Czwartek 06 maja 2021r. 

Nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Muzy z pracownią na Niebuszewie

Data publikacji: 2020-03-06 22:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-09 17:01
Nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Muzy z pracownią na Niebuszewie
 

W sobotę zostanie zainaugurowana nowa przestrzeń dla działań kulturalnych w Szczecinie. To Pracownia Artystyczna „13 Muz” - na Niebuszewie, na ul. Piotra Skargi 1 (w pobliżu Ronda Giedroycia). Na początek - spektakl dla dzieci pt. „Cała naprzód!”.

Pracownia ma około 80 metrów kwadratowych, jest w niej kameralna sala ze sceną i widownią na czterdzieści osób oraz pomieszczenie socjalne. Niegdyś w tym miejscu działał „TeatrNieAktorów", potem, choć krótko, Teatr TeArt. Na scenie tego drugiego wystawiano m.in. monodram Marka Żerańskiego, nagrodzony w naszym plebiscycie teatralnym „Bursztynowy Pierścień". Mowa tu o spektaklu „Morfina 0.05”.

Wieczorki literackie, monodramy i spektakle dla dzieci

Z racji, że wspomniany lokal przy ul. Piotra Skargi jest w zasobach Urzędu Miasta, zdecydowano, iż zostanie przekazany Domowi Kultury „13 Muz".

- Wykonaliśmy tam podstawowy remont, trzeba było choćby odświeżyć ściany i zlikwidować wilgoć. Ważne było, by w pracowni było czysto i ciepło - mówi Waldemar Kulpa, dyrektor DK „13 Muz". - Być może, jeśli znajdą się jakieś dodatkowe pieniądze w budżecie, to zwiększone zostanie wyposażenie techniczne, choćby sceny. Przydałyby się bowiem dodatkowe reflektorki czy sterowniki. Na razie zrobiliśmy to, co się dało i na ile pozwoliły nam posiadane środki pieniężne.

Zgodnie z planami, w Pracowni Artystycznej będą odbywały się m.in. wieczorki literackie, monodramy, spektakle dla dzieci. Ale nie tylko.

- W naszej głównej siedzibie (przy pl. Żołnierza Polskiego - przyp. red.) brakuje miejsca na wszystkie działania, jakie chcielibyśmy robić. Inne z kolei nie bardzo nadają się choćby do Sali Kominkowiej. Tę lukę wypełni zatem nowa pracownia - mówi dyr. W. Kulpa. - Tam właśnie będą mogły mieć przeprowadzać próby grupy teatralne - Teatr Boscha czy Teatr Janusza. Część działań seniorów również jest zaplanowana przy Piotra Skargi. Już w najbliższy poniedziałek w ramach Salonu Artystycznego Seniorów tam właśnie odbędzie się program poetycko-muzyczny pt. „Lubię szeptać ci słowa…”. Początek o godz. 18. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Bilety kupisz tylko online

- Jakiś czas temu robiliśmy u nas prezentacje artystów amatorów. Takie osoby, mające często ogromny talent i ciekawe pasje, często nie mają, gdzie zaprezentować swoich umiejętności. Stąd nasza nowa pracownia może być miejscem takich prezentacji - dodaje Maja Olendzka, zastępca dyrektora DK „13 Muz". - Prawdopodobnie zajmiemy się tym w przyszłym sezonie artystycznym.

Jak tłumaczy W. Kulpa, w Pracowni Artystycznej nie przewidziano kasy sprzedającej bilety na przykład na spektakle dla dzieci.

- Bilety na wszelkie wydarzenia naszego domu kultury można nabyć online przez portal www.bilety.fm i dotyczy to również nowego miejsca - mówi dyrektor. ©℗

(MON)

Fot. Piotr Nykowski

Na zdjęciu:  Spektakl „Cała naprzód!” zainauguruje działalność nowej przestrzeni dla działań kulturalnych w Szczecinie - Pracowni Artystycznej „13 Muz”. 

Komentarze

Waldek złoty gość
2020-03-09 16:53:12
13 muz zamontuje parę reflektorków .... Ale przynajmniej sam Pan Derektor je zamontuje. 13 muz było wizytówką Szczecina, ale kto o tym pamięta . Teraz mamy Dom Kultury na miarę naszych możliwości.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ