak i duchowym. Kresy to tereny bogate kulturowo, o zawiłej i często trudnej historii, stanowiące od wieków wielonarodowy i wielowyznaniowy tygiel. Dzięki zgromadzonym przez kuratorów Muzeum wspomnieniom, historiom osób, miejsc i przedmiotów, nacechowanym osobistą, często pełną emocji perspektywie, możliwe będzie uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów. Muzeum zachęca do przekazania pamiątek z Kresów oraz podzielenia się wspomnieniami z życia na tych terenach. Przekazanie obiektów następuje w formie darowizny. Muzeum zapewnia, że wszystkie przekazane  pamiątki zostaną otoczone opieką i będą przechowywane w warunkach, które uchronią je przed zniszczeniem. Z kolei zarejestrowane opowieści świadków historii dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia indywidualnych wspomnień i doświadczeń z przeszłości. Przekazanie pamiątek oraz rejestracja opowieści nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszystkie niezbędne dokumenty będą gotowe w recepcji muzeum (wzory dokumentów oraz regulamin akcji dostępne są na stronie: www.ocalone.mnwl.pl).

Istnieje możliwość umówienia się na spotkanie na konkretną godzinę – w tym celu zachęcamy do wcześniejszego kontaktu telefonicznego pod numerem +48 726 022 100. W razie pytań informacji udziela Biuro Obsługi Zbiórki. 

(aj)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Właśnie teraz
2023-05-25 10:56:53
Od co najmniej 76 lat wrogie Polsce środowiska próbują zniszczyć pamięć historyczną Polaków - tu chodzi o takie wymazanie historii by jedynie jedna etno-nacja była ofiarą - reszcie ma przypaść rola oprawców i czasem gapiów którzy mogliby ratować jedyną etno-nację ale z głupoty czy niechęci tego nie robili - nie chcieli poświecić swojego biologicznego życia by ratować to metafizycznie wybrane.
@Wera
2023-05-25 10:34:37
Niezwykłe... ale wiesz co to były rozbiory Polski i jak do dziś wygląda wieś w Rosji czy na Białorusi czy na Ukrainie? Do twojego barwnego opisu dodam że podobnie wyglądały nie tylko wsie ale też i reszta Polski, nawet w Warszawie czy w takim Szczecinie są domy bez dostępu do kanalizacji z ustępami na podwórkach. A co do klasyfikacji to jest Polska A, B i C - pisałaś o Polsce C czyli tej części Polski gdzie dominował zabór rosyjski.
@Wera
2023-05-25 09:19:46
pooglądałaś, co chciałaś pooglądać na poparcie swojego toku myślenia o Polsce A i B. A Kresy to nie tylko te ziemianki, o których piszesz. To piękne dwory, pałace, wielopokoleniowe szlacheckie rodziny, miasta i miasteczka... Dziś są obece tylko w pamięci tych, którzy jeszcze żyją i pamiętają i ew. w historycznych dokumentach i starych zdjęciach.
Wera
2023-05-25 07:11:41
Wystarczy pooglądać zdjęcia z przedwojennej wschodniej Polski: ziemianki lub nędzne chaty z drewna i słomy, bagno zamiast dróg, brudne bose dzieci itd. To nie była żadna idylliczna kraina, a najbardziej zapuszczona cywilizacyjnie część Europy. Do dziś to co pozostało na wschodzie Polski mimo 20 lat pompowania tam olbrzymich środków na najbiedniejsze regiony UE, nadal odstaje od części cywilizowanych kraju. Polska B gospodarczo i mentalnie niestety trwa.
Właśnie teraz
2023-05-24 23:13:37
ukazały się dwa pierwsze tomy pracy "Sąsiedzi ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach" Jacka Międlara. To rozmowy z odchodzącymi już z racji wieku światkami ludobójstwa. Jakoś ani muzeum ani IPN-owi mie chciało się do nich dotrzeć, porozmawiać, utrwalić świadectwo, to teraz trzeba przynajmniej nabyć te książki autora, któremu się chciało i to bez ministerialnego patronatu.
Lepiej późno
2023-05-24 21:15:04
Niż wcale... Wszyscy widzimy że historię Polski i Polaków ma w ukropolin zastąpić nowa historia, wymyślona historia Żydów i innych azjatyckich mniejszości...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA