Piątek, 10 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Nowe miejsce prezentacji prac artystów. Na wystawie - plakaty mistrzów [GALERIA]

Data publikacji: 03 marca 2020 r. 18:07
Ostatnia aktualizacja: 04 listopada 2020 r. 22:45
Nowe miejsce prezentacji prac artystów. Na wystawie - plakaty mistrzów
 

Do tej pory to miejsce funkcjonowała wyłącznie jako część administracyjna Urzędu Marszałkowskiego, zatem tędy chodzili do swoich gabinetów m.in. urzędnicy, członkowie zarządu województwa, ich goście oraz interesanci. Teraz można się tu wybrać na wystawę, bowiem przestrzeń Skrzydła Menniczego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (tego, w którym się znajduje też Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej), na pierwszym i drugim piętrze oraz na tzw. półpiętrze, została zagospodarowana do prezentacji prac artystów Pomorza Zachodniego. We wtorek (3 marca) odbył się w tym miejscu pierwszy wernisaż - ekspozycji pt. „Plakaty”.

Wystawa gromadzi 16 prac wybitnych polskich plakacistów światowej sławy, wykładowców szczecińskiej Akademii Sztuki - Leszka Żebrowskiego i Lexa Drewińskiego.

- Idea jest taka, żeby osoby, które odwiedzą część administracyjną, miały też okazję obcować z wysublimowaną kulturą. Do tego tą z najwyższego poziomu, rodem ze Szczecina - mówił na wernisażu Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa.

Zdaniem Leszka Żebrowskiego, „Szczecin plakatem stoi".

- Jesteśmy artystami spełnionymi, co w Szczecinie nie jest łatwe - żartował artysta podczas otwarcia wystawy. - Cieszymy się, że udało się nam wykształcić i wychować swoich następców oraz zarazić wielu studentów wirusem Toulouse-Lautreca, stąd tak wielu młodych twórców chce zajmować się plakatem. Zresztą, w Szczecinie mamy kilka miejsc, w których można oglądać właśnie plakaty, poczynając od Galerii Rektorskiej, przez galerię Gilotyna, aż do galerii w filharmonii. Ogromnie nas cieszy, że teraz kolejna przestrzeń została otwarta dla plakatu. 

Plakaty szczecińskich artystów można oglądać w dni powszednie, w godzinach otwarcia Urzędu Marszałkowskiego - od 7.30 do 15.30.

Warto dodać, że Zamek Książąt Pomorskich, który jest organizatorem wspomnianej ekspozycji, w maju zaprezentuje prace Drewińskiego i Żebrowskiego we Lwowie. Z kolei już 19 marca w zamkowej Galerii Gotyckiej zostanie otwarta wystawa z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie - „Sztuka ulicy. Plakat polski lat 20. i 30. XX wieku". ©℗

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA