Dwudziestego pierwszego kwietnia o g. 18 gościem filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 w Szczecinie będzie Remigiusz Ryziński, filozof i kulturoznawca. W rozmowie z Anną Godzińską przybliży szczegóły niechlubnego wycinka historii lat 80., czyli akcji „Hiacynt”, wymierzonej w homoseksualnych mężczyzn. Reportaż Ryzińskiego „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” wnikliwie docieka, jakie cele „przyświecały” ówczesnym władzom i ile osób zostało dotkniętych represjami.
Jak informuje wydawca: „Akcja «Hiacynt» to ciąg wydarzeń, które miały miejsce w PRL-u, u jego schyłku w latach 80. Zdecydowano wówczas o inwigilacji wszystkich homoseksualnych mężczyzn w kraju. Hiacynt to także wiosenny kwiat, który występuje szeroko na świecie, również w Polsce. Charakteryzuje się różnokolorowymi i gęsto zbitymi gronami, zebranymi na twardej i silnej łodydze wyrastającej ze zwartej cebuli. Ma mocny, słodki i upajający zapach. W mitologii greckiej Hiacynt to kochanek boga Apolla i ukochany Zefira, który z zazdrości doprowadził do śmierci chłopca. Hades oddał jego ciało kochankowi, a ten złożył je następnie na Olimpie, siedzibie bogów”.
Remigiusz Ryziński to absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim.
(as)